Mladinska akcijska skupina Društva IndiJanez se je odločila, da se bodo danes, 21. marca, odšli na ulice Maribora in prekrili grafite, ki spodbujajo nestrpnost. Akcija se je začela na Vojaškem trgu (pri Lutkovnem gledališču) ob 10. uri, pot pa so nadaljevali do Slovenske ulice v samem centru mesta.

Odstranjujejo grafite, ki spodbujajo nestrpnost

»Danes je dan boja proti diskriminaciji vseh oblik in prvi pomladni dan. Nekako vstopamo v obdobje pomladanskega čiščenja, tako doma kot na javnih površinah. Zato bomo odstranili grafite, ki spodbujajo nestrpnost in so hkrati žaljivi do določenih skupin in posameznikov. Med grafite, ki jih bomo odstranili prištevamo kljukasti križ, homofobične napise, napise, ki so usmerjeni proti migrantom in podobno. Po mojem mnenju, takšne stvari ne sodijo v javni prostor,« je za Maribor24 povedal predsednik društva, Ramiz Derlić.

Vsak se naj na svoj način loti boja proti nestrpnosti

Prostovoljci so tako v roke vzeli valček in prekrili zgoraj omenjene grafite. Želeli so vsaj delno spremeniti vizualni vtis, ki ga ljudje dobijo, ko se sprehajajo po mariborskih ulicah. »Vsak posameznik ima možnost vzeti kilogram barve in prebarvati žaljive napise, zato vabimo ljudi, da se lotijo boja proti nestrpnosti, čeprav vsak na svoj način,« je dodal še predsednik društva. Zaenkrat bodo prekrili grafite v mestnem jedru.

V Mariboru najdemo veliko grafitov

Društvu se je pridružil tudi študent Tadej Psotka, ki prihaja iz Češke Republike in je trenutno v Mariboru na študentski izmenjavi. Opaža, da je v našem mestu veliko več grafitov kot v njegovi domovini, zato se je odločil, da bo o njih naredil raziskavo. »Eden izmed mojih profesorjev na Češkem se ukvarja z raziskovanjem grafitov, zato sem ga prosil za nekaj napotkov, kako se naj raziskave lotim tudi sam. V domačih krajih in mestih na Češkem nikoli nisem opazil velikega števila grafitov – vsaj v mestnem jedru ne. Tudi žaljivi grafiti so v mojem domačem kraju prava redkost,« zaključuje študent Tadej.

21. marec zaznamuje obletnico pokola v Južnoafriški republiki

Leta 1966 so Združeni narodi razglasili svetovni dan boja proti rasizmu. Datum zaznamuje obletnico množičnega pokola v Južnoafriški republiki leta 1960, ko so policisti med mirnimi protesti proti apartheidu ubili kar 69 ljudi. 21. marec je tako postal svetovni dan boja proti rasni diskriminaciji, katerega namen je spomniti na boj proti rasističnemu nasilju, stereotipih v medijih in diskriminaciji, ki smo ji priča v vsakdanjem življenju.