Grad Negova v občini Gornja Radgona, ki velja za enega pomembnejših srednjeveških gradov na Slovenskem, od 1. aprila obiskovalcem ponuja nove zanimive vsebine. V lanskem letu je Zavod za kulturo, turizem in promocijo Gornja Radgona (Kultprotur) v sodelovanju s Turističnim društvom Negova Spodnji Ivanjci začel z izvedbo projekta Negovske zgodbe, s katerimi je uspešno kandidiral na 5. javnem pozivu LAS Prlekija. Projekt je vreden 82.000 evrov, pri čemer je bil delež 70 odstotkov upravičenih stroškov financiran iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja. Z omenjenim projektom so na gradu dobili tri nove turistične izdelke za obogatitev turističnega programa: mistični grajski izziv Negova, hologram Ivana Krambergerja ter mofete in slatinske vrelce.
Ob 30. obletnici Krambergerjeve smrti so izdelali njegov hologram
Prav letos, ko mineva 30 let od smrti Ivana Krambergerja (ustreljen 7. junija leta 1992, ko je na predvolilnem shodu v Jurovskem Dolu predstavljal svoj program za kandidaturo za predsednika republike), je Kulturno izobraževalnega društva Kibla iz Maribora izdelalo njegov hologram. Ta je na ogled v grajskem stolpu, kjer je urejena Krambergerjeva soba. “Pravzaprav smo v delu grajskega kompleksa, kjer so bili nekoč hlevi, uredili kotiček, ki je namenjen dobremu človeku iz Negove. Njegov hologram je v stolpu, saj lahko ta prostor primerno zatemnimo, da lahko obiskovalci vidijo 3D projekcijo. Zraven sta postavljeni tudi informacijski tabli z vsebinami iz Krambergerjevega življenja in delovanja v Sloveniji in Nemčiji, brez političnega ozadja. Gre za članke iz slovenskih in nemških časopisov,” nam je povedala Tatjana Kotnik Karba, direktorica Zavoda za kulturo, turizem in promocijo Gornja Radgona.
Ob 3D posnetku je mogoče slišati približno minutni nagovor s Prešernovega trga v Ljubljani, ki je nastal na podlagi posnetkov, ki jih hrani RTV Slovenija.
Kot še dodaja Kotnik Karbova, hologram Krambergerja prikazuje do pasu, v ozadju pa vidimo množico ljudi, ki jih nagovarja. “Gre za tipičen Krambergerjev nagovor, ki jih je opravljal na trgih za ljudi. Ob 3D posnetku je mogoče slišati približno minutni nagovor s Prešernovega trga v Ljubljani, ki je nastal na podlagi posnetkov, ki jih hrani RTV Slovenija. Za izvedbo holograma je poskrbela KID Kibla.”
Ob tem letos na negovskem gradu odpirajo še razstavo slovenskega fotografskega odličnika in Prešernovega nagrajenca Stojana Keblerja, 24. aprila bo tradicionalni zeliščarski dan Negovanje, 14. maja grajski dan za vse generacije, 3. in 4. junija pa bodo priredili festival ljubezni. Sicer pa grajski kompleks Negova ponuja tudi stalne vsebine; od samostojnih ogledov, sposoje koles, zeliščarsko razstavo z Apolonijinim kotičkom, spominsko sobo akademika dr. Antona Trstenjaka, mednarodno slikarsko in muzejsko razstavo Negova skozi čas, predstavitev vinogradništva in viničarstva in drugo. Grad Negova je za obiskovalce odprt od četrtka do nedelje, od 10.00 do 17.00 ure, za najavljene skupine nad 15 ljudi pa grad odprejo tudi izven omenjenega časa.