Ministrica za infrastrukturo mag. Alenka Bratušek je danes v družbi predsednika uprave Pomurskega sejma Janeza Erjavca v Gornji Radgoni odprla 32. mednarodnem sejmu gradbeništva, energetike, komunale, obrti in trajnostnih tehnologij (Megra), ki si ga bo mogoče ogledati vsak dan do sobote med 9.00 in 17.00 uro.

Mag. Alenka Bratušek: Verjamem, da so časi, ko smo poklice delili na moške in ženske, minili

Alenka Bratušek je uvodoma izrekla čestitke ob dnevu žena in nadaljevala, da ima tudi gradbeništvo sogovornika znotraj vlade. “Na ministrstvu za infrastrukturo se zavedamo pomembnosti te panoge, nenazadnje je državni sekretar na ministrstvu mag. Andrej Rajh po izobrazbi magister gradbeništva.” Dejala je, da je pred nami veliko izzivov in pogovorov. “Imamo kar nekaj odprtih vprašanj, a verjamem, da bodo našli skupno besedo. Vsi, ki upravljamo s proračunskim denarjem, smo dolžni skrbeti za ekonomičnost, učinkovitost in zakonitost porabe denarja.” Opozorila je, da se število žensk v tradicionalno pojmovanih moških strokah vendarle povečuje. “Ženske so v gradbeništvu, energetiki, trajnostnih tehnologijah vse bolj uspešne. To so preveč pomembne panoge, da bi jih prepustili samo moškim. Verjamem, da so časi, ko smo poklice delili na moške in ženske, minili. Pomembno pa je, da delo opravljamo z znanjem, odgovornostjo in strastjo.”

Janez Erjavec: Danes s strahom gledamo na prihodnost graditeljstva

Predsednik uprave Pomurskega sejma Janez Erjavec je v nagovoru poudaril, da so se na Pomurskem sejmu, ko so pred več kot štirimi desetletji organizirali prvi sejem gradbeništva in gradbenih materialov, zavedali, da slovensko gradbeništvo in industrija gradbenih materialov in opreme potrebujeta promocijo, ne samo tistega kar zmoreta sama, ampak v prvi vrsti promocijo novih znanj in tehnologij, ki jih je narekoval vedno hitrejši razvoj. Zavedali so se tudi, da je gradbeništvo motor gospodarstva in da vsaka najmanjša kriza vedno najprej udari po gradbeništvu. “Slovensko gradbeništvo, industrija gradbenih materialov, strojev in opreme je v štiri desetletjih doživelo tektonske spremembe. Ponavljajoče se krize, ki so bile posledica tako privatizacije kot napačnega odnosa do teh dejavnosti, so naredile največ škode, predvsem na področju izobraževanja. Danes tako s strahom gledamo na prihodnost graditeljstva, saj smo nekaj generacij odvrnili od izobraževanja za gradbene in obrtniške poklice, inženirje, arhitekte, tehnologe in raziskovalce. Izgubile pa so se tudi mnoge reference renomiranih gradbenih podjetij, ki so gradila najzahtevnejše objekte.” V nadaljevanju je spomnil na številne uspehe gradbene stroke, na arhitekte, kot je Jože Plečnik, na inženirje, kot je Marjan Pipenbacher, na prometnice, kot so avtoceste, tuneli, viadukti, na energetske objekte, …

V zadnjih desetletjih so tudi gradbeništvo in z njim povezane dejavnosti doživele veliko sprememb. “Na sejmu Megra smo želeli slediti trendom in usmeritvam, ki jih je prinašal razvoj tako novih materialov, tehnologij in znanja, kot tudi pomagati podjetjem in institucijam, da promovirajo svoje znanje in storitve. Zaradi navedenega letošnji sejem namenjamo v prvi vrsti skrbi za promocijo izobraževanja mladih za poklice v gradbeništvu, inženirstvu in obrti. Ob tem pa pozornost usmerjamo v digitalizacijo in na področje trajnostne gradnje in trajnostnega načina umeščanja objektov in infrastrukture v prostor.” Zaključil je z besedami: “Ob svetovnem dnevu žena bi si želeli, da tudi naslednji sejem Megra odpre ministrica za infrastrukturo in gradbeništvo.” 

Mag. Gregor Ficko: Gradbeništvo povsod po svetu velja za enega najpomembnejših stebrov gospodarstva

Zbrane je nagovoril tudi mag. Gregor Ficko, direktor Zbornice za gradbeništvo in industrijo gradbenega materiala pri Gospodarski zbornici Slovenije. Poudaril je, da gradbeništvo povsod po svetu velja za enega najpomembnejših stebrov gospodarstva, ki prinaša velik učinek na bruto družbeni proizvod. Vprašal se je, ali morebiti ta sektor potrebuje svoje ministrstvo. “Ne tako daleč nazaj, v času covidne krize, je gradbeništvo reševalo slovensko gospodarstvo.” Sejem je po njegovih besedah edini dogodek, na katerem se lahko srečajo gradbinci in spregovorijo o težavah, ki jih ni tako malo.

Urška Mauko Tuš: Naši gospodarski subjekti so v zelo podrejenem položaju

Županja občine Gornja Radgona Urška Mauko Tuš je dejala, da so v Gornji Radgoni ponosni, da sejemska dejavnost v lokalni skupnosti in širše v regiji sooblikuje gospodarski utrip v državi in širše. “Naše mesto si je upravičeno nadelo ime mesto sejmov in penine. Tako proizvodnja penečega vina kot sejemska tradicija sežeta v Radgoni daleč nazaj v zgodovino. V preteklosti se je avtocesta izognila Gornje Radgone in naši gospodarski subjekti so v zelo podrejenem položaju. Kljub temu dejstvu pa naše gospodarstvo ne stagnira. Širimo industrijsko cono in zato bi rada izkoristila to priložnost, da preko cenjene ministrice seznanimo vlado, da prednostno obravnava že pred leti obljubljeno izgradnjo cestne povezave od Gornje Radgone do Grabonoša.

Otvoritve so se udeležili tudi direktorica Gospodarske zbornice Slovenije Vesna Nahtigal, dr. Marijana Šijanec Zavrl z Gradbenega inštituta ZRMK, slovenska vinska kraljica Maja Pečarič, predstavnik Evropske komisije v Sloveniji Gregor Donša, poslanec DZ Franc Breznik in veleposlanik Bosne in Hercegovina dr. Milorad Živković. Za glasbeno popestritev je poskrbel Leopold I.

Podelili znaka kakovosti v graditeljstvu

Kot je v navadi, so ob otvoritvi Megre podelili okoljska certifikata znak kakovosti v graditeljstvu. Prvega je prejelo podjetje  Dulc d.o.o., in sicer za implementacijo celostne oskrbe stavbe z obnovljivo energijo. Sistem Solinterra, torej sonce in zemlja, je zaščiten kot blagovna znamka. Pri tem izkoriščajo obnovljiv vir sončne energije za ogrevanje, zemljo kot topli zemeljski hranilnik toplote in podtalnico kot vir energije za hlajenje. Drugi okoljski certifikat je šel v roke podjetju LUMAR IG. V renomiranemu ponudniku lesenih montažnih hiš se lahko pohvalijo s stalnim razvojem in izboljšavami njihovih produktov, pa tudi ostalih procesov in poslovanja v smeri trajnostnih in zelenih usmeritev, skrb posvečajo tudi zadovoljstvu strank in kakovosti bivanja. Že tretji Znak kakovosti v graditeljstvu so prejeli za razvojni dosežek zelenih tehnologij za implementacijo konstrukcijskih sistemov kot enemu izmed ključnih kazalnikov pri razvoju tehnologij zelenega prehoda v prakso.

Današnji dan je posvečen gradbeništvu

Pod sloganom Gradimo z naravo se na sejmu predstavlja 185 razstavljalcev iz 12 držav, ki obiskovalcem predstavljajo številke izdelke in storitve, mehanizacijo, orodja, opremo in znanje. Poudarek je na zelenih novogradnjah, obnovi stavb in urejanju okolice. Današnja sreda bo v znamenju gradbeništva, četrtek bo posvečen energetiki, petek izobraževanju v gradbeništvu in sobota obrtnim dejavnostim. Vse dni bodo Megro, ki jo letos dopolnjuje tudi 6. mednarodni sejem trajnostnih tehnologij in zelenega življenjskega sloga Green, spremljali strokovni posveti, svetovanja, tekmovanja in drugi dogodki.

Na voljo bodo brezplačni nasveti Ensvet s področja OVE in URE ter o pridobitvi nepovratnih sredstev in ugodnih kreditov Eko sklada. Gradbeni inštitut ZRMK nudi vsak od 15.00 do 17.00 ure individualna svetovanja arhitektov in svetovanja o celoviti prenovi stavb, trajnostnem ogrevanju, hlajenju in prezračevanju stavb. V petek in soboto bodo strokovnjaki iz podjetja Stavbna & Bivalna Biologija odgovarjali na vprašanja o sodobnih bivalnih okoljih v povezavi z zdravstvenimi tveganji.