V Rdečem križu Dvorjane v občini Duplek skrbijo tudi za ohranjanje tradicionalnih opravil na podeželju. V dvorjanskem kulturnem domu, kjer deluje medgeneracijski center, tako večkrat organizirajo kakšno dejavnost za otroke, npr. šivanje, delo z glino in podobno, v tem tednu pa so osnovnošolcem prikazali ličkanje koruze. Marina Toplak, predsednica Krajevne organizacije Rdečega križa Dvorjane, nam je povedala, da so se povezali s podružnično osnovno šolo v Dvorjanah, kjer poučujejo otroke od prvega do četrtega razreda, in z namenom, da stari kmečki običaji ne bi potonili v pozabo, organizirali prikaz ročnega ličkanja koruze. V obdobju pred korono so tovrstne aktivnosti izvajali večkrat.
Pri ličkanju so sodelovali vsi učenci podružnične šole
Otroci vseh štirih razredov podružnice, skupaj jih je bilo 58, so se zbrali na domačiji Marine Toplak v Dvorjanah. Dan prej so prostovoljke Rdečega križa na tamkajšnji njivi potrgale koruzne storže in jih prenesle na polje. Nakar so otrokom prikazali kožuhanje koruze na način, kot so to počeli naši dedki in babice. Otroci so v tem opravilu zelo uživali, ker gre za podeželsko okolje, so nekateri ličkanje poznali že od prej in svojim vrstnikom dajali inštrukcije. Sploh tisti, ki so to počeli prvič, so bili zelo navdušeni. Predstavniki Rdečega križa so jim spekli kostanj in jih pogostili s sokom in rogljički. “Prikazali smo jim, kako se rokuje s storži, na kak način odstranimo ličje,” je povedala Toplakova. Kljub temu da dela ni bilo malo, so zličkali celotni kup koruze in jo nato z vedri prenesli v koruznik.
Ko bo koruza suha, bodo v medgeneracijskem centru za otroke organizirali še ročno luščenje zrnja. Sicer pa so osnovnošolcem iz dvorjanske podružnice, kot nam je povedala tamkajšnja ravnateljica Dunja Gostenčnik, že prikazali luščenje fižola, peko kruha v krušni peči in še nekatere druge običaje iz preteklosti.