Fakulteta za varnostne vede Univerze v Mariboru je julija 2024 pridobila gradbeno dovoljenje za rekonstrukcijo in prizidavo stavbe na Kotnikovi ulici v Ljubljani.

Stavba je bila potratna in funkcionalno neustrezna

Fakulteta svojo dejavnost opravlja v stavbi, ki je bila po razpoložljivih podatkih zgrajena okoli l. 1892, in je potresno ter požarno močno ogrožena, prav tako pa tudi energetsko potratna ter funkcionalno neustrezna za izvajanje izobraževalne in raziskovalne dejavnosti.S pridobitvijo gradbenega dovoljenja je tako izpolnjen glavni pogoj za pristop k začetku temeljite rekonstrukcije stavbe, s katero bo fakulteta pridobila atraktivne prostore za izvajanje študija, sodobne laboratorije, veliko knjižnico in druge nujne prostore.

Po rekonstrukciji bodo zagotovljeni varni in funkcionalni prostori za izvajanje sodobnega poučevanja in študija varstvoslovja s poudarki na kriminalistiki, kriminologiji, varnostnih vedah in informacijski varnosti. Sodobni laboratoriji bodo omogočili nadaljnji razvoj raziskovanja na področjih varstvoslovja. Tako bo fakulteta postala še bolj privlačna za študente, profesorje in raziskovalce iz Slovenije in tujine. Vse našteto bo prispevalo k dvigu kakovosti na vseh področjih in doseganju ciljev Fakultete za varnostne vede, med katerimi je tudi ustvarjanje in prenašanje znanja za soustvarjanje varne družbe.

[[image_1_article_68925]]

Je edina članica UM s sedežem v Ljubljani

Pri projektu rekonstrukcije ne gre zgolj za prepotrebno in pomembno investicijo v razvoj fakultete, univerze in visokošolskega izobraževalnega sistema, ampak posredno tudi za investicijo v varnost na sploh.

Fakulteta za varnostne vede, ki je edina članica Univerze v Mariboru s sedežem v Ljubljani, ima več kot 900 študentov, njeni začetki pa segajo v leto 1973, ko se je začelo terciarno izobraževanje za potrebe organov za notranje zadeve. Hkrati je edina visokošolska institucija v Sloveniji, ki se s svojimi študijskimi programi na vseh treh stopnjah in raziskovanjem povsem posveča področju varnosti in razvoju varstvoslovja. Rekonstrukcija, ki bo sledila ciljem ozelenitve visokega šolstva, se bo predvidoma začela v prvi polovici leta 2025, trajala pa naj bi približno 18 mesecev.