Štajerska turistična zveza, ki v svoje vključuje več kot 50 turističnih društev in partnersko sodeluje z več kot 15 občinami, je na Destrniku izvedla redno letno skupščino. Pomemben del srečanja je bila podelitev priznanj (bronastega, srebrnega in zlatega znaka) ter zahval najzaslužnejšim društvom in posameznikom v letu 2022 ter podelitev priznanja zveze, Lipove vejice navdiha, za urejeno okolje v kategorijah: kraji, rondoji, vaška jedra in posebna priznanja. V nadaljevanju objavljamo obrazložitve komisije.

Lipovo vejico navdiha za urejeno okolje za leto 2022 sta v kategoriji kraji prejela:

Destrnik 

Nudi neizmerno lep panoramski pogled na okolico. Sicer pa se obiskovalcu ponuja lep sprehod skozi center kraja po urejenih pločnikih z zanimivimi uličnimi svetili od stare viničarije, za katero vzorno skrbi TD Destrnik, do novo urejene lanišnice. Urejena zelenica in sezonsko cvetje je skladno in krasi okolico cerkve. Svoje doda še zgradba osnovne šole in Volkmerjev dom kulture. Obiskovalec se lahko ustavi v vaški gostilni s teraso in prelepim pogled na bližnje kmetije.

Lenart

Že ob prihodu v kraj nas pozdravi manjši rondo, ki omogoča hitrejši pretok prometa skozi center Lenarta. Središče je urejeno s cvetličnimi gredicami, kjer se prepleta sezonsko cvetje s trajnicami, in skalnjakom, kjer se je ob našem obisku bohotila sivka. Klopce, koši za smeti in urejena zelenica. Prijaznost daje središču Lenarta vodomet. Zraven se dviga farna cerkev s prav tako urejeno okolico. V neposredni bližini je turistom na voljo sodobno urejen turistično informacijski center, kjer nudijo turistom promocijski material in informacije o Lenartu in širši okolici.

V kategoriji rondoji, ki so jih letos ocenjevali prvič, sta priznanji prejela:

Rondo v občini Kungota

Člane komisije je navdušila urejenost rondoja v občini Kungota, ki v obliki elipse povezuje nasad rožmarina z drugimi trajnicami. Da smo prispeli v svetovno znan vinorodni okoliš, naznanja vinska trta, ki je na tem mestu našla svoj prostor in je bila ob našem obisku obsijana s soncem, kar je pričaralo sliko vredno ogleda.

Rondoji v Občini Markovci

Ne samo, da so občina Markovci in njeni prebivalci znani po praznovanju pusta, tudi njihovi rondoji v občini so nekaj posebnega in edinstvenega. Prav na vseh je izpostavljen lik kurenta. Odlično idejno zasnovo povezuje preprosto, a vzdrževano okolje s trajnim nasadom, tako da pride lik kurenta še bolj do izraza. Poseben čar v kraju predstavljajo rondoji zvečer, ko so osvetljeni.

Kategorija vaško jedro

Trnovska vas

Trnovska vas je manjše strjeno naselje in prav zaradi tega daje obiskovalcu občutek domačnosti. Prav vse je v krogu; občinska stavba, cerkev, gostilna Siva Čaplja, … Urejeni rondo s trajnim nasadom daje vtis dovršenosti. Občinsko stavbo krasi sezonsko cvetje, vzorno je urejena zelenica pri cerkvi. Vse je po pravilu manj je več.

Kategorija posebna priznanja

Vrt hotela Mitra na Ptuju

Hotel Mitra se nahaja v starem mestnem jedru. Pozornost obiskovalca pritegne ocvetilično pročelje, a pravi hortikulturni zaklad se skriva v notranjosti. Vrt hotela Mitra je skrit očem javnosti, a ko ga spoznate, vam priraste k srcu. Domiselno arhitekturno oblikovan, nastanitvene kapacitete dopolnjujejo trajnice in skrbno negovano sezonsko cvetje. Zgodba kave na Ptuju in prva pražarna se začneta prav pri njih davnega leta 1786.

Priznanja zaslužnim članom in društvom

Bronasti znak

Irena Pernat je aktivna v TD Destrnik in že dva mandata članica upravnega odbora. Zadnja štiri leta je aktivna pri projektu od lanu do platna. Pripravlja, organizira in vodi delavnice za osnovnošolce in različna društva. Nova lanišnica v kraju pa njeno zgodbo samo še dopolni.

Roman Polanec je član TD Destrnik. Prva leta delovanja je bil aktiven v sekciji koranti Destrnik. Sicer pa je vedno prisoten na kmečkih praznikih. Veliko prostovoljih ur je vložil v pripravo in zasaditve občinskega vinograda, ki ga obdeluje TD Destrnik.V letošnjem letu pa je bil ponovno v pomoč pri ureditvi lanišnice.

Marija Trep je članica društva Melisa iz Korene. Sodeluje pri vseh tradicionalnih prireditvah društva. S svojimi pedagoškimi izkušnjami je napletla najrazličnejše zgodbe, ki jih vključuje v ljudske običaje, kar je velikega pomena za ohranjanje naravne in kulturne dediščine v kraju.

Srebrni znak

Aleksander Furek je 15 let član TD Starše. S svojo neverjetno energijo in idejami je prisoten na različnih področjih delovanja društva in občine Starše. Rez trte, postavitev klopotca, trgatev, martinovanje, Pozdrav jeseni, šparglijada, žetev in košnja na starodavni način. Je lokalni turistični vodnik za štajersko območje, opravil je izobraževanje za mednarodnega interpretatorja kulturne dediščine pri Regionalni razvojni agenciji za Podravje – Maribor in lokalnega vodnika za destinacijo Visit Ravno polje. Je avtor novega turističnega produkta iz osrčja Dravskega polja Zlata Drava. Trdno verjame v lokalni turistični razvoj in z domačimi ponudniki promovira lokalno pridelano hrano.

Peter Tonkovič je član TD Vitica od ustanovitve društva leta 2008. Vestno in skrbno ureja Turistično učno pot Maksa Pirnika in njen del, imenovan Petrova dolina, v kateri je izdelal in postavil številne lesene skulpture. Zadnja štiri leta postavi v času novega leta pet jaslic v kraju za domačine in obiskovalce.

FOTO: Anita Kirbiš

Zlati znak

Turistično društvo Starše deluje od leta 2003. Je motor turističnega razvoja občine in se vključuje v širša področja, predvsem pa je znano po turistični ponudbi in povezavi kolesarske poti, ki vodi skozi občino, na reko Dravo. Prepoznavno je tudi po projektu Zlata Drava, ki pridobiva vedno večji pomen med obiskovalci, po splavarjenju na reki Dravi, v sodelovanju z Društvom splavarjev v občini Duplek.
Seveda so tu še številne prireditve, ki jih društvo organizira v lokalnem okolju. Vsako leto organizira ocenjevanje okolja, zimsko idilo in poletno urejanje okolja v občini. Najboljšim podeljujejo bronaste, srebrne in zlate sončnice. Sicer pa so še tu odmevne prireditve: Pozdrav jeseni, bučijada, šarglijada, žetev pšenice, povorka starodobnikov, ocenjevanje mošta, martinovanje in veseli december. Poudariti velja dobro sodelovanje in promocijo kraja na različnih sejmih, tudi v tujini, kot so Mala Subotica, Voći, Kolan in Doboj Istok. Za 20 let delovanja so jim podelili zlati znak.

Franc Polič je aktivno, kot predsednik komisije za kadre, priznanja in pravna vprašanja, deloval v Štajerski turistični zvezi tri mandate.  V času njegovega predsedovanja komisiji so pripravili novi statut zveze, pravilnik o podelitvi priznanj, pravilnik o finančnem poslovanju in druge akte, pomembne za delovanje zveze. Vsi ti dokumenti so bili na voljo društvom kot vzorec za pripravo svojih. Polič je bil vedno pripravljen s svojimi neizmernimi izkušnjami na področju prava svetovati društvom in predstaviti delo svoje komisije na sejah upravnega odobra in raznih posvetih.

Člani Turističnega društva Polenšak.  TD Polenšak praznuje letos 60 let delovanja. K uspešnosti dolgoletnega neprekinjenega delovanja so pripomogli člani društva, ki delujejo že trideset in več let . Prisotni so in aktivno se vključujejo v vse dogodke, ki jih organizira TD Polenšak. Zlati znak so prejeli: Stanka Kovačič, Dušan Kukovec, Anica Munda, Jože Munda, Rado Nedeljko, Slavko Šoštarič in  Janez Štebih.

FOTO: Anita Kirbiš

Prvič so podelili zahvale

Ob tem je Štajerska turistična zveza letos prvič podelila zahvale posameznikom in turističnim društvom , ki delujejo 30 in več let in so že prejeli zlati znak  zveze.

Franc Duh – za 30 let delovanja v Rancarskem društvu Malečnik

Franc Duh je iniciator in nosilec ohranjanja tradicije splavarjenja na Lentu v Mariboru ter ustanovitelj in predsednik Rancarskega društva Malečnik. Kot član TD Maribor in splavarskega društva je nepogrešljiv član ekipe, ki gradi izjemen turistični produkt vožnje s splavom v Mariboru. V okviru Rancarskega društva Malečnik sta za potrebe turizma z bratom izdelala preko 250 ranc in izvedla mnogo voženj z ranco od Malečnika do Ptuja. Za rancarstvo je navdušil tudi številne krajane in svoje vnuke, ki nadaljujejo njegovo pot.

Turistično društvo Polenšak – letos praznuje 60 let delovanja

Društvo je delovalo vsa leta neprekinjeno in ves čas vključevalo nove člane. Iz leta v leto je večalo obseg dela, prireditev in najrazličnejših akcij. Prav je, da se zavedajo svojega pomena saj je njihov doprinos v kraju velik in prepoznaven. Postavitev lastnega turističnega doma, postavitev Eko muzeja s približno 300 eksponati in postavitev gospodarskega poslopja. Zagotovo pa je najbolj prepoznavna prireditev Praznik kruha in pogač, ki privablja obiskovalce iz različnih krajev Slovenije. Pred leti je  Peter Misja, takratni predsednik TZS, rekel, da TD Polenšak sodi med najboljša turistična društva v Sloveniji.

Janez Toplak – za 50 let delovanja v TD Vurberk

Je ustanovni član društva in tajnik skoraj 50 let. Pobudnik številnih prireditev, ki so kar hitro presegle občinske meje. Naj naštejemo najpomembnejše: Vurberški festival, festival narodno zabavne glasbe Slovenije, ki poteka od leta 1992; srečanje pevskih zborov Štajerska poje od leta 1992; Veliko-šmarenski kolesarski maraton Slovenija kolesari, ki poteka od leta 2002; prvomajski pohod na Grmado od leta 2002. Je lokalni turistični vodnik za štajersko območje , kar nekaj mandatov je bil član upravnega odbora Mariborske in kasneje Štajerske turistične zveze in še bi lahko naštevali.

Turistično društvo Vurberk – 50 let delovanja  je praznovalo v lanskem letu

Sodi med zelo aktivna turistična društva Štajerske turistične zveze, saj so njihovi člani vedno zelo aktivni v organih zveze, za kar se jim zahvaljujejo. Njihove prireditve in dogodki so postali prepoznavni na nacionalnem nivoju. Kdo ne pozna Vurberškega festivala ali srečanja Štajerska poje, likovne kolonije , kolesarskega maratona Slovenija kolesari in še bi lahko naštevali.