Vinogradnik Aleksander Kavkler je z družino pred leti obnovil Kavklerjevo klet v Jelovcu pri Makolah. Gre za leseno, cimprano hišo z mogočno obokano vinsko kletjo. Častitljivi dve stoletji stara lepotica je zaščitena kot kulturni spomenik lokalnega pomena. V njej prirejajo koncerte, kulturne prireditve, civilne poroke in podobno.

Pred dvema letoma si je vinogradnik ob kontroli gerkov ogledal zračne orto foto posnetke svojega posestva. Pri tem je slučajno opazil, da ima cesta od Kavklerjeve kleti do vinograda skoraj obliko srca. V istem trenutku je dobil zamisel za Haloško srce in ga na posnetkih takoj začel skicirati.

Foto: Sandi Kelc

Posadili so več sto rdečih vrtnic

Nova turistična atrakcija že nastaja. Med haloškimi vinogradi so Kavklerjevi uredili gramozirano sprehajalno pot v obliki srca, v sredino pa posadili vrtnice. Te v vinogradih sicer služijo predvsem kot zgodnje znanilke škodljivcev, a so tu kot simbolj ljubezni dobile bolj romantično vlogo. Okoli sprehajalne poti bodo uredili še trato.

“Letos smo v sodelovanju s Cvetličarno Tinka in prijatelji na okoli 160 kvadratnih metrih posadili 650 rdečih vrtnic. Sorto nam je priporočil strokovnjak za okrasne rastline Matjaž Mastnak. Vrtnice so se lepo prijele in upam, da bodo prihodnje leto že v polnem sijaju,” je povedal Aleksander Kavkler.

Na tem griču je nastalo Haloško srce.

Kavklerjeva klet

Na srce se bo mogoče ozreti z višine

Po prvotnih načrtih so nameravali postaviti še razgledni stolp s pogledom na Haloško srce, Kavklerjevo klet in okoliške griče, tudi Boč. A se načrti ves čas spreminjajo, je razkril Kavkler: “Ko začneš nekaj delati, se kar same začnejo porajati nove ideje. Ob srcu rastejo štirje hrasti, ki v svojih krošnjah že imajo osnovo srca. Zato smo se odločili, da bomo namesto razglednega stolpa postavili razgledno ploščad okoli dreves, predvidoma na višini kakšnih osem, devet metrov.”

Ob Haloškem srcu naj bi kmalu nastal prostor za družabna srečanja in kulturne dogodke, koncerte, civilne poroke in podobno. Postavili naj bi tudi lesen kozolec.

Haloško srce bo svojo končno predvideno podobo dobilo prihodnje leto, je pa priljubljeno še sedaj. “Zanimanje zanj je precejšnje. Večkrat opazim, da so tu kakšni obiskovalci, sploh ponoči, v miru. Tu je čutiti posebno energijo, gre za posebno točko,” je dejal Kavkler.

Foto: Sandi Kelc

K rdečim vrtnicam se poda penina

Aleksander Kavkler je vrednost investicije lani ocenil na okoli 50 do 60 tisoč evrov, upal je tudi na evropska sredstva. Zaradi zapletene zakonodaje in nezmožnosti spreminjaja projekta je nad evropskimi evri obupal. Denarja ne šteje več, svojih ur dela in skrbi pa tudi ne: “Denar ni pomemben, to je za dušo. Zadnje leto sem pri Haloškem srcu vsako minuto, vsaj z mislimi.”

Na mestu Haloškega srca je nekoč stal lesen paviljon, ki je bil s špalirjem oziroma brajdami povezan s Kavklerjevo kletjo. V njem so lastniki kleti in povabljena gospoda uživali v odličnih haloških vinih. Tudi pri Haloškem srcu brez žlahtne kapljice seveda ne bo šlo.

Kavklerjevi so doslej obdelovali okoli tisoč trstov, letos pa so dosadili še 550 trt muškat ottonela. Začeli so polniti penine, saj se prav te k rdečim vrtnicam in ljubezenskim zaobljubam najbolje podajo.