V času pustovanja je ena od tradicij tudi prihod kurentov, ki odganjajo zimo ter tako naznanjajo prihod pomladi. Tudi v Mariboru je bilo v zadnjem času videti več skupin kurentov, med katerimi je bilo za opaziti tudi otroke. Odločili smo se, da pogledamo v zanimivo življenje malih kurentov.

Govorili smo z mamicami malih kurentov in korentov, ki so nam zaupale zakaj so se odločile, da njihov otrok obleče kurentijado.

Želita si peljati tradicijo iz roda v rod

Spoznajte štiriletnega Saša in dve in pol leti staro Lino. Saš je bil prvič korant, ko je imel natanko dve leti, njegova sestrica Lina pa je bila prvič na korantiji, ko je štels šele pol leta. Govorili smo z njuno mamico Barbaro, sicer blogerko Simpl mama, ki nam je povedala, da sta se s partnerjem za to odločila, ker je partner sam korant že več kot 15 let, vse od šestega leta starosti in si želita peljati tradicijo iz roda v rod. »Masko je sprejel zelo dobro, ampak menim, da je bilo za njega lažje tudi zato, ker je videl, da je ati prav tako korant. Nekako se mu je zdelo sazmoumevno, da pač smo koranti v naši družini.« Tudi Lina se je nad korenti čisto navdušila že pol leta pred »fašenkom« in govorila, da bo korent in vsak dan kazala kako skačejo. »Zares je bila navdušena nad tem, da bo letos prvič oblekla svojo korantijo.«

Za opremo več kot 200 evrov

Za prvo Sašovo korantijo in prav tako Linino so odšteli 120 evrov in 90 evrov za zvonce. Dodatni strošek so tudi ostali dodatki, ki sodijo zraven. To so gamaše, čevlji, ježevka, ki nanesejo dodatnih 50 evrov. Teža Sašove korantije z zvonci so težke 2,60 kilograma. Večje zvonce so zaenkrat odstranili, da ne bi nosil še večje teže in mu pustili na »ketnici« le manjše.

Saš in Lina z mamico.

Tudi sama si želi biti korant

»Sama sem od majhnega želela bit korant, vendar je oprema kar draga, sploh za odrasle korante in žal si tega takrat nismo mogli privoščiti. Sem pa zato danes še bolj ponosna na to, da sem hudič,« pove Barbara. Zakaj hudič? »Ne za to ker sem ženska,« se pošali, ampak zato, ker v primeru, da imaš dva majhna otroka v korantiji in je korant tudi ati, to pomeni, da imaš veliko dela. »Ko katerega od otrok lulat, zna bit postopek kar dolg, predvsem če smo ravno s koranti na obhodu in se mora leteti še naprej. Takrat enostavno nimaš časa vso korantijo sleči, dati zvonce dol in pol spet nazaj gor. Takrat improviziramo, dvignemo kožuhe in nekako uspemo. Je pa tudi tako, da ati skoraj ne mora pomagat, saj ima sam na sebi kožuh in velike zvonce, v katerih je res težko, da bi otroka peljal lulati. Zato je v našem primeru najboljše tako, da sem vsaj jaz tista, ki sem malo bolj okretna in lahko skrbim za otroške potrebe.«

Saš in Lina ter njun oče.

Letos so se prvič vsi štirje udeležili korantovega teka, ki ga je organiziralo njihovo društvo. Vsi so člani društva TeDe Korant klub Turnišče Draženci, ki ima sedež v Dražencih. Društvo prav letos praznuje svojo 20 obletnico delovanja in šteje 62 članov. Tek je potekal po vaseh od Pobrež pri Vidmu do Dražencev. Otroka sta pretekla neverjetnih 3,5 km. »Ta del leta – fašenk, je pri nas čaroben del leta. Mi zares živimo za fašenk in za to vzdušje. Čeprav včasih ženske niso smele biti koranti, sem vesela, da se je sčasoma to spremenilo in da lahko vsi skupaj, kot družina uživamo ta čas skupaj, odganjamo zimo in prinašamo dobro letino,« še pove ob koncu.

Začela je poskakovati in posnemati večje kurente

Obleko kurenta je prvič letos nadela tudi tri leta stara Vita Pilinger. Kot pove njena mama Patricia, so ji kurenti bili kot maske že ves čas zelo zanimivi in privlačni: »Masko je sprejela z navdušenjem, letos je sicer še brez kape oziroma maske, takoj je začela poskakovati in posnemati večje kurente.« Kurentijo so nabavili na Ptuju, za originalne ročno štrikane nogavice “gamaše” pa je poskrbela njihova 83-letna sorodnica Marija, ki izdeluje originalne gamaše za kurente že vrsto let. Strošek opreme, ki je sicer težka okoli 20 kilogramov, je znašal 190 evrov.

»Ne gre za družinsko tradicijo, le Vitin dedek je bil pred približno 40 leti kot član Folklorne skupine Anton Štrafela Markovci pri Ptuju več let kurent in kopjaš tudi na večih pustnih karnevalih na Ptuju,« pojasni mamica in doda, da so se trudili, da bi Viti kurente približali v čim prijaznejšem duhu.

Matic se nikoli ni bal kurentov

Tudi Matic je med tistimi pogumnimi, ki se nikoli ni bal kurentov, saj so mu starši pravilno razložili njihov pomen. Mama Eva nam je povedala, da je Matic kurent že drugo leto. Odločitev je padla zato, ker jim je v družini ta pustni lik zelo všeč, ne zaradi družinske tradicije. Ob tem pove: »Morda pa se bo z njim tradicija začela. Zaenkrat ni v nobenem društvu, če pa bo nadaljeval s preganjanjem zime v obleko kurenta, pa verjamem, da bo nekoč našel skupino ali društvo somišljenikov.«

Masko je Matic sprejel z velikim navdušenjem, teža njegove opreme s kapo in vso pripadajočo opremo je okoli šest kilogramov, zanj so odšteli okoli 250 evrov.