Osrednja mariborska tržnica na Lentu je poznana vsem. Tam je zbranih največ branjevk in prodajalcev, pod eno streho se prodaja še meso, kruh in mlečni izdelki, v bližini pa je tudi trgovina, ki ponuja še malo tistega, kar tržnica ne. A veliko ljudi pozabi, da ima Maribor več kot le eno tržnico in ena takšnih je mala tržnica na Dominkuševi, ki jo je leta 1958 zasnoval arhitekt Vlado Emeršič in katera se sedaj, pod taktirko manjše delovne skupine, počasi prebuja.
Mala tržnica živi, a je v zadnjih izdihljajih
Vse skupaj se je pričelo februarja, s pogovorom o mali tržnici, na kateri se je izoblikovala manjša delovna skupina, ki si je za svoj cilj postavila oživitev in preživetje male tržnice. Delovna skupina je sestavljena iz tamkajšnjih okoliških stanovalcev, ki se tržnice spominjajo še v njenih najboljših letih, ali pa so o tem slišali le zgodbe. Tržnica na Dominkuševi sicer živi, a je, kot je poudarila članica delovne skupine Pavlina Japelj, “v zadnjih izdihljajih.” Tržnica sicer ima klientelo, ki tamkajšnjim branjevkam zagotavlja promet, a zelo malo, celo zanemarljivo, je število novih kupcev. In tako so se odločili, da je treba tržnico narediti privlačno širši množici in obogatiti tudi ponudbo, zato vneto iščejo ljudi, ki bi na tržnici želeli ponujati svoje storitve in izdelke. “Treba je opozoriti na potencial prostora, ki ga tržnica ima že zdaj, brez naše pomoči, edinstveno ponudbo, saj imamo v tem koncu recimo edinega mesarja,” je povedala Japljeva.
Da pa bi na tržnico na Dominkuševi sploh lahko vrnili življenje, so prvo začeli s čistilno akcijo, ki so se je lahko pretekli vikend udeležili prav vsi, ki si želijo sprememb na tamkajšnji tržnici. Delovna ekipa, ki se je zbrala na sončno soboto in so jo sestavljali stanovalci, javno podjetje in vrtec, je očistila okolico, stekla, populili so plevel ter osvežili prostor.
Na Dominkuševi se bo dogajalo!
Delovna skupina je nadalje na koledarju označila pet živahnih sobot. Prva takšna bo potekala že ta vikend, ko bodo na mali tržnici pričeli s pomladjo. Otroci in starši se bodo lahko pobližje spoznali s presajanjem sadik, na voljo bodo domači pridelki in lokalni izdelki, osvežilni sokovi in torte, razstava znamk in arhivskih fotografij male tržnice, svoje recepte boste lahko izmenjali z drugimi, medtem ko bo druženje na ploščadi obogatila glasbena spremljava.
“Teh pet živahneje zastavljenih sobot je le testno obdobje, da vidimo odziv prebivalcev, ponudnikov in obiskovalcev,” povedo pri delovni skupini ter dodajajo, da je treba imeti v mislih tudi dolgoročnejšo strategijo glede prostora, zato so k sodelovanju povabili tudi družbo Snaga, ki z mariborskimi tržnicami sicer upravlja. “Veseli nas pobuda in pozdravljamo idejo stanovalcev, ki so aktivno pristopili k oživljanju male tržnice na Dominkuševi ulici. Gre za prvo mestno četrt, ki se je problematike lotila zares organizirano in kontinuirano, v Snagi pa jim pomagamo tako, da se priključujemo z vzdrževalnimi deli, ki smo jih na tržnici imeli načrtovana. To pomeni, da v tem času zasajamo korita, urejamo okolico, tudi pleskali smo. Terminsko smo se torej uskladili tako, da bomo tudi z našimi deli prispevali k urejeni in čisti tržnici, ki dobiva novo obliko življenja,” so povedali pri Snagi.
Mala tržnica je tako pomemben prostor, ki ima potencial, da zaživi v živahen nakupovalni prostor. “Postane lahko tudi pomembno medgeneracijsko stičišče, skupni prostor naše mestne četrti Ivan Cankar, za kar pa je seveda potreben celovit pristop z zagotovljenim financiranjem,” konča Pavlina Japelj.