V Mariboru so danes popoldne v sklopu dogodkov ob današnjem dnevu zmage skupaj z ruskim veleposlanikom v Sloveniji Dokujem Zavgajevom obiskala ruska delegacija in skupina otrok, ki se je poklonila spominom na žrtve druge svetovne vojne ter se nato na skupni delavnici srečala z vrstniki iz drugega največjega slovenskega mesta.
Ruski gostje so najprej skupaj s mariborsko delegacijo pod vodstvom mestnega svetnika Tomaža Kanclerja položili cvetje in vence pred spominsko ploščo nekdanjega nacističnega taborišča Stalag XVIII D v Melju, pozneje pa še na pobreškem pokopališču pred partizansko in rusko grobnico, kjer jih je nagovoril tudi mariborski župan Andrej Fištravec.

Ruski in mariborski šolarji so se po koncu slovesnosti v Muzeju narodne osvoboditve udeležili še skupne delavnice, na kateri bodo iskali skupne poti in rešitve iz kriz, ki jih doživlja mlada generacija.
Projekt muzeja še vedno neuresničen
V Mariboru so sicer že pred časom predstavili projekt muzeja in spominskega centra na lokaciji nekdanjega nacističnega taborišča za sovjetske vojne ujetnike v Melju, a ga doslej še niso uresničili. Ruska stran naj bi ga bila pripravljena postaviti, a mora mariborska občina najprej odkupiti zemljišče. To naj bi se zgodilo letos, saj je v nedavno sprejeti proračun v načrtovano zadolževanje vključenih tudi 250.000 evrov za potrebe postavitve muzeja.
Med drugo svetovno vojno je bil kompleks opuščenega carinskega skladišča v mariborski četrti Melje del nemškega nacističnega ujetniškega taborišča, imenovanega Stalag XVIII D. V tem objektu je bilo med septembrom 1941 in marcem 1942 v izredno nehumanih razmerah nameščenih več tisoč ruskih vojnih ujetnikov. Številni so zaradi izčrpanosti, podhranjenosti ali bolezni tam tudi umrli.
STA