Ptuj se je za nekaj dni ponovno spremenil v rimski Poetovi, saj te dni več kot 800 udeležencev iz sedmih držav predstavilo življenje in običaje v starem Rimu. V sklopu zdaj že tradicionalnih Rimskih iger bodo ptujske ulice in trge do nedelje zasedli gladiatorji, legionarji, senatorji, vestalke in drugi Rimljani.

Predstavitev rimskega obdobja v tem delu Evrope

V spomin na Poetovio, ki je bilo pred 2000 leti mogočno mesto, najprej vojaška postojanka, pozneje pa pomembno trgovsko in obrtno mesto, društvo Poetovio LXIX že enajst let pripravlja eno največjih predstavitev rimskega obdobja v tem delu Evrope. Po besedah predsednika društva Andreja Klasinca si na ta način prizadevajo obuditi več kot dve tisočletji stare zgodbe in hkrati predstaviti zgodovino najstarejšega slovenskega mesta.

FOTO: Damjan Trafela

Tema tokratnih Rimskih iger je leto štirih cesarjev. Začele so se v četrtek z odprtjem v rimskem kampu na Štukih, kjer stoji tudi velik tabor, v petek pa je bila na vrsti velika večerna zabava. “Osnovna shema dogajanja ostaja enaka zadnjih deset let,” je pojasnil Klasinc.

Nedelja namenjena družinam

V soboto dopoldne se je odvila povorka po mestnih ulicah z dogajanjem pred mestno hišo in pred Orfejevim spomenikom, na kateri se je predstavilo okoli 800 kostumiranih Rimljanov iz sedmih držav. Po besedah Klasinca gre za kolege iz nekaterih evropskih mest, s katerimi sodelujejo že celo desetletje. Popoldne bodo obiskovalci v kampu lahko pokusili rimske jedi in pijače ter se tudi sami preoblekli v stare Rimljane.

FOTO: Damjan Trafela

V nedeljo bo dogajanje namenjeno predvsem družinam in otroškim delavnicam. Tudi letos bodo organizatorji izvedli tridnevni otroški rimski tabor, kjer se bodo najmlajši zabavali kot pravi mali Rimljani.

Začenjajo se dogodki ob 1950-letnici prve pisne omembe mesta

Z letošnjimi Rimskimi igrami na Ptuju pričenjajo z dogodki ob 1950-letnici prve pisne omembe mesta, ki bodo večinoma potekali naslednje leto. Zbor vojskovodij v taboru Legije Gemine XIII leta 69 je namreč eden od najpomembnejših dogodkov v zgodovini mesta, saj je z izvolitvijo Vespaziana za rimskega cesarja takratni Poetovio krojil usodo imperija.

STA