Današnji 15. avgust je praznik Marijinega vnebovzetja, znan tudi kot veliki šmaren, velika maša, šmarno ali velika gospojnica. Gre za enega največjih krščanskih praznikov, ki so ga slavili že v apostolskih časih, saj se na ta dan krščanska Cerkev spominja Marijine smrti in njenega vnebovzetja. Na ta dan so nekoč blagoslovili zelišča. V cerkev so prinašali šopke raznih rož in zelišč, ki jih je duhovnik blagoslovil s posebnim obredom. Te so potem ljudje shranjevali doma, da bi jih branili pred ognjem in strelo. Zatikali so jih v hleve, mešali med krmo za živino in žitno seme, jih polagali zakoncem in otrokom v postelje.
Običaj blagoslova zelišč letos že 12. pripravljajo Voličini, v občini Lenart, kjer se je razvil v pravi zeliščarski praznik. Pobudnik in organizator zeliščarskega dogodka je skupina zeliščark iz Voličine, ki ureja tudi učne vrtove pri sv. Rupertu, svoje znanje prenašajo na otroke iz OŠ Voličina, sodelujejo pri dobrodelnih akcijah in skozi vso leto pripravijo vrsto dogodkov, ki prispevajo k polepšanju kraja in so v dobro ljudi.
Šopke letos izdelujejo zgolj v okviru društva, spremenjen je tudi način njihove delitve pred cerkvijo
Članice zeliščarske sekcije, ki deluje v okviru Kulturnega društva Rojs Srečko Niko Voličina, vedno izdelujejo šopke na predvečer praznika. “Tokrat za razliko od prejšnjih let, ko smo pripravili javni dogodek, šopke izdelujemo v okviru društva. Tudi letos jih bomo izdelali vsaj 500. Na ta način sledimo priporočilom NIJZ-ja. Nekoliko spremenjeno bo tudi deljenje šopkov v nedeljo. V preteklih letih smo jih vernikom vedno razdelili po sveti maši, ko smo zanje pripravili tudi pogostitev. Tega letos ne bo, bomo pa vsakemu krajanu oziroma obiskovalcu, preden bo vstopil v cerkev, poklonili šopek, tako da ga bo sam odnesel k blagoslovu. Velja tako za sveto mašo ob sedmi kot tudi deseti uri. Del teh šopkov pa bomo, kot je to že v navadi, podarili cerkvi v Lenartu,” nam je povedala Marija Čuček, vodja zeliščarske sekcije.
V preteklih letih smo jih vernikom vedno razdelili po sveti maši, ko smo zanje pripravili tudi pogostitev. Tega letos ne bo, bomo pa vsakemu krajanu oziroma obiskovalcu, preden bo vstopil v cerkev, poklonili šopek, tako da ga bo sam odnesel k blagoslovu.
Dodaja, da so šopki izdelani iz zdravilnih rastlin, tako vrtnih kot travniških, dodane pa so tudi rože. “V šopku mora biti najmanj sedem rastlin, ki so povezane v obliki bidermajer šopka. Blagoslovljene rože pa naj bi ljudi in živali varovale pred boleznimi, točo in podobno. Legenda pravi, da apostoli, potem ko so odprli Marijin grob, tam niso našli njenega telesa, pač pa rože. Iz tega izhaja povezava praznika Marijinega vnebovzetja z rožami.”
Čukova še dodaja, da bo v nedeljo mogoč tudi ogled Ruperških zeliščnih vrtov.