Alma Mater Europaea (ECM) gosti 6. mednarodno znanstveno konferenco Za človeka gre: izzivi za znanost in izobraževanje. Na dvodnevnem srečanju v Mariboru, ki se je začelo včeraj, govorijo o aktualnih temah z različnih področij, ki jih pokrivajo na tej zasebni visokošolski ustanovi, med drugim humanistiki, fizioterapiji in arhivistiki.
“Konferenca je v prvi vrsti namenjena študentom, da se aktivno vključijo v raziskovalno in strokovno delo, obenem pa se seznanijo s svetovnimi trendi na posameznih akademskih področjih. Temu izzivu so se odzvali tudi številni reprezentativni akademski gostje, ki bodo študente in strokovno javnost seznanili s svetovnimi protislovji v znanosti in izobraževanju ter izmenjali izkušnje,” je povedal predsednik ECM Ludvik Toplak.
Častni pokrovitelj je letos predsednik republike Borut Pahor, ki je bil včeraj tudi slavnostni govornik na plenarnem delu dvodnevnega dogodka. Ob tej priložnosti je tudi odprl stalno razstavo Evropski univerzitetni mostovi, ki simbolno povezuje univerzitetna mesta v Evropi.
Številni gostje iz priznanih univerz
Med ostalimi visokimi gosti so predsednik Evropske akademije znanosti in umetnosti Felix Unger, predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti Tadej Bajd, Laszlo Rosivall z Univerze Semmelweis v Budimpešti, nekdanji romunski minister za izobraževanje in za zunanje zadeve Andrei Marga, direktor Zgodovinskih arhivov Evropske Unije Dieter Schlenker, generalni državni tožilec Drago Šketa in poslanec Evropskega parlamenta Alojz Peterle.
Kot so sporočili iz urada predsednika republike, so udeleženci na konferenci poudarili pomen znanja in raziskovalnih dognanj. Izpostavili so izzive zaposljivosti in spregovorili o implementaciji in uporabnosti znanstveno-raziskovalnih dosežkov, etiki v visokem šolstvu in relevantnosti študijskih programov.
“Alma Mater sledi svojemu poslanstvu na principih transnacionalnosti, interdisciplinarnosti in gradnji mostov med kulturami in generacijami zlasti v Srednji Evropi,” je še povedal Toplak.
Na konferenci se predstavlja skupno okoli 400 avtorjev iz 18 držav z 240 prispevki. “Prispevke smo uvrstili v 22 sekcij: človekove pravice, logoterapija in psihoterapija, religija, mir in vojna, block chain tehnologije, humanistika, zdravstvena nega, fizioterapija, socialna gerontologija, promocija zdravja in kakovost življenja, ekoremediacije, izobraževanje, zdravstvene in druge vede, umetnost plesa v nacionalni kulturi, znanosti in izobraževanju, pomen doktrine Semmelweisa na preprečevanje okužb,” je pojasnila predsednica organizacijskega odbora konference Bojana Filej.
Danes med drugim poteka simpozij arhivistike z naslovom Arhivi v službi človeka – človek v službi arhivov.
STA