Maribor je edino slovensko mesto, ki ga je obiskal Führer. Tukaj se je ustavil na današnji dan, 26. aprila 1941. Konec aprila 1941 je bila druga svetovna vojna že v polnem razmahu. Maribor je sicer nemška vojska zasedla v začetku meseca, na tisoče prebivalcev pa je moralo praktično čez noč zapustiti svoje domove, preostale je doletelo nasilno ponemčenje.  Sledilo je zapiranje slovenskih šol, nemški nacisti pa so tedaj napovedali tudi boj proti slovenski kulturi oziroma njeno iztrebljanje.

Tega Hitler ni nikoli izrekel v Mariboru

V mestu ob Dravi se je Hitler nepričakovano ustavil 26. aprila. Sem se je pripeljal s posebnim vlakom, ki se je ustavil v Špilju, nato pa se je nacistična delegacija z avtom odpravila do Maribora. Tam si je Hitler ogledal porušen železniški most, zatem pa še porušen Državni, danes Stari most. Nato se je z Glavnega trga odpeljal še na Slomškov trg in do mestnega gradu, kjer je danes Pokrajinski muzej. Tam je sprejel predstavnike mariborskih Nemcev in osebje novonastalih okupacijskih enot. Velik del Mariborčanov nemške narodnosti  (Nemcev je bilo tedaj v mestu več kot 7 tisoč) je  Führerja sprejel z navdušenjem.

Tukaj sicer velja opomniti na zmoto, ki je med ljudmi zelo razširjena in sicer gre za prepričanje, ki je pogosto tudi v šolskih učbenikih, da je Hitler v Mariboru v svojem govoru izjavil »Naredite mi to deželo zopet nemško!« Tega nacistični voditelj v Mariboru nikakor ni izjavil, saj niti ni nagovoril množice. Zgodovinski stavek je izrekel že prej, v začetku aprila 1941.

Maribor se ni uklonil

Le tri dni po njegovem obisku, 29. aprila 1941, je Maribor že vstal proti svojim zatiralcem. Mladinci, ki so se zbrali okoli Bojana Ilicha so v Volkmerjevem prehodu zažgali dve vozili nacistične civilne uprave in jim na ta način drzno napovedali boj. S tem dejanjem so sicer mariborski mladinci želeli skalili nemško veselje, ki je v Mariboru po obisku Hitlerja kar trajalo in trajalo. Nemške oblasti so sicer skupino mladih Mariborčanov hitro razkrinkale in likvidirale, okupatorska vojska pa se je iz večine slovenskih krajev umaknila šele 8. in 9. maja 1945.

Več o doganjanju v Mariboru med drugo svetovno vojno in drugih zgodovinskih obdobjih lahko izveste v Muzeju narodne osvoboditve Maribor. Na njihovi spletni strani si lahko ogledate katere razstave so trenutno v muzeju in še marsikaj zanimivega. Lahko jih spremljate tudi na njihovem facebook profilu.