V Ribiški družini Maribor opozarjajo na po njihovem mnenju ekološko sporno potezo Avstrijcev. V reko Dravo že nekaj let spuščajo mulj iz akumulacijskih jezer, ta pa konča v Sloveniji in predstavlja resno nevarnost vodnemu življu in ljudem.
Mulj nevarnost za ribe in ljudi
Kalnost Drave ni nekaj novega, a v preteklosti je izginila v tednu dni, medtem ko v zadnjih 10-tih letih ni več povezana s taljenjem snega ali s padavinami in traja dlje časa, opozarjajo v Ribiški družini Maribor.
Od kod spremembe so si ogledali tudi na terenu in ugotovili, da je kalnost posledica praznjenja akumulacijskih jezer v Avstriji: mulj naložijo na ladjo in ga sredi Drave, kjer je tok najmočnejši, izsipajo v reko. Te sedimente reka nato prinese v Slovenijo. „Ne gre več za naraven pojav. Ves sediment, ki ga spustijo v reko Dravo, se počasi useda v vseh bazenih Dravskih elektrarn in zmanjšuje njihovo kapaciteto. Zmanjšuje se poplavna varnost, na ribe pa vpliva katastrofalno,“ razlaga predsednik Ribiške družine Maribor Bojan Javornik.
Ni več pravih pogojih za drst
Ko se ribe drstijo, potrebujejo pravšnjo temperaturo, dovolj sončnih dni in dovolj kisika. „In takrat mora biti reka čista. Kaljenje pa ta proces prekine. Ni dovolj svetlobe, ni dovolj kisika, posledično poginejo cele generacije rib. Avstrijci pa z deli začnejo ravno takrat, ko je v Dravi največja drst. Tako se zmanjšuje ne samo število rib, zmanjšujejo se tudi vrste rib,“ opozarja Javornik.
V Ribiški družini so na težavo opozorili tudi pristojne institucije, a pravega odgovora od njih ni. „Možno da je problem pretrd ali pa je v ozadju kakšna tiha diplomacija,“ še razmišlja Javornik.