V sredo, 13. 3., je v organizaciji Mladinskega kulturnega centra Maribor pod okriljem projekta jezikzavolitve potekalo Srečanje mladih z županom Mestne občine Maribor, Aleksandrom Sašom Arsenovičem. Srečanja so se udeležili tudi nekateri drugi odločevalci na področju mladine: predstavnika Urada za kulturo in mladino, Luka Lubi in Nina Kirbiš ter predstavnika Odbora za mladino, šolstvo in šport, Matic Matjašič in Igor Jurišič.
Župan pojasnil svoje načrte z občinskimi prostori
V prvem delu dogodka, ki se ga je udeležilo okoli 60 udeležencev, predvsem mladih ter mladinskih delavcev, so udeleženci dobili priložnost, da župana nagovorijo z vprašanji. Tako smo lahko slišali vprašanja, ki so se navezovala na to, kakšni so načrti Mestne občine Maribor s Kinom Udarnik, Kulturnim centrom Pekarna, Tkalko, kako župan razmišlja o razvoju podjetništva, prihodnosti Mariborske knjižnice na Rotovškem trgu … Župan je mladim predstavil načrte občine na omenjenih področjih, prav tako pa jih je pozval, da izkoristijo svojo mladost, razmišljanje ter iskanje rešitev izven okvirjev ter da pri podajanju predlogov razmišljajo dolgoročno – kaj je dolgoročno dobro za razvoj mesta.
Kako bi “spimpali” Maribor?
V drugem delu srečanja so se udeleženci razdelili v skupine, vsaka skupina pa je delala na enem izmed vsebinskih sklopov akcije »Spimpajmo« Maribor. V okviru akcije »Spimpajmo« Maribor, ki je predstavljala eno izmed aktivnosti projekta jezikzavolitve, so mladi predlagali, kako bi lahko postal Maribor mladim še prijaznejši. Mladinski kulturni center Maribor je zbral 357 anket, s 632 predlogi, ki jih je uvrstil v dvanajst kategorij: 1) objekti in prostor, 2) aktivnosti in dogodki, 3) promet, 4) zaposlovanje, 5) formalno izobraževanje, prakse in štipendije, 6) politika in politična participacija, 7) neformalno izobraževanje, 8) boljša kvaliteta življenja in medsebojni odnosi, 9) ugodnosti za mlade in študentska prehrana, 10) stanovanja, 11) podjetništvo, 12) drugo – udeleženci dogodka so v okviru dela v skupinah razmišljali predvsem o možnih rešitvah, ki so jih nato tudi predstavili odločevalcem.
Mladi so tako v predstavitvah denimo izpostavili stanovanjske zadruge, kot eno izmed možnosti za rešitev stanovanjske problematike, potrebo po prostorih, kjer bi lahko razstavljali mladi umetniki, večjo potrebo po priznavanju neformalno pridobljenih izkušenj, aplikacijo, ki bi vključevala dogodke za mlade v Mariboru, potrebo po izobraževanjih za mlade podjetnike, možnost pridobitve več delovnih izkušenj, predvsem na področju za katere se mladi šolajo…
Odločevalci podpisali listino za upoštevanje mnenja mladih
V zadnjem delu srečanja so predstavniki Urada za kulturo in mladino ter Odbora za mladino, šolstvo in šport podpisali listino, s katero so se zavezali, da bodo zbrane predloge in mnenja mladih temeljito pregledali ter naredili vse kar je v njihovi moči, da se uresničijo. Srečanje se je zaključilo s podpisom listine zaveze, da bo Mladinski kulturni center Maribor predloge mladih zbral, jih posredoval Uradu za kulturo in mladino, ki jih bo skupaj z Odborom ter Komisijo pregledal ter se do njih opredelil.