Piramido dnevno obišče več Mariborčanov, kot tudi turistov. Zadnje dni, če ne že tedne, so ti negativno presenečeni nad stanjem okolice. Trava je na določenih mestih tako visoka, da, če se zraven postavi odrasel človek, mu ta seže do bokov. Prav tako so zaraščene strmejše poti, ki vodijo do vrha ter ograja, ki ograjuje ostanke gradu.
Pogled na vinsko pobočje trenutno nič kaj čudovit
“Pot, ki se dviga nad Mestnim parkom po južnem pobočju griča, se bohoti z vinsko trto,” je zapisano na strani Zavoda za turizem Maribor-Pohorje. A kaj, ko je vinska trta trenutno skrita v visoki travi in ne izgleda nič kaj privlačno. “Vzemite si pol ure časa in se iz Mestnega parka povzpnite na 386 metrov visok mestni grič, od koder boste lahko iz mesta, kjer je nekoč stal mariborski grad, uživali ob čudovitem pogledu na pobočja vinske trte ter še naprej na celotno mesto,” še zapišejo na spletni strani zavoda. A mnogo turistov, ki jih srečamo se sprašuje, če je pot sploh “odprta” glede na stanje. Pogled na pobočje vinske trte pa ni nič kaj čudovit, kot opisujejo. Klop, ki je na poti do vrha je popolnoma zaraščena s travo, kot je vidno na spodnji fotografiji.
Na Zavod za turizem Maribor-Pohorje, smo se obrnili z vprašanji, kako komentirajo trenutno stanje in neurejeno okolico. “Piramida je eden od simbolov mesta, nepogrešljiv mozaik mestne vinogradniške tradicije in kulture, priljubljena izletniška destinacija in sprehajalna točka Mariborčanov, ki se dviga tik nad mestnim jedrom. Kot takšno jo Zavod za turizem Maribor – Pohorje že od samih začetkov delovanja predstavlja na svojih komunikacijskih kanalih. Ko je naravne danosti tega znamenitega mestnega griča nadgradila še gostinska ponudba z občasnimi prireditvami, si je Zavod prizadeval za dodatno promocijo Piramide med turisti oz. obiskovalci našega mesta.”
Mesto izgublja eno ključnih turističnih točk
“Z izgubo slednje in neurejenostjo same okolice mesto tako izgubi eno svojih ključnih turističnih točk, saj ob poznavanju razmer na Piramidi slednjo posledično manj izpostavljamo v svojih promocijskih in turističnih informacijskih aktivnostih. Zavod za turizem Maribor – Pohorje načrtuje v prihodnjih tednih skupno srečanje vpletenih deležnikov, na katerem bi zastavili izhodišča za rešitev problematike in poiskali konkretne možnosti za obnovo in nadaljnji razvoj ponudbe na Piramidi kot tudi celostno zasnovo zgodbe tega našega mestnega bisera,” nam še pojasni Monika Jurišič Hlevnjak iz Zavoda za turizem Maribor-Pohorje.
Vsekakor si Piramida, kot ena izmed turističnih točk zasluži svetlejšo prihodnost in lepšo podobo kot jo trenutno kaže domačinom in turistom. “Sam vinograd in poti na Piramido niso v lasti Mestne občine Maribor ampak Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov RS. V letu 2005 je bila sklenjena služnostna pogodba, s katero RS Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov dovoljuje Mestni občini Maribor ureditev pešpoti na Piramido,” nam na naše povpraševanje o odgovornosti odgovorijo na mariborski občini in dodajo: “Potrebno je poudariti, da MO Maribor vzdržuje samo pot, ki je speljana med vinogradi, za katero imamo služnost, ostale niso v lasti MO Maribor in ni pravne podlage.”
Za turistično obiskane lokacije je potrebno gospodarno skrbeti
“Razsvetljavo na poti na Piramido vzdržuje Nigrad glede na razpoložljiva sredstva. MO Maribor enkrat po služnostni pogodbi vzdržuje potko na Piramido. Komunikacija z lastniki je korektna. Vsekakor je tudi naš apel na lastnike zemljišč, ki so na turistično obiskanih lokacijah, da za te gospodarno skrbijo,” za Maribor24.si še pojasnjujejo na občini. Več fotografij trenutnega stanja na Piramidi najdete v zgornji fotogaleriji.