Folklorna skupina, ki deluje v okviru Kulturno umetniškega društva Breznar Tonček Korena, bo v soboto, 20. maja, zaznamovala 50. obletnico delovanja. Spomine na ljudske plese, običaje in šege, značilne za tiste kraje, bodo obujali na prireditvi, ki se bo ob 19. uri začela v kulturnem domu v Zgornji Koreni. Program bodo popestrili MPZ Korena, Dvorjanski muzikantje in otroška folklorna skupina Osnovne šole Korena. Kulturno umetniško društvo bo ob tej priložnosti svoji članom, povabljenim gostom ter Občini Duplek in pokroviteljem izročilo zahvale za sodelovanje. Podeljena bodo tudi Maroltova priznanja in priznanja občine.
Omenjeno kulturno umetniško društvo sicer združuje dve sekciji; ob folklorni skupini še moški pevski zbor, ki deluje že 65 let. V folklorni skupini pleše 14 plesalcev, torej sedem plesnih parov, imajo tudi dva muzikanta (trobenta in harmonika). “Začetki folklorne dejavnosti v Koreni segajo v zgodovino, ki je daljša od 50 let. Preden je v kraju nastalo kulturno umetniško društvo so folklorniki delovali v okviru gasilskega društva, leta 1973 pa so postali del KUD-a,” nam je povedal Peter Zajc, predsednik društva. Pravi, da je ob njihovi 40-letnici plesalo še 11 parov, kasneje se je število, ker gre za starejše člane, nekoliko zmanjšalo. V Osnovni šoli Korena sicer deluje njihov podmladek, za katerega upajo, da bo v prihodnosti zapolnil vrzeli, ki se lahko pojavijo med člani.
Plešejo izvirne korenške plese
Folklorniki iz Korene skozi vse leto nastopajo na občinskih dogodkih ter prireditvah in tudi širše. Tradicionalno gostujejo v Lipnici, v Kamniku, v preteklosti so plesali v Ohridu, v Srbiji, v Zagrebu, Šibeniku in ob prvem maju v Portorožu. Redno se udeležujejo revij folklornih skupin, konec marca so nastopili v Unionski dvorani v Mariboru. Večkrat so se uvrstili na državna srečanja. Navzven so prepoznavni po svojih nošah. Peter Zajc pojasnjuje, da gre za njihove avtentične noše iz lokalnega okolja, plešejo pa v delovnih (uporabljali so jih ob delovnih opravilih) in mašnih oblačilih. Njihova prva vodja je bila Ida Prekoršek, druga Fanika Čuček, sedaj pa skupino vodi Davorin Tepeh. “Običajno pokažemo štiri sklope plesov; sejanje, žegnanje, šoštarski ples in ples z vključenimi igrami. Plesi, ki jih predstavljamo, prihajajo z našega območja, torej so jih v preteklosti plesali na območju Korene,” zaključi naš sogovornik.