Baročni dvorec s parkom Stoji na južnem robu Maribora. Izvira iz začetka 14. stoletja, od leta 1863 je bil poletna rezidenca mariborsko – lavantinskih škofov, po drugi svetovni vojni pa je z njim upravljal Agrokombinat Maribor. Leta 1986 je dvorec kupila družba Lipa iz Ajdovščine in tam vzpostavila prodajni salon pohištva, a ga je bila prisiljena zapustiti, potem ko je država po zaključenem denacionalizacijskem postopku leta 2000 dvorec vrnila Cerkvi.

Dvorec je že nekaj let zaprt in povsem prazen, še vedno v lasti Nadškofije Maribor, a v upravljanju družbe, ki očitno za dvorec nima pravih interesov

Leta 2007 se je mariborska nadškofija odločila, da bo objekt prenovila, in s tem namenom je stavbno pravico podelila podjetju Betnava d. o. o. v lasti skupinice cerkvenih uradnikov, ki je načrtovala tudi gradnjo hotela tik ob dvorcu. Gradbena dela, ki so jih nameravali poplačati z evropskimi sredstvi, je prevzela družba Vegrad. A zgradili so le kletno etažo dodanega objekta, saj so se glavni akterji zaradi poslovne goljufije znašli pred sodiščem ali celo v zaporu, stavbna pravica pa v stečajni masi. Stečajni upravitelj je nato stavbno pravico na dvorcu do leta 2028 prodal družbi Ustvarjalne poslovne rešitve v lasti Boštjana Zemljiča, ki je širši javnosti neznanka. Ob nakupu leta 2013 je sicer Zemljič za nekatere medije povedal, da namerava v dvorcu urediti turistični kompleks, a zaenkrat je ostalo le pri besedah.

Dvorec je tako zadnjih nekaj let zaprt in povsem prazen, prepuščen vremenskim vplivom in vandalom. Gradbišče ob njem je zaraščeno in nezaščiteno. Kaj se torej dogaja? Po odgovore smo se obrnili na mariborsko nadškofijo, kjer so nam potrdili, da je dvorec sicer še vedno v lasti Nadškofije Maribor, pri čemer pa z dvorcem, kot nosilec stavbne pravice, upravlja družba Ustvarjalne poslovne rešitve d.o.o. Družba, ki upravlja z dvorcem je sicer zapisana v poslovni register, a brez elektronske pošte, telefonske številke in z nobenim zaposlenim, tako da za odziv niso bili dosegljivi. Še enkrat smo se obrnili na Nadškofijo Maribor, če bi lahko, kot lastniki objekta, posredovali kontakt nekoga iz Ustvarjalnih poslovnih rešitev, a odgovora nismo nikoli dobili.

Zavod za turizem Maribor-Pohorje si želi, da bi se dvorec dal v upravljanje nekomu, ki bi ga ponovno odprl za javnost

Smo pa povprašali kakšne so želje Zavoda za turizem Maribor – Pohorje, če bi se morda našel upravljalec dvorca, ki bi imel interes le-tega odpreti za javnost. “Naš zavod žal ne more upravljati, ponujati ali izvajati storitev v objektih, ki niso last zavoda ali vsaj občine,” so povedali na Zavodu. “Dokler je bil dvorec odprt za javnost, smo dvorec ponujali v naših ogledih, saj je v njem Muzejska zbirka z izvirnimi dokumenti in predmeti iz zakladnice mariborske škofije, ki prikazuje bogato kulturno dediščino in skoraj 800 let trajajočo zgodovino Lavantinske škofije. Prav tako se še zmeraj spominjamo možnosti poročnih obredov v dvorcu, ki so zagotovo dali mestu in mladoporočencem neponovljive spomine. Menimo, da je ključnega pomena odločitev, kaj je nosilni produkt Betnavskega gradu, torej komu ga želimo ponuditi, kaj je potrebno vsebinsko dodati, infrastrukturno vložiti ter poiskati ustreznega investitorja, ki bo imel vizijo in kapital za investicijo do faze, ko se bo le-ta lahko ponudil na trgu. Ključna vloga zavoda je, da se ob prevzemu maksimalno vključi, pomaga pri kreiranju zgodbe in se vključi v njegovo promocijo.