Štajerska turistična zveza je redno letno skupščino letos izvedla v Hramu kulture Arnolda Tovornika v občini Selnica ob Dravi. Na skupščini so predstavili izvedene aktivnosti v lanskem letu in podali izhodišča dela in aktivnosti za leto 2022. Predsednica Štajerske turistične zveze Janja Viher je v predstavitvi poročila in programa poudarila, da je turizem pred novimi izzivi na globalnem, nacionalnem in regijskem nivoju in da je še kako pomembno zavedanje sodelovanja, spoštovanja in gradnje zaupanja v turizmu, z vključevanjem vseh stebrov turizma. Pri tem imajo turistična društva pomembno vlogo. Od promocije kraja in ohranjanja kulturne dediščine do spoštovanja znamenitosti, urejanja okolja in ohranjanja naravne in kulturne krajine. Vse to so ključni poudarki dela turistične zveze.
Izpostavila je dober odziv turističnih društev na turističnih sejmih, kjer se skupno predstavljajo pod Štajersko turistično zvezo in v sodelovanju s Turistično zvezo Slovenije. “Ni dvoma, da se je potrebno za uspešno delo nenehno izobraževati in usposabljati. Na Štajerski turistični zvezi organiziramo izobraževanja, delavnice, posvete s ciljem intenzivne podpore članstvu pri delu. Ponosni smo na člane mladinskega odbora, ki se aktivno vključujejo v delo zveze s programom, ki so si ga sami zastavili. Pred nami je nov izziv, digitalizacija v turizmu, v katero se prav tako aktivno vključujemo.”
Za dobro sodelovanje se je zahvalila Karmen Gerbenc Burger, generalna sekretarka Turistične zveze Slovenije, in navzoče seznanila z aktualnimi nalogami krovne organizacije. Gre za pridobivanje finančnih sredstev s strani Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, sodelovanje s Slovensko turistično organizacijo. Poudarila je tudi pomen promocije dejavnosti društev in zveze na spletni strani Turistične zveze Slovenije. Nekdanji predsednik Štajerske turistične zveze Janez Ribič je v pozdravnem nagovoru pozdravil delegate in zahvalo namenil vodstvu zveze za opravljeno delo.
Na predlog turističnih društev so podelili letna priznanja zveze
Po skupščini so bila podeljena letna priznanja na predlog turističnih društev Štajerske turistične zveze. Bronasti znak za leto 2021 so prejeli: Robert Jeršič, Turistično društvo gostincev Pohorja, Marija Požar, Vladimir Požar, Vladimir Šabeder iz Društva Melisa iz Korene, Sonja Šajher in Vera Lešer iz Turističnega društva Šentilj. Srebrni znak so podelili Heleni Bandur iz Turističnega društva Starše.
Ob tem je zveza letos podelila tudi nova priznanja, in to v kategoriji urejenost okolja – tako imenovane Lipove vejice navdiha. V skladu s pravilnikom o ocenjevanju so si člani komisije v lanskem letu na terenu ogledali 21 različnih lokacij in izbrali štiri prejemnike priznanj za leto 2021: Križečo vas v občini Poljčane, Osnovno šolo Starše, Posestvo Dveri Pax iz Jarenine in vaško jedro Jurovski Dol v občini Sveti Jurij v Slovenskih goricah. Podeljeno je bilo še posebno priznanje, ki ga je prejela Bernadekova domačija iz Štatenberga v občini Makole za ohranjanje naravne dediščine. Opise in obrazložitve je strnila in predstavila sekretarka Štajerske turistične zveze Nevenka Kaučič.
Delegati in prejemniki priznanj so v nadaljevanju izvedli kratko in prijetno druženje ob domačih dobrotah, ki jih je pripravilo Društvo podeželskih žena in deklet Selnica ob Dravi, in odlični vinski kapljici, ki ga je za izvedbo pogostitve poklonila Turistična kmetija Lilek iz Šentilja.
Peter Škrlec: Ta nagrada nam pove, da smo na pravi poti
Peter Škrlec, župan občine Sveti Jurij v Slovenskih goricah, ki se je podelitve priznanja udeležil v družbi podžupana Miroslava Breznika, se je zahvalil predlagatelju in ocenjevalni komisiji za prepoznavnost urejenosti trškega jedra. “To priznanje je zasluga večine ljudi, ki živijo v ožjem centru Jurovskega Dola. Ta nagrada pomeni zahvalo za vložen trud in nam pove, da smo na pravi poti. Kot občina si bomo tudi v prihodnje prizadevali ohraniti naš trg v urejenem stanju ter urejenost širiti na širše območje centra Jurovskega Dola in na celotno območje občine. Seveda si želimo tudi obiska turistov, ki bi poleg našega lepo urejenega okolja spoznali tudi prijaznost ljudi in okusili dobrote naših jedi ter se okrepčali z odlično vinsko kapljico.”
Danilo Flakus: Okolice ne urejamo zaradi tekmovanja, temveč zaradi tega, ker se ukvarjamo z vinskim turizmom
Danilo Flakus, direktor in glavni enolog kleti Dveri Pax, pravi, da okolice ne urejajo zaradi tekmovanja, temveč zaradi tega, ker se ukvarjajo z vinskim turizmom. “Imamo restavracijo in ogromno gostov iz tujine, zato je naš moto, da mora biti okolica urejena, za kar se trudimo že leta in leta. Ob dvorcu v Jarenini, kjer je restavracija, imamo tudi zeliščni vrt, kjer brez uporabe pesticidov pridelamo veliko stvari, ki jih lahko porabimo v kuhinji. To še posebej cenijo gostje iz tujine. Če želimo imeti zadovoljne goste, ki se vračajo, je potrebno imeti stvari urejene. Ker je območje okoli dvorca pod spomeniškim varstvom sodelujemo z Miranom Krivcem, krajinskim arhitektom, ki nam svetuje glede zasajanja in nege dreves ter ostalega. Zdaj smo denimo začeli z obnovo več kot 130 let starega kostanjevega drevoreda.”