Že nekaj tednov praktično nikjer po Sloveniji ni bilo padavin, posledično pa se suša kaže na travinju, posevkih ozimnih žit, sadovnjakih, gozdovih in povsod drugod. Vodja kmetijsko svetovalne službe v Lenartu Franci Ornik pravi, da takšnih sušnih razmer konec marca ne pomni. “Kvečjemu je bilo v tem obdobju preveč padavin, zdaj pa marca, ko ob jutrih ponekod še zmrzuje, govorimo o suši.”

Na namakalni sistem je povezanih osem kmetij

So se pa v občini Lenart, natančneje na območju Selc, v lanskem letu pripravili na takšne razmere in zgradili lokalni namakalni sistem za namakanje kmetijskih površin. Projekt je zajemal obnovo oziroma čiščenje obstoječega, v letu 2002 zgrajenega zajetja vode, ki je bilo še do nedavnega povsem zaraščeno in zamuljeno. V letu 2017 je bila narejena 48 metrov globoka vrtina, ki bo zagotavljala dodatni vir vode za namakanje kmetijskih površin. Naložba je obsegala ureditev črpališča ter izgradnjo namakalnega sistema (primarni, sekundarni vodi). Sistem, ki je v občinski lasti, gradnja pa je bila v celoti financirana iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja, omogoča namakanje 73 ha kmetijskih površin, njiv, sadovnjakov, travnikov. V projekt je vključenih osem kmetij.

Ornik je pojasnil, da so v teh dneh začeli s poskusnim namakanjem travinja na zemljišču Rada Dvoršaka v Selcah. Pri tem uporabljajo rolomat, napravo za namakanje poljedelskih in travniških površin, nekateri sadjarji pa so v nasadih že v lanskem letu uredili kapljično namakanje.  “Namakalni sistem (zajetje, črpališče in primarni vodi) je občinski, kmetje pa imajo na svojih površinah lastne hidrante. Prav tako imajo svojo opremo za namakanje, plačujejo pa le stroške vzdrževanja sistema (elektriko, servisiranje, …). Kljub temu da že dolgo ni bilo padavin, je v zajetju dovolj vode, okoli 25 tisoč kubikov.”