Pred sedežem Mestne občine Maribor se je danes na pobudo anonimne Civilne iniciative proti varčevanju zbralo okoli 150 ljudi. Na ta način so želeli izraziti nezadovoljstvo s stanjem v mestu in državi.

Civilna iniciativa proti varčevanju je protest sklicala “v opozorilo” županu Andreju Fištravcu in slovenski vladi, “da naj dobro premislijo, v katero smer bodo zavili”. “V nasprotnem primeru vam bo raja spodnesla stolčke in vam ta sistem neoliberalizma in čiste razprodaje družbenega premoženja dobesedno podrla na glavo,” so zapisali na spletnem omrežju Facebook, preko katerega so sklicali protest.

Med protestniki se je sprehodil tudi aktualni mariborski župan Andrej Fištavec, ki so ga zbrani ljudje pospremili z marsikatero zbadljivko.
Ko se je skozi množico sprehodil Fištravec, so mu vzklikali, da je lažnivec in da ni izpolnil svojih obljub. Župan jih je skušal pomiriti z besedami, da se proračun še pripravlja in da se bodo na občini potrudili, da bodo zadovoljili želje ljudi in jih upoštevali, kolikor se le da. Ker so protestniki še naprej vpili, se je umaknil.
Shod se je začel ob 16. uri, v parku ob spomeniku generala Rudolfa Maistra, kjer se je zbralo okoli 150 ljudi. Nekateri so nosili transparente, prisotna je bila tudi policija. Protestniki so se mirno razšli okoli 18. ure.

Pobuda za protest je bila napoved vodstva mariborske občine, da bodo zaradi kritičnega finančnega stanja v prihodnjih dveh letih nujni rezi na vseh področjih, med drugim v sociali in kulturi. Župan je sicer sporna proračunska izhodišča na začetku tega tedna umaknil, a s svojimi odgovori pobudnikov protesta ni zadovoljil.
Negodovanje javnih zavodov, nevladnih organizacij in posameznikov
Napovedani finančni rezi so sprožili negodovanje tako javnih zavodov kot nevladnih organizacij in posameznikov. Pred začetkom današnjega protesta so se oglasili tudi v Iniciativi mestni zbor, ki je nastala po protestih pred dvema letoma, ki so s položaja odnesli takratnega župana Franca Kanglerja. “V vsaki družbi so ulični protesti znamenje, da so uradni kanali demokracije zatajili. Znamenje, da oblast ne predstavlja več volje ljudi,” so navedli. Prepričani so, da so za zadovoljitev občanov potrebne strukturne, ne le kadrovske spremembe v upravljanju občine. Ko je Fištravec postal župan, je te strukturne spremembe sicer obljubljal. “Pokazalo se je, da je bila začetna vnema spreminjanja delovanja občine zelo kratkotrajna. Opažamo, da se stvari vračajo nazaj v stanje, kot je bilo v preteklosti, in da občina zmeraj bolj deluje, kot je delovala za časa Kanglerja,” so zapisali.