Danes je na šentlijskem mejnem prehodu ob vstopu v državo nastala velika gneča. Delavcem migrantom, ki so se vračali domov, so namreč policisti vročali karantenske odločbe, saj od včeraj ne spadajo več v izjeme pri prehajanju meja.
Dejstvo, da je za prestop meje v Avstrijo obvezen negativen izvid testa na novi koronavirus, je v trenutnih razmerah po besedah predsednika Sindikata delavcev migrantov Slovenije Maria Fekonje pričakovano in v tem ne vidijo težav. “Ljudje so že sprejeli dejstvo, da se bodo morali testirati. Problematična pa je izvedba,” je povedal za STA.
Večina terminov pri avstrijskih službah zasedena
Pojasnil je, da to pomeni enkrat tedensko testiranje do 35.000 ljudi, trenutno pa je že večina terminov pri avstrijskih službah, ki opravljajo testiranje, naslednji teden že zasedena. “Pa verjetno še niti polovica ljudi ni prijavljenih,” je dejal Fekonja.
Po avstrijskem vladnem odloku so za vstop v Avstrijo brez obvezne karantene veljavni zgolj testi, opravljeni v Avstriji. Težava pa je, da se z naslovom in telefonsko številko v Sloveniji ni mogoče prijaviti na testiranje tam.
Po avstrijskem vladnem odloku so za vstop v Avstrijo brez obvezne karantene veljavni zgolj testi, opravljeni v Avstriji. Težava pa je, da se z naslovom in telefonsko številko v Sloveniji ni mogoče prijaviti na testiranje tam. Po neuradnih navedbah naj bi po novem lahko tudi slovenski zdravstveni domovi izdajali potrdila, kakršna izdajajo v Avstriji, a uradne potrditve po besedah Fekonje še niso dobili. Vsi ti testi so hitri antigenski in plačljivi.
Kako bo to izvedljivo, ne vem. Če se bodo ljudje lahko testirali v Avstriji ali pri nas, se bo delo mogoče malo porazdelilo. Vsaj prvi teden. Ne vem pa, kako bo to delovalo v prihodnjih tednih, ko bo moralo biti to kontinuirano urejeno.
“Kako bo to izvedljivo, ne vem. Če se bodo ljudje lahko testirali v Avstriji ali pri nas, se bo delo mogoče malo porazdelilo. Vsaj prvi teden. Ne vem pa, kako bo to delovalo v prihodnjih tednih, ko bo moralo biti to kontinuirano urejeno,” je pojasnil predsednik sindikata.
Želi si, da bi bile izjeme za ljudi, ki so že preboleli covid-19, a avstrijska vlada tega zaenkrat ne dopušča.
Do sprememb prišlo nenadoma
Dnevni migranti, ki hodijo na delo v Avstrijo, se bodo morali enkrat tedensko registrirati in ob tem predložiti negativen izvid testa PCR ali antigenskega testa, ki ni starejši od sedem dni. Registracija bo možna od nedelje, 7. februarja, obvezna pa bo od srede, 10. februarja. Testiranje je mogoče opraviti tudi 24 ur po prihodu v državo, kar velja tudi za dnevne migrante.
Dnevni migranti, ki hodijo na delo v Avstrijo, se bodo morali enkrat tedensko registrirati in ob tem predložiti negativen izvid testa PCR ali antigenskega testa, ki ni starejši od sedem dni. Registracija bo možna od nedelje, 7. februarja, obvezna pa bo od srede, 10. februarja. Testiranje je mogoče opraviti tudi 24 ur po prihodu v državo, kar velja tudi za dnevne migrante.
Dodatno se je njihov položaj zapletel, potem ko je slovenska vlada v sredo zvečer sprejela spremembe odloka o pogojih za vstop v Slovenijo, ki predvidevajo manj izjem za vstop v državo brez karantene in negativnega testa na okužbo z novim koronavirusom. Pri štirih skupinah, med drugim pri čezmejnih dnevnih migrantih in tistih, ki mejo prehajajo zaradi šolanja, je od danes obvezen negativni test, ki ni starejši od sedmih dni.
To je bilo sprejeto kar čez noč. Če bodo kontrole na meji za vstop v državo, bodo danes najverjetneje vsi delavci migranti šli v karanteno. Upamo, da bodo vsaj toliko pošteni in ne bo stroge kontrole vsaj do srede.
“To je bilo sprejeto kar čez noč. Če bodo kontrole na meji za vstop v državo, bodo danes najverjetneje vsi delavci migranti šli v karanteno,” je izpostavil Fekonja. “Upamo, da bodo vsaj toliko pošteni in ne bo stroge kontrole vsaj do srede,” je dodal.
Pojasnil je, da je sindikat na slovenske oblasti še pred sprejetjem omenjenega odloka naslovil prošnjo, naj ukrepe uskladijo z avstrijsko stranjo, a ga niso uslišale.