Vurberk, kraj med Mariborom in Ptujem, je bil v preteklosti kulturno, politično in gospodarsko središče tega dela Slovenskih goric. Imeli so grad, ki je bil eden lepših in močnejših gradov na slovenskem, občino, pošto in tudi šolo, ki je pričela delovati leta 1784.

Šolo je obiskovalo tudi do 300 otrok

Kot so med drugim o zgodovini kraja zapisali na spletni strani Turističnega društva Vurberk, je bila šola ustanovljena po reformaciji šolstva cesarice Marije Terezije. Med obema vojnama je bila šola štirirazredna, med vojno je potekal pouk v nemškem jeziku, po koncu vojne pa je bila ustanovljena popolna osemletna Osnovna šola Vurberk. Šolo je obiskovalo tudi do 300 otrok, v posameznih oddelki pa je bilo tudi preko 50 učencev. »Zaradi nenaklonjenosti občinskih oblasti (Maribor Tezno) je bil v letu 1962 ukinjen osmi razred, kasneje še sedmi in šesti, v letu 1982 pa je po odloku občine Maribor Pobrežje začasno prenehala z delovanjem šola Vurberk,« so še zapisali.

Slaba volja in ogorčenje med krajani

V šoli je po zaprtju kasneje nekaj let imela svoj obrat Tovarna čevlje Lilet, a je zadnjih nekaj deset let objekt prepuščen vremenskim nevšečnostim in zato propada. Obrnili smo se na občino Duplek, ki je lastnica objekta s pripadajočim zemljiščem. Številni krajani pa so zadnje čase precej slabe volje, saj se jim je, kot smo poročali, sesula še mogočna vinska klet sredi vinogradov. »Smo že tako daleč, da so staro lepotico zakrila drevesa in podrast, ki se vse bolj bohotijo na zemljišču, kjer je pred koncem 19. stoletja novozgrajeno šolsko poslopje blagoslovil, danes blaženi škof Anton Martin Slomšek in jo tudi toplo priporočil staršem, da otroke redno ‘pošiljajo’ v za takratne razmere moderno enonadstropno šolsko poslopje. Nekoč je v njej bilo tudi blizu tristo otrok. In danes? Sramota, zgradba propada, lastnik pa očitno nima ne želje po obnovi, kaj šele kakšne vizije, kar pravzaprav velja za celotni Vurberk,« nam je sporočil eden od tamkajšnjih domačinov.

Na občini (trenutno) brez konkretnih načrtov

Mitja Horvat, župan občine Duplek, je povedal, da je tamkajšnja šola, v kateri se je prenehal izvajati šolski program 1983, že nekaj let v občinskem programu prodaje s pripadajočim zemljiščem. »Iskreno, kakšnih drugih konkretnih načrtov z javnimi, niti zasebnimi iniciativami zaenkrat nimamo. V prostorskem načrtu smo sicer predvideli kot centralno dejavnost, kjer ja pač možna tudi zdravstvena ali turistična dejavnost, a doslej kakšnega posebnega interesa ni izkazal še nihče,« je pojasnil dupleški župan.

Vselej pripravljeni na javno-zasebno partnerstvo

Občina Duplek bi bila po besedah Horvata v okviru javno-zasebnega partnerstva objekt sicer pripravljena ponuditi nekomu za simbolično ceno, vendar bi prej želeli nekakšna zagotovila, da se bo ta dejavnost dejansko odvijala oziroma bodo za kasneje zagotovljena kakšna dodatna vlaganja. »Nekomu ponuditi šolo, denimo zgolj za 1 evro in bo šolska zgradba še naprej propadala, sicer v lasti nekoga drugega, je nesmiselno,« je pojasnil Horvat in nadaljeval, da so za javno-zasebno partnerstvo vselej pripravljeni.

Okrog 50.000 evrov za šolo

Z natančno cenitvijo objekta župan ni razpolagal, saj je to naloga pravne službe. »Po mojih podatkih pa naj bi se cena za šolo gibala okrog 50.000 evrov, dodatno ocenjene pa so še parcele,« je sklenil Horvat.