Od četrtka pred veliko nočjo, pa vse do velikonočnega ponedeljka Kristijani s številnimi obredi obeležujejo križanje Jezusa Kristusa in slavijo njegovo vstajenje. Velika sobota je dan celodnevnega čaščenja Jezusa v Božjem grobu, kamor je bil položen na veliki petek, tega dne pa poteka tudi blagoslov velikonočnih jedi, ki imajo posebno simboliko.

Dopoldan in pozno popoldan je v župnijski cerkvi Davice Marije na Vurberku in ob sakralnih obeležjih po vaseh, ki spadajo v to župnijo, potekal tradicionalni blagoslov jedi. Blagoslov pa so na tradicionalen način, ki je po pripovedovanju domačinov star že več kot stoletje, “popestrili” poki iz posebnih jeklenih izdelkov napolnjenih z “eksplozivom”, ki ob udarcu na leseni panj močno izvabi pok, ki je slišen daleč v okolico.

Prevladuje strah, da bo tradicija pozabljena

Fantje in možje sicer pravijo, da se bojijo, da bo to počasi šlo v pozabo, naslednikov sicer (še) nimajo, a vseeno upajo, da se bodo v kraju našli takšni, ki si bodo prizadevali ohranjevanje tradicije, nam je zaupal Branko Mahorič, neformalni vodja skupine vurberških “pokačev”.

O namenu in simboliki tega početja, pa smo povprašali vurberškega župnika dr. Avguština Laha, ko je opravil blagoslov jedi pri Plačnevi kapli v Krčevini pri Vurberku. Župnik Lah pravi: “Ko odpreš grob poči. Skale so pokale, ko se je grob odprl. Nekaj zaropota in ta pok naj bi bil odmev tistega”.

“Pokači” so pokali tudi danes

Vurberških “pokačev” so v krajih blagoslova še kako veseli. Tako jim pripravijo bogat “pogostitveni” sprejem. Pri domačijah Kopšetovih in Hazemalijevih, kjer smo bili tudi mi prisotni, so se mize kar šibile pod dobrotami. Od prekmurskih “langošev” in drugega peciva, pa vse do dobrot iz žara in iz “kible” (meso iz tunke, ki ima tudi na Vurberku svoj “dom”) ter dobre kapljice vinarjev, ki so za lanskoletni pridelek prejeli najžlahtnejša odličja pri ocenjevanju vin. Vsekakor pa moramo omeniti vinogradništvo Lovrenčič, pa tudi ljubiteljskega pridelovalca vin Maksa Gajška, ki pa je tudi član skupine “pokačev”.

S pokanjem so “pokači” nadaljevali tudi danes, ko so ob “vstajenski” maši, ki je bila ob 7. uri v župnijski cerkvi, “pozdravijo” Jezusovo vstajenje od mrtvih. Po jutranji nedeljski maši, pa se, ne samo na Vurberku, ampak v domovih širom sveta, kjer obeležujejo pomen velike noči, ob dobrotah, ki so bila blagoslovljena na veliko soboto, zberejo člani družin ob velikonočnem zajtrku.