Člani kongresa SMC so v Mariboru po tistem, ko so predsedniku Miru Cerarju podelili še en mandat na čelu stranke, potrdili tudi program dela za prihodnja štiri leta. Program, ki so ga poimenovali Bolje za vse, po besedah vodje programske konference Aleksandra Kešeljevića obsega 175 ukrepov na 21 področjih in v njem, kot trdi, ni nerealnih obljub.

Slovenija, kot jo vidi SMC v načrtu za njeno prihodnost, je pravična, digitalna, zelena, zdrava in varna država, v kateri bo življenje boljše za vse. Stranki sicer ta trenutek javnomnenjske ankete namenjajo bistveno manj podpore, kot jo je dobila na zadnjih volitvah.

Na nekatere probleme, s katerimi se sooča vlada pod vodstvom SMC, pa je včeraj ponovno opozoril sirski begunec Ahmad Šami, ki je s turško družino, ki ji je Slovenija zavrnila prošnjo za azil, v spremstvu predstavnikov delovne skupine za azil nepričakovano prišel v avlo mariborskega Narodnega doma, kjer poteka kongres.

Želi pravice, ki mu gredo kot prosilcu za azil

SMC so po besedah Mihe Blažiča, ki je spremljal omenjene, želeli opozoriti na kršitve človekovih pravic, ki se po njihovem mnenju dogajajo v tem mandatu oz. pod okriljem ministrice za notranje zadeve iz kvote SMC Vesne Györkös Žnidar.

Ministrstvo za notranje zadeve je namreč po poročanju Mladine sprejelo vsebinsko in procesno sporno odločitev, da ima za deportacijo Ahmada Šamija na voljo dodatnih šest mesecev, za kar nima zakonske podlage, so v sporočilu za javnost zapisali pri Delovni skupini za azil.

Prejšnji teden so zastopniki sirskega prosilca za mednarodno zaščito Ahmada Šamija obvestili ministrstvo, da je pretekel šestmesečni rok iz prvega odstavka 29. člena Uredbe 604/2013/EU za njegovo izročitev Hrvaški, saj predaja ni bila izvršena v roku šestih mesecev od izvršljive sodne odločitve. Obenem so ministrstvo pozvali, da skladno z načelom hitrega odločanja v azilnih postopkih Ahmada Šamija čim prej obvesti o prevzemu pristojnosti in mu povrne pravice, ki mu gredo kot prosilcu za mednarodno zaščito. Na poziv je ministrstvo ta teden odgovorilo z dopisom, v katerem so Šamija obvestili, da njegove prošnje za azil ne bodo obravnavali, še poroča Mladina.