Zaenkrat kaže, da težav ne bo z amandmaji, ki so jih vložile SMC, SD in samostojni svetniki; nekaj izmed teh bo Fištravec povzel v t.i. županovem amandmaju. Medtem amandmajev SDS in LPR ne bo možno upoštevati. LPR da je podala predloge, ki da nimajo formalne osnove. “SDS pa je vložil amandmaje, ki so zelo politično usmerjeni. Na eni strani za praznjene postavke podpora gospodarstvu in na drugi strani za praznjenje postavke delo kabineta. In to jim bom tudi povedal,” pravi Fištravec in napoveduje, da bodo jeseni pričeli s pripravo dvoletnega proračuna, kar je uprava sicer v preteklosti enkrat že obljubila.
Iz proračunske rezerve bo občina letos krila interventna dela na Pohorski vzpenjači. Stroški so ocenjeni na 280.000 do 300.000 evrov. Seveda gre za oceno, pravo vrednost bo pokazala šele temeljita analiza. „Vzporedno pa potekajo postopki ugotavljanja vzrokov in na podlagi teh bomo nato preučili tudi odgovornost in v kolikšni meri bi lahko stroški odprave bremenili bodisi občino, Marprom ali podjetje Leitner,“ pravi direktor mestne uprave Darko Fras.
Predvidoma prihodnji mesec bodo mestni svetniki odlok o proračunu ponovno dopolnili z zadolževanjem Snage in Marproma. Snaga se namerava za izgradnjo sortirnice zadolžiti za okoli 10 milijonov evrov, Marprom pa bi za ureditev delavnic v kompleksu nekdanjega Cestnega podjetja Maribor potreboval dober milijon evrov kredita. Vloge obeh zaenkrat še preučujejo, občina pa pri kreditu ne bi bila porok.
Bodo svetniki potrdili tudi „davek na dež“?
Zaplesti pa se zna pri sprejemanju odloka o odvajanju in čiščenju padavinskih in odpadnih voda. Odlok je namreč podlaga za uvedbo omrežnine ter storitve odvajanja in čiščenja deževnice, ki se iz streh izteka v javno kanalizacijo. A so po prvi obravnavi svetniki upravo zadolžili, da hkrati z odlokom pripravi tudi etični kodeks upravljanja v javnih podjetjih in zavodih. To pa občini zaenkrat še ni uspelo in seveda se postavlja vprašanje ali se bodo svetniki z obravnavo kodeksa zadovoljili šele na majski seji.
Je pa župan Fištravec pojasnil, da dokler Nigrad ne bo imel urejenih evidenc o površini streh, zaračunavanja storitve odvonjavanja deževnice v kanalizacijo ne bo. In tako predvideva tudi državna zakonodaja. „Dokler ne bo vzpostavljena evidenca, ki temelji na registru nepremičnin, se storitve ne bomo zaračunavali,“ zagotavlja Fištravec. Da bi lahko kako zamaknili uvedbo omrežnine ali jo pogojevali s sprejetjem kodeksa, pa ne gre. V letošnjem letu nameravajo iz naslova omrežnine pobrati 750.000 evrov, ki jih bodo namenili za gradnjo nove kanalizacije. „Ne sme se več zganjati cenenega populizma, kako se brani interese ljudi, medtem ko nam v mestnih četrteh postavljajo vprašanja, kdaj bomo javno kanalizacijo uredili,“ še pravi župan.