Mariborski župan Andrej Fištravec je danes v izjavi za javnost izpostavil dejstvo, da občini ostane zelo malo denarja, potem ko izpolni zakonske obveznosti. Dejal je, da je upravi naložil, da pripravi nova izhodišča za proračun, v katerih se bi naj poiskal način, da ohranijo vse vitalne, predvsem socialne programe. »Naš cilj je socialno in finančno vzdržen proračun, ki bo upošteval vitalne interese mesta, ki ne morejo biti zgolj zakonsko predpisani,« a virov za proračun še ni znal pojasniti, saj jih še iščejo.
Za proračun še iščejo vire
Pomemben ukrep, s katerim se bodo v naslednjih dneh ukvarjali je, da poiščejo nove proračunske vire, vendar ne na način, da bi šli v kakršne koli komunalne podražitve, je izpostavil Fištravec.  Zato je upravi naložil, da skupaj poiščejo dodatne vire prihodkov. »V naslednjih dneh se bomo sestali tudi s predstavniki države, kjer bomo natančno predstavili razkorak med obveznostmi, ki jih občinam nalaga zakon in sredstvi, ki jih za to namenja država.« Kot pravi Fištravec, je namreč jedro problema v tem, da država nalaga občinam zakonske naloge, ki jih morejo izvrševat, sama pa jih v zadostni meri ne financira.
Kot smo že poročali, je plača župana Maribora celo višja kot od kolega v Ljubljani. Na naše konkretno vprašanje o znižanju svoje plače je Fištravec dejal, da če je to rešitev problema, on z znižanjem svoje plače nima težav.  

Protesta bi se udeležil tudi sam
Civilna iniciativa proti varčevanju je v javnem pismu Fištrovca pozvala, da pričakujejo in zahtevajo transparentnost pri reševanju proračunskih problemov. Prav tako jih zanima, zakaj je zategovanje pasu sploh potrebno, če so v prejšnjem mandatu ocenili delovanje mestne občine Maribor kot uspešno. Tudi glede na predvolilne obljube župana, naj varčevanja ne bi bilo. Fištravec je obljubil, da bo še danes na njihove zahteve odgovoril. »Če bi dali v prvo branje proračun, kjer ni sociale in javnih del, potem bi se tudi sam udeležil zbora.« Za petek je namreč napovedan protest proti varčevalnim ukrepom.  
Proračun ni samopostrežna trgovina
Prav tako bodo ta teden opravili pogovore še z vsemi  neposrednimi proračunskimi porabniki, to so javni zavodi, podjetja, skladi, agencije… »V Mariboru imamo 46 javnih zavodov, agencij in skladov. Vse vsebine, ki jih izvajajo seveda potrebujemo, vprašanje pa je, ali gre za dovolj učinkovito organizacijo,« je dejal. »Pogovore z neposrednimi proračunskimi porabniki bomo izvedli zato, da skupaj ugotovimo kako naprej, še posebej, ker želimo jasno povedati, da ne bi še kdorkoli menil, da lahko gleda na proračun in občinski denar kot na neko obliko samopostrežne trgovine.« Dodal še je, da ne glede na to, da se pripravljajo nova izhodišča za proračun, varčevalni ukrepi znotraj same občinske uprave še vedno veljajo. Namreč razpolagati morajo s predvidenimi sredstvi, ki so na voljo.