Za nami sta prva dva dneva 62. mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma Agra v Gornji Radgoni, ki sta prinesla lep obisk. Z njim je zadovoljen tudi predsednik uprave Pomurskega sejma Janez Erjavec, ki je obiskal našo stojnico v hali C3.
Sejem je zrcalna slika stanja v kmetijstvu
Erjavec pravi, da je letošnja sejemska prireditev na nek način prelomna, saj je na vsakem koraku mogoče čutiti pozitivno klimo, in to tako pri razstavljavcih kot tudi obiskovalcih. To se je nenazadnje pokazalo tudi na sobotni otvoritveni slovesnosti, kaže pa se tudi na številnih strokovnih posvetih, ki so v veliki meri namenjeni iskanju rešitev na področju trajnostnega razvoja in klimatskih sprememb. "Mislim, da je sejem zrcalna slika ne le stanja v kmetijstvu, temveč tudi pozitivnega vzdušja med razstavljavci in obiskovalci." Poleg tega je letošnji sejem zelo živ, zapolnjena so vsa razstavna mesta. Predstavlja se namreč kar 1720 razstavljavcev iz 35 držav. "Se mi zdi, da je med razstavljavci mnenje, da moraš enostavno biti na tem dogodku, drugače te v tem prostoru ni. Upoštevajo to olimpijsko geslo, da je pomembno sodelovati."
Pomena kmetijstva se premalo zavedamo
Sogovornik nadaljuje, da se v Sloveniji, Evropi in svetu premalo zavedamo pomena kmetijstva: "Smo v fazi razvoja, ko v glavnem gledamo trgovine in tisto, kar pride na mizo, zelo redko pa se poglobimo v to, odkod te stvari prihajajo, kakšne kakovosti so, kdo jih pridela. Na tem področju bomo morali še veliko narediti; tudi kar se tiče ozaveščanja ljudi o pomenu hrane in okolja, iz katerega ta hrana prihaja. Ali je to naša neposredna bližina ali so drugi kontinenti. S tem je povezana cela veriga storitev, ki vplivajo na trajnostni razvoj, na okolje in nenazadnje tudi na klimatske spremembe in migracije."
[[image_2_article_69288]]
Agra ostaja trdno zasidrana v prostoru
Kmetijsko-živilski sejem po vseh teh letih ostaja trdno zasidran v tem prostoru, in to zaradi tega, ker stalnim vsebinam vedno dodajajo nekaj novega. "Tu smo v prednosti v primerjavi z drugimi. Res je, da poskušajo povsod kakšen segment iztrgati iz tega sejma, mi pa se trudimo, da celovito predstavljamo tako kmetijstvo kot agroživilstvo in problematiko podeželja sploh. Tega pa si od danes na jutri ne more privoščiti nihče," pojasni Erjavec.
Torek bo v znamenju vin
Vsak dan na sejmu je namenjen določeni branži. Včerajšnja nedelja je minila v znamenju čebelarjev in gozdarjev, današnji ponedeljek bo namenjen govedorejcem in živilcem, veliko pozornosti pa bo pritegnil jutrišnji torek, ki bo med drugim v znamenju vinogradnikov in vinarjev. Slovenija namreč velja za tipično vinogradniško deželo z bogato tradicijo in kakovostnimi vini. " V zadnjih letih smo poleg kakovosti vin dvignili tudi vinsko kulturo. Ne samo v obliki pitja vin, temveč tudi v vzporednih aktivnostih. Imamo številne viteške redove, ki skrbijo za vinsko kulturo, imamo tudi vinsko kraljico, ki je ambasadorka slovenskega vina, vinogradništva in vinarstva."
[[image_3_article_69288]]
Poleg tega je Pomurski sejem letos zabeležil jubilejno, 50. ocenjevanje Vino Slovenija Gornja Radgona, na kar so zelo ponosni. "Ponosni smo lahko na naše vinogradnike in vinarje, ki so v vseh teh letih dali v ocenjevanje več kot 30 tisoč vzorcev vina. Pa tudi na strokovnjake, enologe, ki vin niso le ocenjevali, temveč so imeli tudi pomemben vpliv na kakovost vin in promocijo branže," zaključi Janez Erjavec.