Letošnje vreme ni prizaneslo omrežju Elektra Maribor. Januarja so zaradi obilnih snežnih padavin zabeležili precej škode na nadzemnem delu omrežju, julija je škoda nastala zaradi neurij. Neurje v juliju je, kot so nam povedali v družbi, povzročilo škodo na omrežju na praktično celem območju Elektra Maribor. “V skladu z načrtom odprave okvar je bilo potrebno v prvi fazi vsem zagotoviti oskrbo z električno energijo, zato smo takoj obnovili najbolj nujne dele omrežja, nekatere pa sanirali le začasno.”

Do zime naj bi sanirali celotno omrežje

Ker so električni drogovi v marsikateri občini v slabem stanju, nas je zanimalo, v kolikšni meri se Elektro Maribor odloča za polaganje električnih kablov v zemljo in kateri pogoji morajo biti za to izpolnjeni. “Velik del omrežja bomo nadomestili z zemeljskimi kablovodi, ampak v skladu z gradbeno zakonodajo je potrebno v takšnih primerih izdelati projektno dokumentacijo, pridobiti soglasja vseh deležnikov v prostoru in urediti soglasja z lastniki zemljišč. Takšni postopki terjajo svoj čas, zato smo se lotili sanacije na dva načina. In sicer bomo nekatere nadzemne vode obnovili v enaki obliki, za kar je potrebna zelo enostavna dokumentacija, nekatere vode pa bomo nadomestili s kablovodi. Žal smo tu tudi omejeni s številom izvajalcev in do zime si želimo, da bo sanirano celotno omrežje.” Na vprašanje, na konkretno katerih območjih bodo izvedi zemeljske kablovode, nam v družbi niso odgovorili. Povedali pa so, da bodo v naslednjih treh letih v omrežje vložili približno 150 milijonov evrov, od tega samo v nizkonapetostno omrežje približno 60 milijonov.  “Ta sredstva bodo namenjena predvsem za kabliranje nizkonapetostnega omrežja.”

Dodajajo še, da je pri načrtovanju investicij, pri umeščanje kablovodov v prostor, najtežje pridobiti soglasje pri lastnikih zemljišč, s katerimi je potrebno skleniti služnostne pogodbe. “Zato bi si na tem delu želeli pomoči lokalnih skupnosti, saj bi bila ta pomoč v obojestransko korist. Naša želja je, da vsem odjemalcem zagotavljamo kvalitetno oskrbo z električno energijo in da bo distribucijsko omrežje v prihodnosti omogočalo zeleni prehod v brezoglično družbo.”