Električna mobilnost in souporaba vozil sta dve izmed trenutno najhitreje rastočih področij v avtomobilski industriji. Pred dobrim letom se je v Maribor razširil pilotni projekt souporabe vozil podjetja Avant2Go, kjer ponujajo preprosto dosegljivost vozila preko aplikacije na pametnem telefonu ter vozila, ki v zrak ne izpuščajo škodljivi izpustov ter je cenovno dostopno širšemu krogu ljudi. Po nekaterih raziskavah bi naj povprečen Slovenec uporabljal svoj avtomobil zgolj 30 min na dan, kar pomeni, da avtomobil večino časa stoji na plačljivem parkirišču in čaka lastnika. Tako so pri podjetju Avant Car razvili projekt, kjer si lahko avtomobil izposodimo zgolj takrat, ko ga potrebujemo, izposoja pa je samopostrežna na že vnaprej določenih lokacijah.
“O pozitivnem razvoju doslej priča tudi vzpostavitev dodatnih prevzemno-vračilnih postaj, ki so vse locirane na infrastrukturno zanimivih in povezovalnih območjih mesta (središče, Pohorska vzpenjača, Avtobusna postaja, Lent, Ljudski vrt …). Za prihodnost načrtujemo širitev na drugi breg Drave, dodatno pa bomo izpostavili tudi prednosti, ki jo ima storitev souporabe Avant2Go, ne samo za posameznike ampak tudi za podjetja,” so povedali pri Avant2Go.
Tudi pri družbi Elektro Maribor opažajo, da je sicer e-mobilnost v postopnem povečevanju, še vedno pa gre za bolj posamične primere, ki pa znajo hitro narasti v prihodnje z vedno večjo ponudbo posameznih proizvajalcev. Družba Elektro Maribor ima po mestu, v sodelovanju z družbo Dravske elektrarne Maribor, vzpostavljeno mrežo polnilih postaj, ki služijo potrebam lastnega avtoparka, kot tudi drugim uporabnikom električnih vozil. Njihove polnilne postaje so vse od Murske Sobote, Ptuja do Ljutomerja in Maribora. “Najbolj je obiskana polnilna postaja v Mariboru, na lokaciji območne enote Maribor z okolico
(Vodovodna ulica 2), tudi zaradi tega, ker gre za hitro polnilnico (polnilna moč 50 kW),” povedo pri Elektro Maribor.
Zaenkrat je dinamiko povečevanja števila električnih vozil težko napovedati
E-mobilnost in dodatno še souporaba vozil je v Mariboru nov, a dodobra sprejet koncept mobilnost sedaj in v prihodnje. Avant2Go beleži nove odjemalce dnevno, med njihovimi odjemalci so predvsem posamezniki, kjer najbolj izkušeni beležijo več kot 75 let. Sami pa svoje usluge ponujajo tudi podjetjem, ki se za tovrstno souporabo vozil odločajo čedalje bolj. Kljub temu, da pri Elektro Maribor pričakujejo, da se bo v prihodnosti uporaba električnih vozil povečala, pri Avant2Go pričakujejo, da bodo Mariborčani raje prodali svoje avtomobile ter se odločili za souporabo vozil ter tako razbremenili stroške, seveda tisti, ki si lahko tovrstno mobilnost glede na svojo lokacijo sploh privoščijo.
“Hitreje kot Slovenci usvajamo tehnologije, ki nam izboljšujejo kakovost življenja, večje možnosti imamo, da postanemo vodje in ne zgolj sledilci. Maribor je upravičil pričakovanja pilotne faze,” povedo pri Avant2Go, kjer že pogledujejo v prihodnost in nadgrajujejo svoje storitve. Pri Elektro Maribor pa so pripravljeni, da v primeru večjega razmaha e-mobilnosti pričnejo z razvojem in postavitvijo transformatorskih postaji tudi na bolj oddaljenih predelih, ne zgolj v središčih manjših in večjih mest. “Zaenkrat je dinamiko povečevanja števila električnih vozil težko napovedati. Odvisna je namreč od več dejavnikov, vključno s cenovno sprejemljivostjo vozil, zadovoljivo uporabniško izkušnjo (doseg vozila, čas polnjenja električnega vozila), zavedanjem o pomenu varovanja okolja ter zlasti nacionalnih (spodbude oziroma davčne olajšave) in lokalnih (omejitve voženj za konvencionalna vozila v urbanih okoljih) dejavnikov,” še povedo.