V začetku preteklega leta sta Občina Duplek in Občina Hajdina sklenili sporazum, v katerem sta izkazali skupni interes po energetski prenovi objektov v lasti lokalnih skupnosti in skupni kandidaturi na javnem razpisu za pridobitev nepovratnih sredstev iz Kohezijskega sklada za sofinanciranje energetske prenove stavb v lasti in rabi občin. Tekom leta sta občini pripravili vso potrebno dokumentacijo, ki sta jo obravnavala in potrdila občinska sveta obeh občin, in izvedli postopek javnega razpisa za podelitev koncesije, na podlagi katerega je bil izbran koncesionar. Novembra 2020 sta občini, na prvi prijavni rok, podali vlogo na Javni razpis za sofinanciranje energetske prenove stavb v lasti in rabi občin v letih 2021, 2022 in 2023, ki ga je objavilo Ministrstvo za infrastrukturo in konec februarja 2021 prejeli sklep o dodelitvi nepovratnih sredstev v višini 860.496,84 EUR.
Vrednost projekta je ocenjena na milijon 800 tisoč evrov
Projekt bo izveden v skladu z določili programa Operativnega programa Evropske kohezijske politike za obdobje 2014 – 2020, Ministrstva za infrastrukturo ter vključuje kohezijska sredstva iz finančne perspektive 2014-2020.
Predvidena struktura financiranja upravičenih in neupravičenih stroškov investicijskega projekta v višini 1.799.492,60 EUR je sledeča: 4,68% lastni proračunski viri Občine Duplek in Hajdina, 47,82% javni viri EU in RS (Ministrstvo za infrastrukturo RS: Nepovratna sredstva Kohezijskega sklada EU in proračuna RS) in 47,50% zasebni partner.
Predvidena struktura financiranja upravičenih in neupravičenih stroškov investicijskega projekta v višini 1.799.492,60 EUR je sledeča: 4,68% lastni proračunski viri Občine Duplek in Hajdina, 47,82% javni viri EU in RS (Ministrstvo za infrastrukturo RS: Nepovratna sredstva Kohezijskega sklada EU in proračuna RS) in 47,50% zasebni partner.
Določeno je 15-letno koncesijsko obdobje
Projekt energetske prenove navedenih objektov bo izveden po principu javno zasebnega partnerstva v 15-letnem koncesijskem obdobju. Zasebni partner investira v energetsko prenovo objekta in zagotavlja določene prihranke ob enakem ali višjem udobju v prostorih, javni partner pa ga s temi prihranki v pogodbeni dobi poplača.
Zasebni partner investira v energetsko prenovo objekta in zagotavlja določene prihranke ob enakem ali višjem udobju v prostorih, javni partner pa ga s temi prihranki v pogodbeni dobi poplača.
Po poteku pogodbenega obdobja vsi prihranki pri stroških za oskrbo z energijo ostanejo javnemu parterju. Zasebni partner bo v času trajanja 15-letne koncesije zagotovil tudi upravljanje in vzdrževanje novo vgrajenih oziroma saniranih energetskih naprav ter sistemov.
V dupleški občini bodo energetsko prenovili tri objekte
V občini Duplek bodo energetsko prenovljeni trije objekti. To so OŠ Duplek, OŠ Duplek podružnica Žitečka vas in OŠ Korena. Z energetsko prenovo bodo v OŠ Spodnji Duplek izvedeni naslednji ukrepi: izdelava fasade telovadnice in veznega hodnika, menjava stavbnega pohištva telovadnice in veznega hodnika, toplotna izolacija podstrešja in menjava strehe nad telovadnico in veznim hodnikom, izdelava severne fasade šole, prenova ogrevalnega vira – vgradnja toplotne črpalke, energetska sanacija klimatov, prenova razsvetljave, vgradnja termostatskih ventilov in energetsko upravljanje objekta. V OŠ Korena in OŠ Duplek podružnica Žitečka vas bodo izvedeni ukrepi prenove razsvetljave, prenove ogrevalnega sistema z vgradnjo toplotne črpalke, vgradnja termostatskih ventilov in energetsko upravljanje objekta. Poleg navedenega bo v OŠ Žitečka vas izvedena še izolacija podstrešja. Vrednost prenove na vseh treh objektih je ocenjena na dober milijon evrov, od katerih bo Občina Duplek zagotovila slabih 44 tisoč evrov, preostanek pa predstavljajo nepovratna sredstva in sredstva zasebnega partnerja.
Začetek del aprila, zaključek do pričetka kurilne sezone
Terminski načrt izvedbe je zastavljen na način, da bo po potrditvi projektne dokumentacije in uvedbi v delo, zasebni partner začel izvajanje del na večini objektov že aprila 2021, zaključek izvedbenih del je predviden do pričetka kurilne sezone.
Z izvedbo nameravane investicije bo zagotovljeno višje bivalno in delovno ugodje za vse uporabnike objektov, povečanje energetske učinkovitosti objektov, uvedba obnovljivih virov energije v objekte, vsi navedeni ukrepi pa bodo zagotovili nižjo rabo energije glede na obstoječe stanje.
Energetski prihranki so na letni ravni ocenjeni na 130 tisoč evrov
Mitja Horvat, župan Občine Duplek, nam je pojasnil, da bodo z omenjenimi prenovami pripomogli k ohranjanju energetskih virov, k zeleni energiji in k večjemu udobju, ob tem pa upajo, da bodo tudi po 15-ih letih, ko se bo to koncesijsko razmerje prekinilo, lahko z gotovostjo trdili, da je bil danes narejen pomemben korak. “Po terminskem planu bomo naprej pridobili vso potrebno dokumentacijo, aprila začnemo z energetsko-investicijskimi posegi, do začetka novega šolskega leta, do septembra, pa naj bi bila prenova zaključena.”
Obetajo se dvojni prihranki: V kilovatnih urah, torej v količini toplote, ki jo je potrebno dati v prostor, na drugi strani pa, ker zamenjujemo vir ogrevanja – vgradili bomo toplotne črpalke – in urejamo energetski ovoj, se zmanjšujejo tudi stroški.
Jernej Lah iz družbe Plistor d.o.o. nam je povedal, da se obetajo dvojni prihranki: “V kilovatnih urah, torej v količini toplote, ki jo je potrebno dati v prostor, na drugi strani pa, ker zamenjujemo vir ogrevanja – vgradili bomo toplotne črpalke – in urejamo energetski ovoj, se zmanjšujejo tudi stroški. Iz prihrankov, ki bodo pri tem nastali, pa se bo investicija v 15-ih letih vračala. Energetski prihranki so na letni ravni ocenjeni na okoli 130 tisoč evrov.”