Začenja se obdobje, ko se dvoživke (žabe) po selitvenih poteh odpravijo iz kopenskih bivališč proti vodnim, kjer odložijo mrest in poskrbijo za nadaljevanje vrste. Pri tem so velikokrat izpostavljene avtomobilom. Pri prečkanju ceste jim tako marsikje pomagajo prostovoljci in jih s tem ohranijo pri življenju. 

Lani so pomagali več kot pet tisoč žabicam 

Že tretje leto zapored pripravljajo organizirano akcijo varstva dvoživk na območju Vurberka v občini Duplek, kjer se ob zelo prometni regionalni cesti Maribor - Ptuj nahajata dva ribnika. Lani se je tam v približno tri tedne trajajoči akciji zbralo okrog 50 prostovoljcev, med katerimi so največ navdušenja pokazali otroci, ki so skupaj s starši in drugimi odraslimi pomagali, v obe smeri, več kot 5 tisoč žabicam (rjavim žabam, sekuljam, rosnicam in navadnemu pupku).

Pri obeh ribnikih so že postavili zaščitno ograjo za dvoživke

S prenašanjem dvoživk čez cesto pri tako imenovanem Berlingerjevem ribniku, kjer so v zadnjih dneh na obeh straneh že postavili zaščitno ograjo za dvoživke, so organizirano začeli preteklo soboto. Že nekaj dni prej je začela dogajanje spremljati Rosanda Rojko, prostovoljka, ki je doma nedaleč stran in dvoživke prenaša že več kot deset let. "Ograji smo postavili na najbolj kritičnem odseku, v ovinku, kjer je prehod iz enega v drugi ribnik. Ko se žabice mrestijo, gredo običajno iz zgornjega ribnika v spodnjega, pri čemer se ustavijo pri ograji. Tam jih prostovoljci poberemo in jih prenesemo čez cesto. Potem ko se vračajo, jih znova prenašamo. Vse skupaj traja približno tri tedne, je pa zelo povezano z vremenom. V soboto smo jih recimo pobrali več kot 30, v nedeljo, ko se je zvečer nekoliko ohladilo, pa samo pet," pojasni Rosanda. Ko bo večerna temperatura okoli 15 stopinj, bo največ selitev, prav tako ob deževnem vremenu.

"Velika zahvala gre društvu Ohranimo naravo čisto, Centru za kartografijo flore in favne in njihovemu projektu Life Amphicon (strokovna pomoč, prepoznavanje žabic, usmeritve, pomoč pri postavitvi dodatne prometne signalizacije v času akcije preko Direkcije RS za infrastrukturo)."

[[image_1_article_63647]]

Akciji se lahko pridružite vsak večer 

Akciji se lahko pridružite vsak večer med 18.30 in 20.30, zbirališče prostovoljcev je pri tamkajšnjem ribniku, nedaleč stran je tudi parkirišče. "Na akcijo vabljeni vsi, ki bi želeli pomagati žabicam čez cesto. Udeleženci naj imajo s seboj svetilke, najbolje čelne, oblačilo z odsevnimi trakovi, vedro, s katerimi bodo prenašali dvoživke, lahko tudi rokavice iz lateksa in nepremočljiva oblačila in obutev," je na svojem Facebook profilu zapisal Borut Ludvik, predsednik društva Ohranimo naravo čisto. Voznike prosijo, da na omenjenem območju predvsem v času trajanja akcije vozijo s hitrostjo, ki bo omogočala izogibanje koles pred žabicami, hkrati pa bo prostovoljcem zagotavljala varno gibanje ob cestišču. 

Sodelujoči otroci, ti morajo biti v spremstvu staršev, bodo prejeli na podelitvi, ki bo potekala po končani izvedbi akcije, diplomo reševalec/ka žabic.