V zgradbi nekdanjega nacističnega taborišča Stalag 18d v Melju v Mariboru so v organizaciji Mednarodnega raziskovalnega centra druge svetovne vojne Maribor pripravili mednarodno konferenco z naslovom Druga svetovna vojna – Miti in resničnost. Ob tej priložnosti sta tudi zgodovinski oddelek Filozofske fakultete Maribor in omenjeni mednarodni raziskovalni center v nekdanjih prostorih nacističnega taborišča podpisala pogodbo o sodelovanju.

Želja po sodelovanju z ruske strani

Kot je povedal direktor tega raziskovalnega centra Janez Ujčič, gre za velik korak, temu pa pripisuje tudi sodelovanje s filozofsko fakulteto, saj brez teorije ni prave prakse. »Po mojem je primer taborišča Stalag 18d edinstven primer v Evropi nekaterih neraziskanih stvari, saj je tukaj umrlo več kot 5000 sovjetskih vojnih ujetnikov. Smo na pol poti raziskanih poti teh umrlih, imamo pa tudi dobre stike z arhivi po Evropi. Predvsem pa je naša težnja in sposobnost, da znamo ali moramo pritegniti skupine strokovnjakov z različnih področij. In eden od teh rezultatov je tudi tokratni sporazum s filozofsko fakulteto, saj sami ne zmoremo tega ogromnega dela. Sami namreč ne zmoremo prispevati k zadostni osvetlitvi 2. Svetovne vojne,« je poudaril Ujčič in dodal, da je želja po sodelovanju prišla z njihove strani.

Slovenija kot ravnotežje med Rusijo in Ameriko

Ujčič pravi, da jim je prisluhnila, vsaj interesno, tudi država, medtem ko se je materialno obvezala ruska stran. »Prepričan sem, da bo v prihodnjem letu prišlo do težko pričakovane rekonstrukcije obnove oziroma oddelka raziskovanja zgodovine 2. svetovne vojne,« je pojasnil Ujčič in nadaljeval, da bi lahko bil ruski muzej s raziskovalnim centrom najpomembnejša točka sodelovanja na memorialnem področju med obema državama. Takšni centri so, poudarja, tudi pravi korak za ohranjanje svetovnega miru. »Slovenija je majhna država, zato mora iskati ravnotežje med globalnimi silami – med Rusijo in Ameriko ter se ne sme ‘nagniti’ ne levo ali desno. Mora iskati svoj prostor pod soncem v smislu zgodovinske resnice. In če je ta takšna kot jo opisujejo tudi strokovnjaki iz drugih držav, potem moramo vedeti, da so bili med 15.000 vojaki, ki so bili ujeti v Melju, med mrtvimi samo ruski ujetniki. Rusi, razumljivo, imajo do tega poseben čustveni odnos,« je sklenil Ujčič. O podpisu pa pravi, da ta ureja sodelovanje na različnih področjih med filozofsko fakulteto in Mednarodnim raziskovalnim centrom druge svetovne vojne Maribor, saj bodo na njegovi podlagi uredili operativni načrt nalog in ukrepov posameznih konkretnih nalog oziroma ukrepov, ki bo financiran s strani ruske federacije.

S podpisom do zanimivih raziskav

Izredni profesor dr. Gorazd Bajc, ki predava zgodovino Evrope in Balkana na oddelku za zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Mariboru, je povedal, da so podpisali sporazum, ker so prepričani, da lahko opravijo zanimive raziskave. »Tudi če bodo dani pogoji in ne samo materialna sredstva, kot je, denimo, odprtje arhivov. Na našem oddelku smo že opravili raziskave vojnih ujetnikov, pred seboj pa imamo kar nekaj mitoloških in inovativnih pristopov, ki jih bomo tukaj radi uporabili. Imamo lepo priložnost za sodelovanje med družbo in akademskim svetom, kjer pa je seveda objektivnost na prvem mestu,« je pojasnil Bajc in o trenutnem šolskem sistemu dejal, da bi morali na splošno dati več poudarka zgodovini.

»Destruktivnim pojavom se je treba zoperstaviti«

O sodelovanju je spregovoril tudi čečenski politik in diplomat Doku Gapurovič Zavgajev, ki pravi, da je treba najprej upoštevati procese, ki se tačas odvijajo v Evropi in po svetu. »Opažamo nenehne poskuse revidiranja zgodovine, obratno prepisovanje dejstev, poveličevanje nacizma in podobnega. In takšnim destruktivnim pojavom se je treba zoperstaviti. Videti je treba zgodovinske raziskave, zato med drugim pozivamo k temu, da bi objektivno preiskovali dejstva, ki so povezana tudi s tem objektom, v kateri je bilo med 2. svetovno vojno ubitih več kot 5000 ljudi. Obenem pa razkrivati zločine nacističnega režima in zločinsko ideologijo, ki je bila podlaga takšnim dejstvom,« je poudaril Gapurovič Zavgajev.