Izbrani koncesionarji na območju Štajerske so Sončni dom s 60 mesti, Dom starejših občanov Slivnica s 150 mesti, Dom Sv. Agate v Lenartu v Slovenskih goricah s 70 mesti in Medgeneracijski center Sveti Tomaž z 28 novimi mesti. Upravniki bodo izvajali sodobne koncepte obravnave, ki bodo prilagojeni posamezniku in njegovim potrebam – to pomeni predvsem izvajanje storitev v manjših skupinah, oblikah gospodinjskih skupnosti, ki bi naj zagotavljale več zasebnosti, varnosti in domačnosti. V okviru razpisa je bil poseben poudarek namenjen zagotavljanju kapacitet za stanovalce z demenco in sorodnimi stanji, kar je doslej predstavljalo večjo problematiko.

Neenakomerna porazdelitev kapacitet po državi

Kapacitete mest v domovih za starejše so bile doslej razdeljene zelo neenakomerno, saj imajo nekatere enote nadpovprečno pokritje – na primer v Dravogradu, Logatcu in v Metliki, medtem ko je bila območna enota Maribora glede na usmeritve nacionalnega programa prikrajšana za kar 12-odstotkov kapacitet. Upravno enoto Maribor sestavlja sedem občin, a so za zdaj vsi domovi le na lokaciji MO Maribor. V naslednjih dveh letih se sedaj obetata domova v Hočah in v Svetem Tomažu. Primanjkljaj je opazen še na območjih Ruš, Rač, Starš in Miklavža, a iz ministrstva sporočajo, da nov razpis za podeljevanje koncesij ni v načrtu. Dobrih 300 novih mest, ki so bila zagotovljena v lanskem letu, je nujno potrebnih tudi zaradi Pravilnika o minimalnih tehničnih zahtevah za izvajalce socialnovarstvenih storitev, ki določa, da se morajo javni zavodi do leta 2021 posodobiti tako, da bodo imeli na razpolago le še eno in dvoposteljne sobe. To za nekatere zavode pomeni zmanjšanje kapacitet – na območju Maribora je to Dom Danice Vogrinec, ki bo zaradi pomanjkanje sredstev primoran zmanjšati kapacitete za 183 enot. Število prebivalstva starega nad 65 pa v štajerski regiji narašča, zato je bila pridobitev dodatnih koncesij za gradnjo novih, manjših domov nujna. Nekateri prebivalci doslej niso imeli možnosti za bivanje v svojem lokalnem okolju, kar je imelo negativen učinek tako na oskrbovance, kot tudi na njihove svojce.

Privatne investicije v večini ne bremenijo občinskih proračunov

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je razpis za nove koncesionarje objavilo v letu 2017, v območni enoti Maribor so bile v glavnem podeljene privatnim investitorjem. Lastnik stavbe Črni les v Lenartu je podjetje Žipo, d.o.o., ki se sicer ukvarja z agrarnimi dejavnostmi, v obnovo in adaptacijo novega Doma Svete Agate pa imajo namen vložiti okoli 3,5 milijona evrov. Dejavnosti bo kasneje v upravljanje prevzel Dom Lenart, ki sodi pod okrilje Nadškofije Karitas. Gradnjo novega doma v občini Hoče-Slivnica bo financiralo podjetje GP Drava iz Ptuja, ki ima sedaj zagotovljeno tudi koncesijo za upravljanje z domom, sicer pa se v večini ukvarjajo z naložbenimi nepremičninami. Direktor podjetja Sašo Kovačec celotno investicijo vrednoti na približno 7 milijonov, kar bi delno financirali s posojili, večji del pa z lastnimi sredstvi. Sončni dom razen adaptacije že obstoječih prostorov načrtuje še obnovo samskega doma na Železnikovi ulici v Mariboru, kar bodo v celoti financirali iz lastnih sredstev za približno 4 milijone evrov. Občina bo delež za gradnjo novega doma prispevala le v Svetem Tomažu, kjer se bo 1,5-milijonska vrednost objekta razdelila med CSO Ormož, ki bo zagotovil približno milijon in občino Sveti Tomaž, ki bo za preostanek vrednosti najela kredit.

Nova mesta bodo na voljo že letos in naslednje leto

Svoja vrata bosta novim uporabnikom najhitreje odprla vrata Dom Sv. Agate v občini Lenart in Medgeneracijski center Sveti Tomaž. Mitja Kranjc, tehnični direktor podjetja Žipo, ki investira v obnovo Črnega Lesa je dejal, da kljub temu, da izvajalec del še ni znan, saj ponudbe še pridobivajo, zaključek izvedbe predvidevajo oktobra letos. Prve sprejeme uporabnikov načrtujejo z novembrom, kar je potrdil tudi direktor lenarškega doma, ki bo postalo upravitelj adaptirane stavbe. Prednost pri prijavah bodo imeli bolniki z demenco, a bodo v primeru, da teh prosilcev ne bi bilo dovolj, sprejeli še druge starostnike. Gradnja Medgeneracijskega centra Sveti Tomaž je že v teku, prvi dve gradbeni fazi sta v domeni Cestnega podjetja Ptuj, strojnoinstalacijska dela pa bo izvedlo podjetje Miks iz Ptuja. Direktor CSO Ormož, ki bo z domom upravljalo, Bojan Burgar je dejal, da bodo dela zaključena predvidoma v začetku oktobra, do 7. novembra pa bodo pridobili vsa potrebna dovoljenja za začetek obratovanja: »Prijave za novi dom bodo odprte predvidoma v drugi polovici leta.«  Za obnovo samskega doma na Železnikovi, ki bo v upravljanju Sončnega doma je začetek del predviden v začetku letošnjega julija, leto zatem pa načrtujejo sprejem prvih stanovalcev. Izvajalec del še ni znan – popis opreme bo znan konec maja in takrat bodo pričeli s pridobivanjem ponudb. Direktor doma Robert Žvižaj je dodal, da so delno adaptirali tudi matični Sončni dom: »Prenovili smo avlo in spodnjo jedilnico, v letošnjem letu pa bomo poskušali tudi energetsko sanirati obstoječi objekt, recimo z menjavo oken.« V občini Hoče-Slivnica bodo z gradnjo pričeli letošnje leto, v letu 2020 bi dom starostnikov tudi odprli, a točnejših informacij za zdaj še niso delili.

Vse adaptacije bodo po najnovejših standardih

Gričnik je dejal, da bo Dom Sv. Agate v celoti prilagojen bivanju starejših oseb z demenco in sorodnimi stanji: »Sobe bodo brez pragov, eno ali dvoposteljne, večina sob bo sicer enoposteljnih, dvoposteljnih sob bo samo ena tretjina. Vsaka soba bo imela izhod ven, v pritličju direktno na zelenico, v prvem nadstropju pa bo izhod urejen preko zunanje terase, ki bo povezana z zelenico – tako bodo tudi s prve etaže lahko dostopali na zunanje površine, brez uporabe stopnic ali dvigala. Stanovalci doma bodo tako lahko samostojno hodili v naravo.« V Medgeneracijskem centru Sveti Tomaž bodo objekt prilagodili okolju, obrnjen bo na jug, k soncu in gozdu. Sobe bodo razporejene tako, da bodo lahko enoposteljne ali dvoposteljne, a bivanje samo ene osebe v sobi pomeni nadstandard. Načrtujejo dva oddelka – 12 mest bo namenjenih dementnim občanom, ostalih 16 mest pa bo na negovalnem oddelku. Slivniški dom za dementne predvideva 48 postelj od 150, imeli pa bodo tudi dnevni center in oskrbovana stanovanja za 12 uporabnikov. Žvižaj iz Sončnega doma pravi, da so zaradi povečanih potreb po namestitvah za osebe z demenco tem namenili vseh 60 novih mest: »Dom bo zgrajen po normativih, po predpisih, bistvenih posebnosti ne načrtujemo, a bomo poskušali vse čim bolj prilagoditi ugodnemu bivanju uporabnikov.« Strokovnjakinja na področju oskrbovanja ljudi z demenco, Barbara Pajk, ki deluje v mariborskem zavodu Spominčica je mnenja, da je najbolj ugodna arhitekturna ureditev za tovrstne bolnike krožna in dobro bi bilo, če bi adaptirani domovi vpeljali takšne izboljšave: »Oseba se lahko giba tako, da se ne more izgubiti – kamorkoli pride, pride nazaj na isto mesto. Kar se tiče večposteljnih sob, pa je povsem odvisno od osebe – nekateri so vse življenje zelo družabni in so radi v družbi, nekateri pa so seveda veliko raje sami. Pametno je tudi, da so osebe, ki imajo kakšne psihične motnje še s kom v sobi.«

Domovi bodo zaposlili večje število novih delavcev

Skupno bodo novi in obnovljeni domovi na področju Štajerske zaposlili več kot 100 novih delavcev. V Domu Svete Agate bodo zaposlili približno 20 oseb zdravstvenega kadra in 15 oseb negovalnega kadra. Upravitelj Gričnik je dejal, da vloge že prihajajo, a bodo z iskanjem novih zaposlenih intenzivneje pričeli v drugi polovici leta: »Takrat bomo natančneje vedeli, kdaj bo adaptacija zaključena – načeloma je to 15.oktober, a se lahko še kaj zavleče. Prve sprejeme načrtujemo v začetku novembra, tako da bomo razpis za delovna mesta objavili okoli septembra ali oktobra.« V podružnici Sončnega doma bodo zaposlili 40 novih sodelavcev, polovico bodo potrebovali za oskrbo in drugo polovico za negovanje uporabnikov. Medgeneracijski center Sveti Tomaž bo nekaj kadra premestil iz CSO Ormož, a bodo kljub temu najeli približno 15 dodatnih oseb. Informacije za slivniški dom za zdaj še niso znane. Barbara Pajk iz Spominčice sicer meni, da je usposobljenost kadra ponekod vprašljiva: »Problem je, da se v domu lahko vsak zaposli. Uslužbenka lahko na primer prehaja med delovnimi mesti od kuharice do negovalke, kar je težava predvsem za to, ker je potrebno pri bolniku z demenco prepoznati marsikateri znak, ki ga lahko razume le strokovnjak.« Društvo prav tako z izobraževanji ne sodeluje z nobenim izmed domov za starejše občane: »V domove grem večkrat predavat v Ljubljano, v Mariboru tega interesa ni. Domovi v sklopu različnih razpisov sicer sami izvajajo izobraževanja, a se mi zdi, da je to značilnost Slovenije, da vsak okopava le svoj vrtiček. Premalo se povezujemo, saj bi skupaj lahko več naredili.«

Dnevne aktivnosti bodo v večini enake kot doslej

Dnevne aktivnosti v domovih bodo v večini še naprej različne prostočasne aktivnosti in delovna fizioterapija, za dementne bolnike pa Pajkova priporoča še več prilagojenih pristopov: »Večini starejših odgovarja okolje, ki je v sožitju z naravo, da lahko kaj počnejo na vrtu oziroma da jim je ponujena možnost, da se ukvarjajo z nečim, kar so počeli vse življenje. Pomembno jim je ponuditi dela pri katerih se počutijo samozavestni. Včasih podcenjujemo sposobnosti oseb z demenco, saj oni še marsikaj zmorejo, a osebo je potrebno poznati – namreč spomin za veščine in spretnosti se ohrani še dolgo časa.« V Svetem Tomažu bo dom lociran zraven vrtca in osnovne šole, kar direktorju Burgarju predstavlja pozitivno pridobitev: »Predvidevamo velike možnosti za medgeneracijsko povezovanje, istočasno pa v domu predvidevamo tudi zdravstvene in zobozdravstvene storitve, ter društvene dejavnosti. Pritličje in nadstropje bo namenjeno oskrbi in negi starostnikov, upravitelj bo center starejših občanov Ormož, v mansardi, ki jo sofinancira občina pa bodo organizirani prostori za medgeneracijsko povezovanje, morda tudi zobozdravstvena ambulanta, a to še ni povsem dorečeno.«

Cene bivanja ne bodo poskočile

Kljub temu, da bodo objekti novi ali adaptirani, bodo cene bivanja približno enake, kot so bile do sedaj. Dnevna cena nastanitve v vseh domovih stane dobrih 20 evrov. V Sončnem domu je cena bivanja na dan okoli 20,50 evrov, približno enako v Medgeneracijskem centru Sveti Tomaž, medtem ko podatki za slivniški dom še niso znani. Razlika v ceni med novim in starim domom v Lenartu bo nekje 4,5 – 5-odstotna od osnove 20,87 evrov. Gričnik se ne boji, da bi prijave poslabšal nekdanji slab sloves doma v Črnem lesu, ko sta ga še upravljala zakonca Lajh, ki so jima očitali mnoga grozodejstva v odnosu do oskrbovancev: »Mislim, da slab sloves doma ne bo vplival na nas, mi bomo z novim domom začeli novo zgodbo, urejeno bomo imeli vso dokumentacijo, vse bo potekalo po normativih in z delom in pristopom do uporabnikov bomo pokazali, da je slab sloves Črnega lesa zgodovina.«