V pravilniku o minimalnih tehničnih zahtevah za izvajalce socialnovarstvenih dejavnosti je določen pogoj, da morajo vsi slovenski domovi za starejše do leta 2021 zagotoviti le eno ali dvoposteljne nastanitvene enote. Za Dom Danice Vogrinec bi to pomenilo precejšnje zmanjšanje kapacitet, a bodo po dogovoru z vlado izvedli gradnjo šestih novih dislociranih enot. Novi objekti bodo v Dupleku, Staršah, Lovrencu na Pohorju, Sveti Ani in v Mariboru.

Inovativen koncept bo izveden v sodelovanju z lokalnimi občinami

Marko Slavič, direktor doma je dejal, da se nenehno trudijo slediti najsodobnejšim evropskim konceptom dela, kar jim je prineslo tudi nagrado za najboljši dom v Evropi: »S svojo kulturo dela, s svojim odnosom in ponudbo vsebin izstopamo in prekoračujemo osnovne storitve, ki jih moramo zagotavljati na področju zdravstvene nege in oskrbe. Nadaljnje prenove objekta so bile načrtovane že neodvisno od zahteve države, saj želimo izpolnjevati potrebe naših stanovalcev.«

Nov koncept dela, ki ga bodo vpeljali z manjšimi dodatnimi enotami, želi ljudem sprva omogočiti, da čim dlje prebivajo v svojem domačem okolju. Kadar pa samostojnega življenja v lastnem domu več ne bi zmogli, bi bili nameščeni v dom, ki je blizu njihovemu domačemu kraju. Prvi stanovalci v dislociranih enotah bodo uporabniki, ki so trenutno nastanjeni v večposteljnih sobah v matičnem domu. Dom Danice Vogrinec je v vsaki izmed občin, kjer bodo novi domovi, podpisal pismo o nameri za izgradnjo doma: »Tako mi, kot izvajalci projektov in župani iščemo variante, da bi bila ta rešitev za končne uporabnike – za starejše, in tudi za občino čim cenejša. Ta storitev pa je lahko cenejša le, kadar dom bazira na mreži več enot, ki jih vodi ena uprava, en informacijski sistem in imajo eno pralnico in eno kuhinjo,« pravi Slavič.

Skupna kuhinja in pralnica sta velik projekt

Kuhinja in pralnica, ki bosta lahko oskrbovali vse enote, bosta tako zmanjšali vrednosti investicij pri izgradnji novih enot. Slavič pravi, da sta kuhinja in pralnica tisti, ki bistveno podražita denarni vložek: »Tudi kasneje, v času amortizacijske dobe, ko stroji zastarijo, je potrebno denar v vrednosti strojev v takšni pralnici ponovno zaslužiti. Ta strošek znaša približno 300.000 evrov in ga pravzaprav ni mogoče pridobiti na drugačen način, kot z višjim plačilom oskrbe. To sedaj, z novim konceptom, ne bo potrebno.« Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je v letu 2017 izdalo sklep o začetku investicijskega ciklusa za zagotovitev nove pralnice in kuhinje. Investicija je vredna okoli 4 milijone evrov – sredstva so bila pridobljena iz integralnega proračuna, ki bo omogočil podporo novih enot. Večji del investicije, približno tri milijone, je krilo prej omenjeno ministrstvo, preostali del pa bo financiral dom sam. Kot je dejal Slavič, so za ta namen varčevali pri vzdrževalnih delih: »V preteklih letih se je malo manj investiralo v notranjost objekta – ta sredstva za tekoče vzdrževanje smo namensko varčevali in jih bomo namenili za delno kritje investicije.«

Najsodobnejše opremljena pralnica bo velika pridobitev

Novost v novi pralnici bo tržna usmeritev, saj bodo poleg pranja objektnega perila in perila uporabnikov, ponujali tudi plačljive storitve pranja neodvisno od doma. Direktor pravi, da je pralnica zastavljena na najsodobnejši način po HACP: »Stvari bodo ustrezno evidentirane, perilo bo označeno z elektronskimi čipi, preko katerih se bo, po pranju, perilo na najsodobnejših likalnikih tudi likalo, sušilo in avtomatsko pakiralo. V vsakem trenutku bodo senzorji, ki berejo čipe, nadzorovali količine perila v pralnici in na oddelkih. Najpomembnejše pa je seveda to, da bosta ena pralnica in ena kuhinja oskrbovali tako matične, kot tudi dislocirane enote.« Z na novo prilagojeni, računalniško vodenim sistemom se v domu nadejajo nove kvalitete storitev.

Število novih zaposlenih še ni znano

Število uporabnikov doma se v začetku ne bo bistveno spremenilo, saj bodo stanovalci iz matičnega doma premeščeni v nove enote. Posledično bo tudi sorazmerno število zaposlenih prerazporejenih na dislocirane lokacije. Slavič si sicer želi dodatnega kadra: »Srčno bi si želel, da bi država končno spoznala, da so bremena, ki jih nosijo zaposleni v domovih za starejše nesorazmerno velika in da se zgodba končno začne premikati v pravo smer. Upam, da bo pozitivno spremembo zagotovil Zakon o dolgotrajni oskrbi, saj je sistem trenutno pred popolno izgorelostjo. Upam, da bo nova zakonodaja prinesla tudi več možnosti za nove zaposlitve.« Prenovljeni prostori pralnice pa bodo, kot že omenjeno, ponujali tudi tržno dejavnost, zato predvidevajo, da bodo sčasoma potrebovali še večje kadrovske okrepitve.