Okoli 50 krajanov Dogoš, Brezja, Zrkovc, Miklavža in Tezna v mariborski občini, je na današnjem zboru izrazilo odločno nasprotovanje morebitnemu razmišljanju mestne občine o gradnji sortirnice komunalnih odpadkov v Dogošah. Tako župan kot Snaga sta takšne informacije že zavrnila, krajanom pa je to pojasnil tudi direktor mestne uprave, Marko Žula.
“Zagotavljamo, da na že skrajno degradiranem prostoru ne bomo več dovolili nobenega posega v prostor, ki bi še dodatno ogrozil naše življenje in bivalne pogoje. Še enkrat odločno nasprotujemo nameravanemu posegu.”
“Zagotavljamo, da na že skrajno degradiranem prostoru ne bomo več dovolili nobenega posega v prostor, ki bi še dodatno ogrozil naše življenje in bivalne pogoje. Še enkrat odločno nasprotujemo nameravanemu posegu,” je povedal Stane Golob, predstavnik civilne pobude Dogoše, kjer so bili dolga leta podvrženi smradu z zdaj že saniranega odlagališča.
Fištravca na sestanek ni bilo
Fištravca na sestanek ni bilo, rekoč, da se predvolilnih manipulacij protikandidata Kanglerja, ki želi z obupnimi poskusi strašiti Mariborčane z zavajajočimi in lažnimi trditvami, ne bo udeleževal. Organizatorji zbora so sicer izrecno poudarili, da jih volitve ne zanimajo, zahtevajo pa, da jih na občini seznanjajo z načrti, ne pa da o njih izvedo iz medijev.
Snaga: Objekt za obdelavo odpadkov bo stal na območju industrijske cone Tezno
Lokacija za načrtovan objekt je določena že dve leti, potrdil pa jo je tudi mestni svet Mestne občine Maribor. Objekt je načrtovan na lokaciji trenutnega prehodnega skladišča podjetja Snaga, ki se nahaja na Teznu, in sicer za nakupovalnim središčem E.Leclerc. Na lokaciji je Snaga maja 2013 pridobila ustrezno gradbeno dovoljenje za predhodno skladišče ločeno zbranih odpadkov.
Objekt je načrtovan na lokaciji trenutnega prehodnega skladišča podjetja Snaga, ki se nahaja na Teznu, in sicer za nakupovalnim središčem E.Leclerc. Na lokaciji je Snaga maja 2013 pridobila ustrezno gradbeno dovoljenje za predhodno skladišče ločeno zbranih odpadkov.
Snaga in Mestna občina Maribor se zavedata, da na območju naše mestne občine odlaganje odpadkov ne bo več mogoče, zato so aktivno pristopili k iskanju novih rešitev, ki odlaganja ne vključujejo. Snaga načrtuje projekt, ki bo povsem odpravil odlaganje odpadkov na območju Mestne občine Maribor. V fazi idejnega osnutka so namreč načrti izgradnje predelovalnice odpadkov z najsodobnejšimi tehnologijami, ki okolja ne obremenjujejo, hkrati pa omogočajo, da postane Maribor eno od mest, ki ne potrebuje več odlagališč odpadkov.
Trenutno so v zadnji razpisni fazi, ki bo predvidoma zaključena v začetku prihodnjega meseca
Trenutno so v zadnji razpisni fazi, ki bo predvidoma zaključena v začetku prihodnjega meseca. Prav iz tega razloga konkretnejših informacij o objektu ne morejo podati, vsekakor pa odločno zanikajo, da bi na zaprtem odlagališču Dogoše načrtovali postavitev takšnega objekta ali izvajali kakršnokoli drugo obliko ravnanja z odpadki.
2012 so na zaprtem odlagališču Dogoše zagnali malo plinsko elektrarno
Spomnijo, da so 19. oktobra 2012 na zaprtem odlagališču Dogoše zagnali malo plinsko elektrarno, ki za proizvodnjo električne energije kot vhodni vir uporablja plin iz odlagališča. Izvor energije za pogon elektrarne so odpadki, ki so odloženi na tem odlagališču. Mala plinska elektrarna Dogoše letno proizvede 2,5 milijona kilovatnih ur električne energije, ki se oddajajo v elektroenergetsko omrežje in zadostujejo za oskrbovanje 500 mariborskih gospodinjstev. Tako so uredili površino zaprtega odlagališča, ki danes zaradi male plinske elektrarne sodi med obnovljive vire energije.
Lokalno