Vodstvo UKC Maribor je obiskalo oddelek za pljučne bolezni na Slivniškem Pohorju in v izjavi za javnost predstavilo prihodnost oziroma nadaljnje načrte za omenjeni oddelek, ki ga je že precej načel zob časa, poleg tega pa se nahaja na Slivniškem Pohorju, ob cesti, ki pelje iz Hoč na Areh.
Pristojni po ogledu ponovno pri istem zaključku
Ljubo Germič, predsednik sveta UKC Maribor, je povedal, da je tovrstni obisk sestavni del programa, ki so ga uskladili z vodstvom in svetom UKC Maribor, da obiščejo prav vse oddelke in se pobliže spoznajo z aktualnimi zadevami posameznih enot. »Odločitev, da obiščemo oddelek za pljučne bolezni, je bila hitra. Po ogledu in pogovoru z vodstvom tega oddelka ter direktorjem in strokovnim direktorjem UKC Mariboru smo ponovno prišči do istega zaključka, ki ga v UKC imamo že kar nekaj časa. Pomembna prioriteta nadaljnjih investicijskih vlaganja v zadovoljstvo in pomembno obravnave bolnikov, ki imajo pljučne bolezni, je izvedba vseh ukrepov in investicije, da se ta oddelek s Pohorja seli na območje matične enote UKC Maribor,« je poudaril Germič.
Za takojšnji premik z »mrtve točke«
O tej vsebini bodo po besedah Germiča govorili tudi na seji sveta, glede na slišano in povedano pa ne bi smelo biti težav pri jasnem stališču, da se vodstvo jasno zaveže, da ta projekt uresničijo.
»Prav zato sem na sejo povabil direktorja direktorata za zdravstveno ekonomiko, ki je obenem tudi vodja sanacijskega odbora za izvajanje sanacijski ukrepov bolnišnic v sanaciji. Najprej bomo pogledali polletno poročilo sanacijskih ukrepov, v nadaljevanju pa se bomo soočili s predstavitvijo investicijskih dokumentov, ki jih imamo v obravnavi. Eden od pomembnih dokumentov je celovita rešitev selitve pljučnega oddelka,« je dejal Germič, ki želi, da se končno premaknejo z »mrtve točke«.
Obenem tudi ocenjuje, da je že zdavnaj potekel čas »za premik« tega oddelka, saj je ključnega pomena oskrba bolnikov. »Imamo dve alternativi. Ali ta oddelek razvijemo v bolnišnico, kar je sicer zelo neracionalno, po drugi strani pa, da ga zaradi strokovne obravnave bolnikov, ki jo obravnava takšnih bolnikov zahteva, izvedemo preselitev in bodo bolnikov v zelo kratkem času na enem mestu na voljo tudi druge nujne storitve, ki jih lahko kompleks UKC nudi,« je sklenil Germič.
Dotrajana oprema upočasnjuje tudi razvoj
Strokovna predstojnica pljučnega oddelka Dušanka Vidovič pravi, da gre za internistični oddelek, kjer se srečujejo tako z ambulantno dejavnostjo kot tudi hospitalno, pa s prizadetimi bolniki, ki potrebujejo takojšnjo intenzivno terapijo, saj se jim lahko stanje poslabša tudi pri njih in hitro potrebujejo transport na matično lokacijo.
»Ukvarjamo se tudi z diagnostiko in zdravljenjem pljučnega raka,« je dodala. Ekipa v dežurstvu je majhna (zdravnik in štiri do pet sester, op. p.), razloži Vidovičeva, poleg tega so vezani na transport urgentne službe, ki je lahko v tistem trenutku kje drugje. »V tem času moramo bolnika oskrbeti sami in te minute so včasih zelo dolge,« pojasni Vidovičeva. O oddelku pa nadaljuje, da je oprema dotrajana, s čemer je upočasnjen tudi razvoj. »Sam razvoj pulmologije pa je vezan tudi na tesno sodelovanje z drugimi strokami, kar je na tej lokaciji precej težko izvedljivo,« še pravi Vidovičeva.
V upanju na hitre administrativne postopke
Direktor UKC Maribor Vojko Flis je razmere na oddelku ocenil kot neustrezne za sodobna načela oskrbe bolnikov, ki istočasno onemogočajo sodobno oskrbo osebju.
»Oboji so v stiski in selitev obravnavamo kot prioritetno naložbo. Finančna konstrukcija še ni znana, ampak bomo šli v to v vsakem primeru, saj bolnikov v takšnih razmerah ne moremo več pustiti. Selitev v osrednjo zdravstveno enoto si želimo do konca letošnjega leta, a smo odvisni tudi od poteka javnih naročil. Upam lahko, da ne bo prevelikih zadržkov, ko gre za administrativne postopke,« je razložil Flis.
V načrtu imajo selitev dermatološkega oddelka v prenovljene prostore stare ginekologije, pljučnega pa v prostore sedanje dermatologije oziroma oddelka za spolne in kožne bolezni. »V prvo in drugi fazi je predvidena selitev pljučnega oddelka, in v tretji dokončna obnova oddelka za patologijo. Finančna konstrukcija za letošnje leto – vse tri faze naj bi stale med 9 in 10 milijonov – še ni znana, in če bo treba, bomo šli v to selitev z našim denarjem, medtem ko za naslednji dve leti še vedno nimamo dogovora z ministrstvom, saj dogovori še potekajo,« je dejal direktor in tudi razmere na pljučnem oddelku, kar se tiče opreme, prostorov, standardov za bolnike, ocenil kot nevzdržne. »Ni tisto, kar bi si bolnik zaslužil, ko pride v neko evropsko bolnišnico. So na meji sprejemljivega, na meji varnosti za bolnike in osebje,« je še ponazoril razmere.
Obravnavana v Sloveniji ni enakovredna
Flis še poudarja, da severovzhodna Slovenija po njihovem mnenju po vseh statističnih pokazateljih ni obravnavana enakovredno, ko gre za zdravljenje bolnikov. »Takšno je pač trenutno stanje, če je to nekomu všeč ali ne. Skušamo pa ga popraviti,« je zagotovil Flis.