S koncem leta 2015 se je v Sloveniji zaključilo obdobje možnega cenenega odlaganja z delno obdelavo odpadkov. Kot so nam pojasnili na mariborski Snagi, morajo biti vsi odloženi odpadki obdelani v enem od že zgrajenih centrov, kjer pa so cene obdelave in odstranjevanja precej višje od cen, ki so jih v Snagi za predajo odpadkov plačevali do sedaj.
Snagi je potekla pogodba, ki jo je imela s podjetjem Salomon za prevzem mešanih komunalnih odpadkov. »V postopku izvedbe javnega naročila smo izbrali najugodnejšega ponudnika, vendar so ponudniki zaradi spremenjenih okoliščin na trgu, dvignili cene za prevzem tone mešanih komunalnih odpadkov. To seveda vpliva na končno ceno za uporabnika,« so povedali na Snagi.
Cena 60-literske vrečke se je v povprečju dvignila za en evro.
»V državi še vedno velja pravilo, da se cena ravnanja z odpadki, ki je sicer ostala nespremenjena, preračuna na posodo za zbiranje mešanih komunalnih odpadkov. Slednjih pa je vedno manj,« pojasnjujejo na Snagi in dodajajo, da tudi v kolikor mešanih komunalnih odpadkov ne bi več imeli, bi morali strošek ravnanja z vsemi ostalimi skupinami odpadkov poravnati na drugo obračunsko enoto.
Občina Kungota, Pesnica, Selnica ob Dravi, Ruše in Starše, so tiste, kjer so na Snagi spremenili cene.
Na Snagi so nam povedali tudi, da skupna količina zbranih odpadkov narašča, kar pomeni več stroškov zaradi prevoza. Dejstvo je, da zaradi ločenega zbiranja odpadkov količina mešanih komunalnih odpadkov pada, posledično se seveda zmanjšuje obračunska količina, ki je zmnožek velikosti posode in frekvence odvoza. Po drugi strani zaradi manjših količin mešanih komunalnih odpadkov zberemo več drugih.
»Manjša količina mešanih komunalnih odpadkov, ki so osnova za obračun, pomeni, da je cena na enotovišja, saj se morajo z njo pokriti stroški zbiranja in ravnanja tako mešanih komunalnih odpadkov kot tudi ločeno zbranih smeti,« še dodajajo. Cene naj bi nekoliko ublažili s prehodom na 4-tedenski odvoz smeti, sicer bi morale biti cene še višje.
Za manjše stroške je potrebna lastna naprava za obdelavo odpadkov. To naj bi pričeli graditi že letos.
V Snagi so do izgradnje lastne naprave za obdelavo odpadkov primorani prevzemnika mešanih komunalnih in bioloških odpadkov iskati na trgu. Uporabniki so tako odvisni od gibanja cen na trgu. Nuja po čim prejšnjem začetku gradnje lastne naprave je velika. »Po začetku obratovanja naše naprave bomo namreč cene lahko spet spustili na sedanji nivo, morda celo nižje,« opisujejo.
Projekt izgradnje naprave za obdelavo odpadkov naj bi bil v polnem teku. Na Snagi pričakujejo, da bodo z deli pričeli v drugi polovici letošnjega leta, s poskusnim obratovanjem naprave pa spomladi 2017. Investicija, ki jo bo Snaga krila sama, naj bi znašala dobrih 12 milijonov evrov.
Lokalno