Vlada je z odlokom določila, da se morajo za obiskovanje pouka v živo otroci samotestirati. Pri tem naj bi šlo za sledenje zgledu nekaterih drugih držav Evropske skupnosti. Ta ukrep velja za vse osnovnošolce ter srednješolce. Pričetek samotestiranja je bil z vladne strani določen za 17. novembra. “Testiranje s testi HAG za samotestiranje v zavodu prostovoljno izvedejo tudi otroci in mladostniki, vključeni v zavode za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov, ustanovljenih za delo z otroki s čustvenimi in vedenjskimi motnjami,” je zapisano na straneh vlade.
Doslej v Lekarnah Maribor izdali več kot 450.000 hitrih testov
HAG teste za šolarje, dijake in študente so na recept v lekarnah začeli izdajati že konec avgusta 2021. Takrat je bilo samotestiranje sicer priporočeno, ne pa tudi obvezno. Skladno s priporočili so v času do 17. novembra izdali nekoliko manj testov kot kasneje, ko je testiranje postalo obvezno.
Po podatkih Lekarn Maribor so do sredine decembra izdali okoli 450.000 HAG testov za hitro testiranje. Cena testov v paketu po pet se giblje do 12,5€, kar pomeni, da so samo v Lekarnah Maribor do začetka tega meseca brezplačno izdali za približno 1.125.00 hitrih testov, ob upoštevanju, da je najvišja cena posamičnega testa lahko maksimalno 2,5€.
Teste je mogoče prevzeti v lekarni za tekoči mesec, prevzem za nazaj pa ni mogoč. Vsakemu od upravičencev pripada 15 brezplačnih HAG testov mesečno. Za dvig testov za samotestiranje je potrebna veljavna kartica obveznega zdravstvenega zavarovanja upravičenca do testov. Dijaki in učenci, ki nimajo kartice zdravstvenega zavarovanja, za izdajo testa v lekarni predložijo potrdilo o vpisu v šolo.
Izdaja testov ne poteka ravno gladko
Izdaja pa ne poteka po načrtih, odjemalci se namreč pritožujejo, da ob koncu meseca in v prvih dneh začetka meseca, testov preprosto zmanjka. Takoj, ko je v veljavo stopilo obvezno testiranje kot pogoj za prisostvovanje pouku v živo, pa se je zataknilo pri zagotavljanju zaloge testov. Teh redno zmanjkuje, kar povzroča nejevoljo odjemalcev, hkrati pa pomeni pritisk na zaposlene v lekarnah, ki z dobavo in zalogami testov pravzaprav nimajo veliko.
HAG teste redno in sproti naročamo, vendar so trenutno pri dobaviteljih v omejenih količinah ali celo nedobavljivi, zato jih tudi v naših lekarnah občasno zmanjka. Teste naročamo od različnih dobaviteljev praktično vsak dan.
“HAG teste redno in sproti naročamo, vendar so trenutno pri dobaviteljih v omejenih količinah ali celo nedobavljivi, zato jih tudi v naših lekarnah občasno zmanjka. Teste naročamo od različnih dobaviteljev praktično vsak dan,” so za maribor24.si pojasnili v Lekarnah Maribor.
Testi, ki jih prevzamete v lekarnah in so namenjeni samotestiranju učencev, niso enaki tistim, ki so namenjeni za uporabo strokovnjakom. Kljub temu, da ne gre za iste teste, se na policah lekarn znajdejo le tisti, ki so skladni z zahtevami: “Hitri antigenski testi, ki so namenjeni samo-testiranju oziroma za domačo uporabo pri posameznikih – nestrokovnjakih, obvezen postopek certificiranja vključuje tudi priglašeni organ in v primeru uspešnega postopka ugotavljanja skladnosti, takšne teste poleg Izjave ES o skladnosti spremlja tudi CE certifikat priglašenega organa s sedežem v EU. Na testu je tako poleg oznake CE tudi štirimestna številka priglašenega organa, ki je ocenjevanje opravil,” pojasnjujejo na Javni agenciji Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke. Prevzeli boste torej izključno teste, ki so uspešno “šli čez njihovo sito“.
Kot omenjeno, boste kadar naletite, da testi v posamezni lekarni niso pošli, prejeli izključno take, ki so registrirani v Centralni bazi zdravil. Tam najdete teste različnih proizvajalcev in v različno velikih pakiranjih. To pa ne pomeni, da boste v lekarni izbirali med škatlicami, ki so vam najbolj po volji, ponudili vam bodo tiste, s katerimi pač razpolagajo, torej tiste, ki so jih v dani situaciji lahko pridobili.
Kdo plača teste?
Za teste, ki jih na kartico zdravstvenega zavarovanja izdajo lekarne, sredstva povrnejo iz proračuna Republike Slovenije. Zaposleni v lekarnah povedo, da lekarne do začetka decembra sploh še niso dobile izplačil. Te domneve niso želeli komentirati na Ministrstvu za zdravje, skrivnostni pa ostajajo tudi v vodstvu Lekarn Maribor. Zatrjujejo sicer, da plačilo nima nobene veze s pomanjkanjem testov, niso nam pa želeli zaupati, koliko jih je doslej stala izdaja testov, niti kakšen del, če sploh kakšnega, so doslej prejeli povrnjenega z naslova države.
“Za teste, ki se izdajo v lekarni na kartico zdravstvenega zavarovanja, se izstavi zahtevek ZZZS. ZZZS-ju sredstva povrne proračun Republike Slovenije, ki skladno z Odlokom o začasnih ukrepih za preprečevanje in obvladovanje okužb z nalezljivo boleznijo covid-19, zagotavlja sredstva za HAG teste za samotestiranje,” pojasnjujejo v lekarnah.
Doslej smo izstavili 10 zahtevkov, plačane smo dobili vse zahtevke, ki so zapadli v plačilo.
Na vprašanje, ali drži trditev, da doslej še niso dobili povrnjenega stroška, so odgovorili, da državi izstavljajo račun. Na vprašanje, koliko računov je bilo izdanih in koliko jih je bilo povrnjenih, pa so zapisali: “Doslej smo izstavili 10 zahtevkov, plačane smo dobili vse zahtevke, ki so zapadli v plačilo.”
Ministrstvo doslej zagotovilo 9.015.669,00 eur
Na državni ravni je bilo doslej s strani države povrnjenega stroška za hitre teste za samotestiranje nekaj več kot devet milijonov. “Do sedaj smo iz naslova nakupa hitrih testov za samotestiranje ZZZS izplačali zahtevke v skupni višini 9.015.669,00 eur,” pojasnjujejo na Ministrstvu za zdravje. Vsoto je potem ZZZS je izplačal lekarnam.
Pojasnila, zakaj testov ponekod zmanjkuje, nimajo. Po informacijah Ministrstva za zdravje naj bi bilo testov na nacionalni ravni dovolj, da pokrijejo vse potrebe po izdaji na kartice zdravstvenega zavarovanja. “Po naših informacijah je v Sloveniji testov dovolj. V kolikor v posameznih lekarnah prihaja do težav pri zalogi, se prosim obrnite na njih,” pojasnjujejo.
Ali hitri testi zaznajo omicron?
Ob pojavljanju domnev, da naj hitri testi ne bi zaznali različice omikron, smo se pozanimali tudi o tem. Na NLZOH te trditve niso potrdili ali ovrgli, sicer pa trenutno prevladuje prepričanje, da naj testi omicron različice ne bi zaznali nič manj zanesljivo od drugih različic. Po podatkih World Health Organization je raziskava o tem še v teku, medtem pa na drugem koncu sveta, na Kitajskem, že pospešeno oglašujejo iznajdbo novih testov, ki so posebej dovzetni za omikron različico.
O morebitnem slabšem zaznavanju “nove” različice virusa s hitrimi testi, Ministrstvo za zdravje nima podatka: “Informacij o slabšem zaznavanju različice omikron trenutno še nimamo,” pojasnjujejo.
NLZOH sev potrjuje s sekvenciranjem, kar pomeni, da tip seva določijo šele v poglobljeni raziskavi. Hitri ali PCR test bi torej v primeru okužbe pokazal pozitivni rezultat, v kolikor je v vzorcu dovolj virusa, ni pa na podlagi pozitivnega rezultata mogoče pojasniti, za kateri sev virusa pri pozitivnem rezultatu gre.
Brez izraženih znakov bolezni je zanesljivost testov lahko nižja od zapisane v navodilih za uporabo. Zato se pogosto pojavljajo pomisleki o smiselnosti testiranja otrok in mladostnikov s HAG testi za samotestiranje, kadar nimajo izraženega nobenega izmed simptomov, v navodilih namreč piše, da so testi namenjeni osebam z izraženimi simptomi covida.