Kot so za nas pojasnili na Dravskih elektrarnah Maribor (DEM), so pri Vetrnih elektrarnah Rogatec in Paški Kozjak v izdelavi strokovne podlage, potrebne za pripravi Okoljskih poročil, katerih zaključka sta, skupaj s študijama variant in idejnimi zasnovami, predvidena v naslednjem letu.

S 17. marcem se je zaključila javna razgrnitev načrta in okoljskega poročila v postopku priprave državnega prostorskega načrta za Vetrno elektrarno Ojstrica, ki je potekala od 16. januarja, ko je bilo vso pripravljeno gradivo javno razgrnjeno in na vpogled javnosti.

V sodelovanju z lokalno skupnostjo razvijajo tudi 1 MW vetrno elektrarno.

Umeščanje v prostor pri vetrnih elektrarnah v praksi traja najdlje

Določene poenostavitve postopkov za hitrejše umeščanje novih energetskih enot v prostor so že upoštevane v novem paketu urgentne zakonodaje, kjer se vlada trudi za pospešitev umeščanja v prostor in čim hitrejšo postavitev novih objektov za proizvodnjo električne energije, predvsem iz obnovljivih virov.

“Ker smo neto uvoznik električne energije, moramo gledati in delovati v smeri, da bo odstotek uvoza čim nižji ter razmišljati in ukrepati v smeri, da smo kolikor se da samozadostni, če ne celo neto izvoznik električne energije.”

Lokalno prebivalstvo gleda na postavitev kritično

Kot smo že poročali, imajo občani glede vetrnic svoje pomisleke in se z njihovo postavitvijo ne strinjajo. O problematiki so poročali tudi drugi mediji, med drugim so se tej tematiki posvetili v oddaji Preverjeno!. Prebivalci v Dolenji vasi in Ojstrici nad Dravogradom so v oddaji med drugim pojasnili, da v prostorskem načrtu niso bili zajeti njihovi objekti in da so vetrnice nesorazmerno blizu.

Besen je tudi upokojenec iz Maribora, ki je šele na razgrnitvi projekta izvedel, da je načrtovan vetrnica od njegovega vikenda oddaljena le dobrih 400 metrov, poroča portal 24ur.com.

Na podlagi pomislekov smo se obrnili na DEM.

Vse pripombe bodo upoštevali

DEM nam je zagotovil, da bodo vse prejete pripombe oziroma predloge, ki so jih podali deležniki in javnosti v okviru javne razgrnitve pri projektu Vetrne elektrarne Ojstrica, strokovnjaki skrbno pregledali in podali ustrezne odgovore oziroma pojasnila.

Največ se jih nanaša na oddaljenost bivališč od predvidenih stojnih mest agregatov, obravnavo vodnih virov, hrupa, zdravja, vidne izpostavljenosti in videzu pokrajine, cest v času gradnje in po njej.

“Lokalna skupnost kot tudi posamezni pošiljatelji pripomb oziroma predlogov bodo odgovore prejeli v okviru odgovorov, ki bodo pripravljeni kot odziv na vse pobude in vprašanja z javne razgrnitve. Pripravljavec državnega prostorskega načrta – Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo – pa bo ocenil ali je potrebno v okviru odziva oziroma odgovorov pripraviti še kakšno dodatno strokovno podlago,” so še pojasnili na DEM.

Zaradi delovanja vetrnic bo opravljena posebna analiza zvočne obremenjenosti

Na Avstrijskem Koroškem dokumentacija govori, da če je stojišče vetrnice manj kot 1.500 metrov oddaljeno od bivališča se smatra, da je potrebna posebna analiza zvočne obremenjenosti zaradi delovanja vetrnice. “Enako počnemo tudi v Sloveniji,” so zagotovili.

Pri projektu vetrne elektrarne Ojstrica so obravnavali več kot 800 objektov individualno in za vse so podatki zbrani v strokovni podlagi o hrupu, ki je bila javno razgrnjena. “V okviru odgovorov na pobude bomo omenjene rezultate še bolj poglobljeno in pregledno povzeli v samem Okoljksme poročilu.”

V družbi DEM na vseh nivojih zastopajo stališče, da je na vsakem projektu potrebna individualna obravnava, saj se ne da enoznačno določiti samo razdalje stanovanjske zgradbe od vetrnice. Ta podatek je prevelika poenostavitev tako kompleksne tematike in za posamezne projekte lahko po nepotrebnem predstavlja nepremostljivo oviro, v drugem primeru pa lahko neupravičeno dovoli poseg.

Nobena vetrnica ni od objektov oddaljena manj kot 500 metrov

Noben objekt ni od predvidene lokacije vetrnih agregatov oddaljen manj kot 500 metrov. Natančne lokacije agregatov so odvisne od tipa agregata, ki bo postavljen, zato bi bili predhodni seznanjanje potencialnih lastnikov zemljišč neodgovorno.

“Želimo poudariti, da je bila lokacija Vetrne elektrarne Ojstrica izbrana na osnovi preveritve vetrnega potenciala, ki je primeren za energetsko koriščenje – nenazadnje to dokazujejo tudi že postavljene in načrtovane vetrnice na avstrijski strani. Naloga družbe Dravske elektrarne Maribor, kot podjetja v državni lasti, je iskanje potencialno primernih lokacij za postavitev energetskih objektov, ki koristijo obnovljive vire energije. Navedeno je naloga vseh energetskih družb in države, če želimo doseči zastavljene cilje glede prehoda v nizko oziroma brez-ogljično družbo.”

Kaj pa varnost?

Nekaj prebivalcev je poleg hrup zaskrbljenih tudi zaradi varnosti. Na DEM-u so nam pojasnili, da so v lokalni prostor stopili s poštenimi nameni in s poštenim odnosom bomo tudi nadaljevali. “Kot je navedeno že predhodno, bodo temeljito pregledana vsa – v okviru javne razgrnitve – prejeta vprašanja oziroma pomisleki in bodo podani ustrezno odgovori in pojasnila,” so še dodali.