Županska veriga je del občinske protokolarne oprave. Simbolizirala naj bi zaupanje občanov v župana in vodstvo občine, županove odgovornosti občinstvu in višjim državnoupravnim instancam, pa tudi župansko čast. Županova dolžnost je, da odet z župansko verigo nastopa na vseh svečanostih, na primer na slavnostnih občinskih sejah, porokah, pa tudi ob začetkih ali končanjih javnih del ter drugih protokolarnih dogodkih.
Županska veriga je bolj ali manj dragocena skovana in pletena okrasna veriga, ki je županu položena preko ramen. Speta je na hrbtni strani, na prsih pa jo spenja kolajna z občinskim grbom.
Snovalec in izdelovalec županskih verig Mihael Tominšek je opozoril, da je v Sloveniji zakonodaja na tem področju napisana bolj površno: “V državi ni enotne prakse. Župani, ki imajo lastno župansko verigo, uporabljajo le-to, ostali pač protokolarno verigo, ki jo je v dokaj ceneni izvedbi naredil nekdo nekoč za celo Slovenijo. O nošenju verige sicer nisem zasledil predpisa. Občina, ki ne uporablja lastne županske verige, pa izgublja na ugledu in kredibilnosti.”

Mariborski župan županske verige nima.
Zlato bi bilo predrago
Tominšek je razložil, da nobena županska veriga pri nas ni bila izdelana iz čistega zlata: “Uporabljajo se manj drage barve kovine, kot sta baker ali medenina – še vedno drage, a neprimerljivo cenejše od zlata. Te kovine so potem površinsko obdelane na način, da dajejo videz zlata, kar med drugim pomeni tudi nikljanje in nato galvansko pozlato s 24-karatnim zlatom.”
Cene županskih verig so odvisne od bogatosti okrasja in zapletenosti verižnih členov. Večina slovenskih županskih verig je stala od dobrih 1.000 do okoli 3.000 evrov plus DDV.
Razkril je, da je vsaka veriga unikatno umetelno delo več mojstrov: “Potrebni so ročno ukrivljanje žic, površinska obdelava, zlatenje, graviranje, površinska obdelava, spajanje, izdelava okrasja … V verigo je lahko vloženih več deset ali več sto delovnih ur in številnih logističnih stroškov med posameznimi mojstri obrti.”
Z verigo je treba v rokavicah
Za dragocene županske verige je treba tudi redno skrbeti. “To pomeni rokovanje v rokavicah, verigo mora polagati asistent, po uporabi je verigo treba hraniti v šatulji, ki se je ne sme metati po prostoru. Potrebno je čiščenje z vato in alkoholom,” je naštel Tominšek. Tudi ob skrbnem ravnanju se veriga sčasoma obrabi, saj so uporabljeni materiali sorazmerno mehki in občutljivi na poškodbe. Takrat je čas za popravilo ali zamenjavo.
Cena obnove znaša od 50 do 75 % cene nove verige, za vsako verigo šablone in orodja shranijo. Verige bi bilo praviloma treba obnoviti vsakih deset let, a se za to številne občine ne odločijo.
Te občine so brez županskih verig
Preverili smo, katere občine pod okriljem Upravne enote Maribor županske verige imajo. Mestna občina Maribor in Občina Rače-Fram županske verige oziroma protokolarne ovratnice nimata. Tudi na Občini Hoče-Slivnica županske verige nimajo, so pa napovedali: “Občina jo bo verjetno kupila. V ta namen imamo rezerviranih približno 1.000 evrov.”
Dupleška županska veriga tehta kar tri kilograme
Župan občine Duplek si župansko verigo nadene, ko izvaja poročne obrede in na osrednji slovesnosti ob občinskem prazniku, ko podeli občinska priznanja.

Župan Dupleka Mitja Horvat si župansko verigo nadene ob podelitvi občinskih priznanj (foto: Občina Duplek, Facebook)
Miklavška županska veriga ima vrtljiv grb
Na Občini Miklavž na Dravskem polju so se za nakup županske verige odločii marca letos, zanjo so odšteli 3.424 evrov. Verigo je izdelal oblikovalec nakita in zlatarski mojster Stane Randl, poskrbel pa je tudi za kovček po meri izdelka in pribor za rokovanje, torej rokavice in polirno krpo.
Miklavška županska veriga je izdelana iz medenine, površina pa je polirana in galvansko zaščitena z nikljanjem in zlatenjem. Osrednji element sta občinski grb s sprednje in republiški grb z zadnje strani. Ta element ima vrtljiv mehanizem, s katerim ga obrnejo na željeno stran grba.
Na zadnji strani členov verige so predvidene gravure mandatov županov s poimenovanjem županov in z letnicami njihovih mandatov. Na prvem členu je vgraviran napis Leopold Kremžar (1998-2018), na drugem členu Egon Repnik (2018 – ).
Miklavška veriga je sestavljena iz ploščic, na sredi katerih poteka tanka emajlirana črta v modrozeleni barvi in simbolizira reko Dravo. Štiri kvadratne ploščice simbolizirajo štiri naselja oziroma krajevne skupnosti občine. Župan protokolarno ovratnico nosi na prvi konstitutivni seji in na raznih svečanih dogodkih, kot so protokolarne svečanosti in podelitev občinskih priznanj.

Foto: Občina Miklavž na Dravskem polju
Pesniška veriga simbolizira županovo odgovornost občanom
Na Občini Pesnica so župansko verigo kupili pred dvema letoma. Zanjo so odšteli 1.183 evrov, izdelalo jo je podjetje Aureaart. “Celotna veriga je sestavljena iz osnovne verige ter sredinskega dela. S pomočjo povezovalnih elementov so med seboj povezani posamezni in glavni medaljon, na katerem je upodobljen grb občine,” so povedali na občini.
Poudarili so: “Županska veriga simbolizira županovo odgovornost svojim občankom in občanom ter višjim državno-pravnim forumom, župansko čast in zaupanje občanov v vodstvo občine in v župana, ki jo zastopa in predstavlja.” Župan si verigo nadene na vseh svečanostih občinskega, medobčinskega, regijskega, državnega in meddržavnega pomena.
Verigo imajo tudi v občini Starše

Foto: Občina Starše, Facebook