Knjižnica Nova vas je nastala tako rekoč iz nič. Maribor je takrat prostore odkupil od Stavbarja v četrti gradbeni fazi, arhitekt Durjava pa je takrat načrtoval notranjo opremo. Prostori so takrat omogočali izvedbo dveh inovativnih storitev: igroteke in izposoje gradiv na sodobnih nosilcih,” je o začetkih Pionirske knjižnice Nova vas povedala direktorica Mariborske knjižnice, Dragica Turjak.

Njena zasnova je posebna tudi zato, ker se ponaša z največjo Slovensko igroteko – zbirko iger in igrač, ki so na voljo tako za igro v knjižnici, kot tudi za izposojo.

Največja igroteka v Sloveniji

Ko se ozrete po Pionirski knjižnici, boste takoj ugotovili, da se že na prvi pogled precej razlikuje od ostalih enot. Knjig je tukaj nekoliko manj, zato pa police krasijo igre in družabne igre, ki si jih lahko izposodite tudi na dom.

Začetki igroteke segajo v leto 1980, ko so strokovne sodelavke za potrebe veselih počitnic nakupile nekaj prvih igrač in jih pri dejavnostih v Pionirski knjižnici Tabor tudi uporabile. Sonja Matijevič in Anica Jurkovič sta bili glavni pobudnici ideje v enoti Pionirska knjižnica Nova vas in idejo sta udejanjili leta 1992, ko se je odprla ta knjižnična enota.

Gradivu je namenjeno veliko pozornosti, saj želijo čas čim kreativneje pomagati zaposliti mladim bralcem, izposoja na dom pa omogoča kakovostno preživljanje prostega časa.

Igre v igroteki so odlične za kvalitetno preživljanje prostega časa in razgibavanje možganov.

“Zbirka vključuje različne vrste iger in igrač, ki spodbujajo otrokovo domišljijo, koncentracijo, logiko, mišljenje, ustvarjalnost, vztrajnost in natančnost,” je pojasnila Tanja Vreš, vodja igroteke.

V sami zbirki je bilo leta 1992 okrog tisoč igrač in iger, danes jih je 5595.

Igroteka je trenutno največja knjižnična zbirka igrač v Sloveniji. Največji del iger je namenjen otrokom, vsebuje pa tudi del, ki je namenjen odraslim in odraslim s posebnimi potrebami. “Del zbirke je namenjen učenju tujih jezikov, trudimo pa se, da igrače vedno povezujemo s stalnim knjižničnim gradivom. Tudi zato je del zbirke namenjen igračam, ki so povezane z literarnimi junaki ter njihovim prenosom v igrani in animirani film,” še pojasni Vreševa.

Del zbirke je namenjen tudi zgodovinskim delom, kjer je v ospredju zgodovina igroteke.

Izbira igrač je težka naloga

V poplavi igrač in iger je izbira primernih igrač za igrotekino zbirko, težka naloga. Starši povprašujejo po tipu igrač, denimo za spodbujanje motorike, začetke pisanja ali učenje tujega jezika, Vreševa pa pove, da igrače kupujejo tudi na podlagi ocen. “Spremljamo nagrade na področju ocenjevanja dobre igre, pomembna pa je tudi kvaliteta izdelave ter materiali, ki so uporabljeni.

28. maja se obeta razigrani dan, ko boste svoje odlično ohranjene igrače in igre med drugim lahko izmenjali z ostalimi navdušenimi in razigranimi občani, kakšno izmed iger pa nemara “posvoji” tudi knjižnica.

Izposojo igrač pa v nekoliko okrnjeni obliki sodelavci Mariborske knjižnice poskušajo uvesti tudi v nekatere druge enote knjižnice. “Trenutno si del igrač lahko izposodite v knjižnici Selnica ob Dravi. Da bi koncept omogočili v vseh enotah knjižnice, ni pričakovati, gre namreč za dodaten organizacijski zalogaj, verjamem pa, da bi bile igroteke  marsikje dobrodošle,” pojasni direktorica.

Medtem, ko so med zaprtjem v knjižnicah zabeležili upad izposoje knjižničnega gradiva in igrač, je oboje k sreči spet v porastu.

Kovid je posegel na vsa področja v naših življenjih in izposoja iger in igrač ni nobena izjema. Medtem, ko so med zaprtjem v knjižnicah zabeležili upad izposoje knjižničnega gradiva in igrač, je oboje k sreči spet v porastu. Igralnica je namenjena predvsem predšolskim otrokom, spregledani pa niso niti starejši: “Trudimo se, da vsaj enkrat letno organiziramo nek igralni dan, namenjen družabnim igram,” pove Vreševa.

Igroteka v malo bolj okrnjeni obliki je zdaj zato predvidena tudi v knjižnici Rotovž, zbirka največje igroteke v Sloveniji pa tudi pridno raste iz meseca v mesec.