Vsestranskost in široka paleta spletnega iskanja ter razmah družbenih omrežij, sta staršem zagotovo olajšala iskanje varuhov predšolskih otrok. Kar nekaj spletnih strani ponuja nabor varušk, kjer lahko starši prijavljene kandidate izberejo na podlagi njihovih opisov in kraja, kjer se varstvo izvaja.
“Prav tako na primer socialno omrežje Facebook ponuja široko paleto zasebnih skupin, kjer je staršem omogočeno iskanje varstva. Varstvo otrok lahko ponujajo tudi vrtci, in sicer preko organiziranih vzgojno-varstvenih družin ali kot zasebni vzgojitelj na domu,” je za nas pojasnila Maja Marc, zaposlena kot profesorica strokovno-teoretičnih predmetov na programu Predšolska vzgoja, vzgojiteljica v dijaškem domu ter sodelavka FamilyLaba.
Začetno iskanje varuške je trajalo približno en mesec
Kar se varušk tiče ni, pomembno le mnenje stroke, ampak tudi tistih, ki varuške potrebujejo. Zato smo se obrnili na eno izmed mamic, ki ima kar nekaj izkušenj z varuškami. Tako je Stanka Kek za nas pojasnila, da se je iskanja varušk lotila preko priporočil drugih.
“Najprej sem spraševala okoli prijateljice, sosede, znance, v naši cerkveni skupnosti, če poznajo katero varuško, ki čuva otroka na domu in jih prosila, če lahko tudi oni naprej vprašajo, če kdo katero pozna. Moja soseda je učiteljica v osnovni šoli in je posredovala maile sodelavkam. Tako sem prišla do dveh kontaktov varušk, ki sta bili pripravljeni pomagati. Ena je bila Katja, mamica dveh otrok, druga Maksi, hčerka ene izmed zaposlenih v osnovni šoli. Pred tem, pa sem dobila kontakt tudi ene izmed cerkvene skupnosti, ki je takrat ravno zaključevala diplomsko nalogo. Priporočilo sem dobila tudi od vzgojiteljice v vrtcu za študentko Evo, ki je pomagala pri posameznih vrtčevskih skupinah. Varuške so bile večinoma študentke.”
Kot je v nadaljevanju pojasnila, so ji prijateljice, sosede, posameznice iz cerkve že same pošiljale kontakte. Iskala pa je tudi preko spletne strani varstvo.net ter po priporočilu osebnega zdravnika. “Moram priznati, da sem imela veliko srečo, da so bile po večini varuške zelo v redu in sem jih priporočala tudi naprej. Verjamem pa, da žal ni vedno tako,” je dodala.
Iskalna akcija je na začetku trajala približno en mesec. Kasneje je bilo na razpolago več varušk, in je mamica dveh otrok imela več možnosti dobiti varstvo, ko sta ga z možem potrebovala.
Te kompetence mora imeti dobra varuška
Na podlagi pedagoške literature so ključne kompetence vzgojitelja, v tem primeru varuha predšolskih otrok: empatičnost, prilagodljivost, toplina, odzivnost na otrokove prošnje in zahteve ter občutljivost.
“Izjemnega pomena je, da se otrok ob varuhu počuti varnega in sprejetega, saj to predstavlja otroku varno bazo iz katere lahko neobremenjeno raziskuje okolje in se uči. Zelo zaželeno je tudi, da je varuh otrok ustvarjalen, kreativen in domiseln, predvsem v primerih, ko gre za varovanje otroka več ur na dan, saj je s tem povezana kvaliteta dejavnosti, ki jih je otrok deležen,” je še dodala Marc.
Mamica je pričakovala, da se varuška prilagaja dani situaciji in ne naredi le tisto kar je nujno
Da je varuška kompetentna, je zelo pomembno, je za nas potrdila mamica dveh otrok: “Pri izboru mi je bil pomemben prvi vtis. Pri prvem spoznavnem pogovoru sem predstavila svoje potrebe, pričakovanja in potrebe otroka, vprašala sem vse kar me je zanimalo in zelo pozorno sem poslušala in opazovala sogovornico.”
Stanka je imela skupno 6 varušk. Kontakotv pa je imela nekoliko več, tako je imela vedno dostop do ene izmed varušk, če jo je porebovala.
Najbolj pozorna je bila na to, da je prijazna, umirjena, pristna, nežna, sočutna, ljubeča, da se trudi potolažiti otroka, da se z njim ukvarja, igra, poje, torej, da je ustvarjalna, kreativna in domiselna, da zna z otrokom vzpostaviti ustrezen vzajemen odnos, …“Pomembno mi je bilo, da se je znala obrniti, ne da je opravila samo in izključno tisto, kar sem na začetku povedala, ampak, da je bila pripravljena pomagati v dani situaciji. Zelo pomembno mi je bilo tudi, da se otrok z varuško počuti prijetno, predvsem pa varno in sprejeto ter da ji lahko brezskrbno zaupam otroka,” je dodala.
Lahko postane varuška na domu kdorkoli?
Kot je sodelavka FamilyLaba v nadaljevanju pojasnila, za legalno opravljanje varstva predšolskih otrok, pod statusom varuha predšolskih otrok na domu, je potrebno izpolnjevati nekatere pogoje, in sicer končan program srednjega strokovnega ali splošnega izobraževanja z dodatno poklicno kvalifikacijo oziroma varuška mora izpolnjevati izobrazbene pogoje za strokovnega delavca na področju vzgoje in izobraževanja.
“Prav tako morate dokazati, da niste bili pravnomočno obsojeni zaradi kaznivega dejanja zoper spolno nedotakljivost oziroma zaradi naklepnega kaznivega dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti, za katero je predpisana kazen zapora v trajanju več kot šest mesecev.”
Varuh oz. varuška predšolskih otrok lahko izvaja svojo dejavnost v prostorih, ki so skladno s Pravilnikom o normativih in minimalnih tehničnih pogojih za prostor in opremo vrtca, primerni za izvajanje omenjene dejavnosti. Predšolsko dejavnost lahko varuh izvaja tudi kot zasebni vzgojitelj, in sicer v sodelovanju z vrtci ali samostojno. Za pridobitev statusa zasebnega vzgojitelja je treba izpolnjevati izobrazbene pogoje za vzgojitelja – pomočnika vzgojitelja, vzgojitelja ali svetovalnega delavca. “Če varstvo otrok opravljate samo občasno, se lahko poslužite tudi osebnega dopolnilnega dela,” je pristavila strokovnjakinja.
Varuška je otrokov partner pri igri, ga uči, vodi in usmerja
Če govorimo o daljšem časovnem obdobju varovanja otroka, lahko trdimo, da imajo varuške/varuhi pomemben vpliv na razvoj otroka. Odnos, ki ga varuh vzpostavi z otrokom, je večdimenzionalen, saj otroka uči, je njegov partner pri igri, vodi in usmerja njegove dejavnosti ter skrbi za zadovoljevanje njegovih potreb.
Čustvena navezanost otroka se oblikuje do staršev pa tudi do varuške
Otrok začne že kmalu po rojstvu oblikovati navezanost, ki je trajen in intimen čustveni odnos. Prva oblika čustvene navezanosti se razvije v odnosu do mame in očeta, naprej pa zagotovo tudi z odraslimi osebami, ki za otroka skrbijo, kar pomeni, da tudi z varuhom/varuško.
“Oblik čustvene navezanosti poznamo več, naša glavna skrb – tako staršev, kot otrokovih ostalih skrbnikov – je, da si prizadevamo za vzpostavitev in ohranitev t.i. varne navezanosti, ki predstavlja podlago za zdrav in pol otrokov razvoj. V primerih, ko je otrok ne-varno ali dezorganizirano navezan na starše, je lahko za otroka celo koristno, da uspe z varuhov vzpostaviti varno navezanost,” je pojasnila Marc.
Otroštvo je kritično obdobje v razvoju otroka
Predšolsko obdobje je temeljno obdobje otrokovega celostnega otroka. Otroštvo je tudi eno od kritičnih obdobij za razvoj pozitivnega duševnega zdravja, za vzpostavitev jedra samospoštovanja, ki predstavlja otrokov psihosocialni imunski sistem, ki mu lahko pomaga, da uspešno premaga izzive življenja. Nekompetentnost varuhov predšolskih otrok lahko pusti dolgoročne posledice v življenju otroka. Poleg otrokovih staršev so varuhi tisti, ki skrbijo za otrokovo rast, razvijajo (ali ne) osebnostno čvrstost in zrelost, vzpostavljajo (ali ne) sprejemajoč in spoštljiv odnos z otroki, postavljajo primerne (ali neprimerne) omejitve ter so jim (pozitiven ali negativen) vzor.
Pomembna sta notranji glas in občutek
Stanka svetuje drugim staršem, da naj poslušajo svoj notranji glas, ki pove, ali je varuška zaupanja vredna, kjer se bo njihov otrok počutil prijetno z varuško, varnega in sprejetega. “Pomembno je, da varuško ‘začutiš’, ko jo spoznavaš in ko jo spoznava otrok. Če kaj ne bi bilo v redu v odnosu otrok-varuška, vam otrok pokaže na svoj način, tudi če še ne zna govoriti, le prisluhnite mu in ga vzemite resno.”
Sama ima zelo dobre izkušnje z varuškami: “Vsaki posebej sem zelo hvaležna, ker so mi pomagale v težkih trenutkih, ko sem najbolj potrebovala pomoč. Namreč, imam 2 otroka, ki sta bila konstantno bolna od rojstva naprej več let do nekje 7 leta starosti, kar je bilo za naju z možem izjemno težko in zahtevno. Vse to je zahtevalo veliko neprespanih noči, oba sva bila zelo utrujena in izčrpana, kar je posledično pripeljalo do bolezni in prenosa virusov tudi na naju.”
Vsaka izmed varušk je vzpostavila lep, povezovalen, ljubeč, sočuten, varen odnos z otrokoma in otroka sta se prijetno počutila z njimi, je dodala mamica ter ob tem opomnila, da se je tako ona kot otroka navezala na posamezne varuške in imela lepe, prijetne in dobre izkušnje z njimi. ”Če bi še enkrat izbirala varuško, bi izbrala na podlagi priporočil tistih, ki jim zaupam in izbrala bi iste varuške”, je še dodala.
Nekateri starši za nadzor varuške postavijo v stanovanje več kamer, Stanka se te vrste nadzora ni posluževala. Meni, da če ni zaupanja v varuško, potem jo raje ne sprejme v svoj dom in družino. “Meni je bilo dovolj, da sem začutila njeno prijetno energijo, ki me je pomirila, hkrati dala občutek zaupanja in ko sem pogledala otroka in ga opazovala, sem dobila odgovor”, je še dodala.
Kaj pa pravijo varuške o varstvu otrok?
Na nas se je obrnila tudi ena izmed varušk v Mariboru ter nam zaupala svojo zgodbo. Kot je povedala ima z otroci že veliko izkušenj, saj je pazila otroke različnih starosti in tako se je soočala s številnimi izzivi. “Nobenega dela se nisem lotila, če ni bilo neke kemije med mano in otrok ali med starši. Meni je pomembno, da se zgradi neko zaupanje. Glede na to, da gre za otroka, ga starš mora pustiti nekje, kjer se počuti varno,” je dodala. V nadaljevanju je še pojasnila, da se to zaupanje zgradi najbolje na neformalnem srečanju, na primer ob kavi.
“Kontakti se prenašajo ponavadi iz ust do ust. Ena izmed mamic me je našla, ko me je opazovala, kako pazim brata in kakšen odnos imam do njega. V bistvu se je začelo tam in hitro so se oglasili tudi drugi, ki so potrebovali kako varstvo.”
Tudi varuška je poudarila občutek: “Pomembne je prvi občutek. Jaz bi mogoče svetovala, da se dobijo starši z varuško na neki neformalni kavi ali na kakem igrišču, da se lahko pridruži tudi otrok in se spozna z osebo. Tam najprej starši izrazijo svoja pričakovanja in želje. Da lahko potem varuška pove, ali je zmožna to ali ne. Zahteve nekaterih staršev so dandanes res visoke. Varuška mora kuhati, čistiti, pospravljati, pričakujejo pa tudi, da otroka vozi na vse dejavnost, da ga uči še kake tuje jezike.”