Večina idej, ki so jih v okviru zbiranja ter glasovanja za predloge participativnega proračuna 2023 – 2024 podali meščani, je še vedno ujeta v spletne okvirčke opisov predlogov. Izmed kar 86 izglasovanih predlogov, ki jih obsega participativni proračun, sta bila do nedavnega na spletni strani kot izvedena označena le dva predloga, trenutno pa so kot taki navedeni trije.
Preostalih 83 predlogov, ki so bili načrtovani za izvedbo v letih 2023 in 2024, tako še čaka … Koliko jih bo Mestna občina Maribor še izvedla do konca tega koledarskega leta in koliko jih bo uspela uresničiti v prihodnjem?
Kako le peščico izvedenih projektov, ki jih zajema participativni proračun, pojasnjujejo na Mestni občini Maribor? »Stroški infrastrukture, energetike in podpornih dejavnosti, vključno s plačami zaposlenih, so se so se v zadnjih letih povišali za bistveno višji znesek, kot je MO Maribor prejela od države sredstev za financiranje teh nalog,« razložijo in dodajo: »MO Maribor pa mora prevzemati finančne naloge, ki jih zapoveduje veljavna zakonodaja. Ob tem se je povprečnina, ki naj bi delno uravnavala povečanje obveznosti lokalne skupnosti, povečala za bistveno manj, kot pa so se povečali vsi tekoči stroški.«
PREBERITE ŠE: Maribor je izbral, to so projekti, ki bodo financirani iz participativnega proračuna
Težava je podfinanciranost
V MOM tako poudarijo, da že dlje časa opozarjajo na podfinanciranje s strani države, saj se problematika iz meseca v mesec poglablja. »S sredstvi, ki bodo na voljo v prihodnjih letih, bomo izvajali izglasovane participativne projekte iz IV cikla,« povedo in tako nakažejo, da večine izglasovanih predlogov tako v bližnji prihodnosti najverjetneje še ne bo.
Dodajajo še: »Kljub temu, da mehanizem participativnega proračuna ne sodi med obvezne naloge občine, se zavedamo, da pa pomembno vpliva na kakovost življenja v lokalni skupnosti, zato si bomo prizadevali, da izglasovane projekte izvedemo.«
Nov participativni proračun še ni v načrtu
Zaradi zaostanka pri izvajanju projektov je tako logično tudi, da novega odpiranja zbiranja predlogov participativnega proračuna ni na vidiku, kar na MO Maribor tudi potrdijo: »Z novim ciklom participativnega proračuna pa bomo pričeli, ko bodo za to zagotovljena finančna sredstva.«
Kateri projekti so bili doslej izvedeni?
Kot so nam trenutno stanje realizacije projektov participativnega proračuna 2023 – 2024 opisali na Mestni občini Maribor, v oktobru beležijo 2 izvedena projekta, 2 delno izvedena projekta, ki se nadaljujeta naslednje leto, 2 projekta pa sta izvajajo. »Izvedba ostalih projektov se bo prenesla v leti 2024 in 2025,« tako dodajo.
IZVEDENI PROJEKTI
Koši in klopi v Melju
S predlagateljico je bila dogovorjena sprememba lokacije in naslova projekta ter vsebina predloga. V začetku poletja 2023 so bile ob kolesarski poti ob Dravi na območju Melja postavljene tri klopi in koši za odpadke.
Čiščenje grafitov s Tržnice Tabor in osvežitev
Projekt je bil v mesecu aprilu izveden skupnostno v sodelovanju z zaposlenimi v mestni upravi in JHMB, v sklopu Čistilne akcije Moji odpadki, moja skrb.
DELNO IZVEDENI PROJEKTI
Postavitev košev in klopi na pešpoti ob reki Dravi
Projekt je izvedljiv s prilagoditvami. Na relaciji peš poti ob reki Dravi v Bresternici, med Veslaškim klubom Bresternica in Sidrom, ima Mestna občina Maribor od predlagane ureditve poti v dolžini 1.500 m v lasti okvirno 430 m poti (od Veslaškega kluba), na kateri se lahko postavi 5 klopi in 2 koša.
MO Maribora je v septembru 2023 postavila dve klopi na območju v smeri od Veslaškega centra proti mestu.
»Glede na konfiguracijo prostora ocenjujemo, da je na tej poti možno postaviti še največ 3 klopi, vendar na območju, ki ni v lasti MO Maribor. Na MO Maribor si bomo prizadevali, da skupaj z lastnikom preostanka poti postavimo še dodatne klopi,« pojasnijo glede projekta.
Zasaditev dodatnih dreves v Melju
V Melju izvedena zasaditev 20 dreves (od železniškega mostu ob Dravi in na zelenici na drugi strani ceste od Dvoetažnega mostu do Dravske kolesarske poti). Ostale zasaditve se bodo izvajale v letu 2024.
PROJEKTI V IZVAJANJU
Rozarij v Mestnem parku in Obnova Rožnega griča v Mestnem parku in zasaditev
»Združujemo oba projekta,« pojasnijo na MOM: »Naklon Rožnega griča se izkoristi za zasaditev starih sort vrtnic v letu 2023. V sodelovanju z gojiteljico vrtnic je pripravljena idejna zasnova Rozarija Rožnega griča s starimi sortami vrtnic. Zasaditev bo izvedena do konca leta 2023.
Dokumentacija za prenovo Rožnega griča bo pripravljena v letu 2024 in v kolikor bo na voljo dovolj sredstev bo izvedena tudi sanacija oz. ureditev platoja in poti, sicer se prenova poti izvede v letu 2025.«
Sanacija igrišča pri OŠ Kamnica
Izvedeno je bilo JN za prenovo igrišča, izbrana sta izvajalca za izvedbo gradbeno obrtniških del in strokovnega nadzora in koordinatorja varnosti in zdravja pri delu. Ocenjena vrednost izglasovanega predloga je 30.000 evrov, prenova pa bo stala 81.179,69 evrov z DDV.
Do konca leta 2023 bo izvedena obnova asfaltnega športnega igrišča (delna zamenjava dotrajanega asfalta in celotna izvedba finalne preplastitve z novo asfaltno prevleko z robniki, delnim odvodnjavanjem zalednih vod).
»Cilj je ureditev večnamenskega športnega igrišča zato bomo, ko bodo sredstva dopuščala, pristopili k nakupu nove opreme,« še dodajajo.
MOM ima še stare dolgove, prejšnji participativni proračun še ni v celoti izveden
Zamude v izvedbi projektov, ki jih obsega participativni proračun 2023 – 2024, pa so le vrh problematike, saj je nekaj predlogov neizvedenih ostalo tudi v prejšnjem ciklu, torej v participativnem proračunu 2021 – 2022.
Glede prejšnjega cikla tako na MOM povedo: »Skupaj realiziranih je bilo 39 projektov, 1 ni izvedljiv (Piramida), 4 projekti so v fazi izvajanja vendar se zaključek načrtuje v prihodnjih letih.«
V izvajanju so tako projekti:
- Razgibaj – digitalne rekreacijske table
- Postavitev spomenika padlim živalim
- Kolesarnica pri OŠ Rada Robiča – Limbuš
- Koši v Stražunu ter Krajinski park Stražun
- K držanju obljub MOM poziva tudi Iniciativa mestni zbor
Število doslej izvedenih projektov v okviru participativnega proračuna 2023-2024 pod vprašaj postavlja tudi Iniciativa mestni zbor, ki opozarja, da vlak še ni zamujen: »Težko pridobljeno zaupanje občanov pa lahko občina zlahka zapravi. V tem trenutku je, žal, na pravi poti. Zakaj? V izvedbenem ciklu 2021-2022 občina ni realizirala treh izglasovanih projektov PP, enega sicer iz objektivnih razlogov. To je skoraj desetina vseh izglasovanih projektov.«
Kje nastane problem? Kot opozori Iniciativa mestni zbor, je občina namesto, da bi projekte z zamudo vseeno izvedla in javnosti pojasnila zamudo, napovedala, da omenjenih projektov več ne bo.
»Še več, z občine sporočajo, da letos ne bodo izvedli niti nobenega od 86 izglasovanih projektov, ki so za uresničitev načrtovani v izvedbenem ciklu 2023-2024, temveč izvedbo čisto vseh premika v leto 2024,« nadaljujejo v Iniciativi mestni zbor:
»Ker je za izvedbo izglasovanih projektov planiran dvoletni termin, to sicer še ne pomeni, da je Občina svojo zavezo prekršila, je pa to vseeno slab signal za vse, ki so v procesu PP sodelovali kot predlagatelji in/ali glasovalci, pa tudi za vse ostale, ki so tokrat šele spoznavali proces in že načrtujejo, kako se v PP naslednjič aktivneje vključiti.«
Odločitve MOM Iniciativa mestni zbor težko razume
»Izglasovanih je bilo namreč kar nekaj manjših, za realizacijo in proračun nezahtevnih projektov. Teh bi se lotili in na tak način vzdrževali zaupanje občanov. Težko je razumeti, zakaj so se na občini odločili drugače in jim letos odtegnili čas in denar.«
In če občina ne bo držala obljub in ne bo izpolnila dogovorov? V Iniciativi mestni zbor so prepričani: »Na enak način lahko občani hitro odtegnejo svoje zaupanje. Zaupanje, ki ga je tako težko pridobiti,« dodajo pa še, da je to: » … opozorilo in poziv Mestni občini Maribor in Mestnemu Svetu MOM, ki je njen najvišji odločevalski organ, da naj čimprej – še letos, izvede projekte, ki bi morali biti končani že v letu 2022 in naj prav tako še letos izvede vsaj delež enostavnejših projektov iz drugega posvetovalnega cikla.«
MO Maribor letos izvaja še projekte cikla 2021 – 2022
Vseeno pa velja izpostaviti, da je Mestna občina Maribor nedavno dokončala dva projekta v okviru Participativnega proračuna III cikla (proračun 2021 – 2022). V soboto, 30. septembra so tako uradno otvorili košarkarsko in otroško igrišče v Pekrah, s čimer so uresničili dva predloga prejšnjega cikla.
Kot nam na MOM zaupajo, sta oba projekta presegla dejansko ocenjeno vrednost izglasovanega projekta. Ocenjena vrednost projekta »Otroško igrišče v Pekrah« je bila namreč 20 000 evrov, dejanska vrednost izvedbe pa je bila 24.141 evrov z DDV.
Precej višjo dejansko vrednost projekta pa na občini beležijo pri projektu košarkarskega igrišča v Pekrah. »V participativnem predlogu je bil projekt ocenjen na 20.000 eur, v prvotnih dogovorih smo načrtovali izvedbo igrišča v izmerah 100 m2,« pojasnjujejo na MOM: »Z željo po boljši izvedbi igrišča, ki bi bilo skladno s pravili igranja košarke 3×3, smo naknadno povečali igrišče na 252 m2, za kar je bilo potrebno pridobiti tudi gradbeno dovoljenje za nezahtevni objekt, površine 255,21 m2.«
»Talna površina sestoji iz asfaltirane podlage, na katero so položene modularne plošče SES Competition, s certifikatom FIBA. Plošče sestojijo iz 100 % recikliranega materiala, netoksičnega in brez vonja. Na igrišču smo zaradi narave terena uredili tudi odvodnjavanje. Koš ima uro za merjenje napada pri 3×3,« še dodajo in izpostavijo, da je bila končna vrednost izvedbe 83.829,69 evrov z DDV.