Vlada je potrdila predlog nove dimnikarske zakonodaje, s katerim ukinja dimnikarske monopole in uvaja prosto izbiro dimnikarja, poroča Dnevnik. Kritiki predloga sedaj svarijo pred propadom dimnikarske dejavnosti.
Predlog zakona namreč obstoječi sistem enega dimnikarja na posamezno območje nadomešča z licenčnim sistemom proste izbire dimnikarja. V cehu jih ob tem skrbi, da se bodo uporabniki pri odločanju za storitve ravnali po prijaznosti in ne po sposobnosti dimnikarja. 
Pri Gospodarski zbornici Slovenije hkrati svarijo, da bodo uporabniki storitev dimnikarja lahko zamenjali tudi večkrat na leto, slednji pa bodo morali svoje storitve zaračunavati po minutah.
Zaračunavanje po minutah sta sicer tako računsko sodišče kot tržna inšpekcija zavrnila že leta 2010, saj naj bi ga bilo nemogoče nadzorovati.
Na Ministrstvu za okolje in prostor medtem poudarjajo, da bodo cene po novem omejene le navzgor, zaračunavanje storitev po minutah pa naj bi bilo predvideno le za 6-mesečno prehodno obdobje do januarja 2017.
Kdo bo nosil odgovornost?
S sistemom proste izbire naj bi bilo sicer nejasno, kdo bo nosil odgovornost za napake v primerih, ko bo za isto kurilno napravo skrbelo več različnih dimnikarjev. 
Do še večjih zapletov pa bi utegnilo prihajati v blokih, saj bo imel vsak lastnik etažne peči prosto izbiro dimnikarja, medtem ko je dimnik kot skupni del stavbe v oskrbi upravnika, so prepričani pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije.
Se podeželju obetajo podražitve dimnikarskih storitev?
Ob vsem tem dimnikarje še posebej razburja dejstvo, da ne bodo smeli zavrniti uporabnikov, ki so jim geografsko najbližje.
Dimnikarska podjetja bodo tako svoje sedeže verjetno selila v gosteje poseljena središča mest, zaradi česar pa bi se dimnikarske storitve utegnile občutno podražiti za prebivalce odročnejših krajev. Dimnikarji bodo lahko namreč kljub omejitvi cen ob večji oddaljenosti zaračunavali dodatne potne stroške.