Kot kaže, se degradiranemu območju nekdanjega odlagališča nenevarnih odpadkov Pobrežje obetajo lepši časi. Gre za območje v velikosti 26 hektarjev, ki je v lasti Mestne občine Maribor in upravljanju podjetja Snaga iz JHMB. Na odlagališču se je prenehalo z odlaganjem odpadkov leta 2004, ko so bila izvedena zapiralna dela, dvajset let kasneje pa bi to mesto lahko dobilo novo namenskost.
»Na seji mestnega sveta bo predstavljena pogodba o ustanovitvi stvarne služnosti med tremi pogodbenimi strankami. Na eni strani Mestna občina Maribor, na drugi strani pogodbeni partner Dravske elektrarne Maribor, vključena v samo pogodbo pa je tudi družba Snaga, ki je upravljalec zemljišča. Gre torej za projekt sončne elektrarne, ki bo stala na odlagališču odpadkov Pobrežje. Z velikim veseljem poudarjamo, da gre za prvi tovrstni projekt takšne velikosti po sprejetju Zakona o uvajanju naprav električne energije iz obnovljivih virov energije,« pojasnjuje Lidija Krebl, direktorica Mestne uprave Mestne občine Maribor.
MOM v pogodbi nastopa kot lastnik zemljišč in ustanavlja služnostno pravico v korist DEM, za gradnjo, vzdrževanje, upravljanje in rekonstrukcijo same sončne elektrarne, medtem ko bo Snaga še naprej upravljala z zemljiščem.
Kot je poudarila Krebl, projekt cilja predvsem na ureditev degradiranega območja odlagališča in pa proizvodnjo električne energije. »Oboje prispeva k zelenemu prehodu, prioritetno pa seveda k sanaciji meteornih voda na samo telo odlagališča,« poudarja Krebl.
Slabega pol milijona evrov nadomestila za 30 let
Projekt proizvodnje energije iz obnovljivih virov, v okviru katerega imajo namen na površini zaprtega odlagališča Pobrežje postaviti veliko sončno elektrarno in pripadajočo energetsko infrastrukturo je v sodelovanju z večjimi energetskimi podjetji na mariborskem območju pripravilo podjetje Dravske elektrarne Maribor d.o.o.
Na občini so sicer razmišljali tudi o tem, da bi se tega lotili sami, a so se zaradi velikosti projekta odločili, da svoje napore usmerijo na odlagališče Dogoše, sanacijo pobreškega pa prepustijo DEM-u. »Odlagališče Pobrežje je nujno potrebno sanirati. Mestna občina Maribor se je v trenutni finančni sliki morala odločiti ali bo sama poskrbela za sanacijo in vložila približno 1,5 milijona, kolikor so vredni sanacijski ukrepi, vrednost celotne investicije pa trenutno znaša med 9 in 10 milijoni. Če bi MOM ta denar imela, bi se morda tega tudi poslužila, a ga v tem trenutku pač nimamo. Osredotočili smo se na zaprto odlagališče Dogoše in tja usmerili svoja finančna sredstva,« je pojasnila Krebl.
»Dogovorjeno je plačilo nadomestila v višini 427 tisoč evrov za obdobje 30 let. Gre za zaprto odlagališče, ni zemljišče na katerem bi lahko nekdo postavil karkoli, ni zemljišče, ki je prosto dostopno. Ceno nismo postavljali sami, obrnili smo se na pooblaščenega izvajalca cenitve, ki je izvedel cenitev po danih parametrih,« je precej nizek znesek nadomestila opravičevala Kreblova.
Priključitev predvidena v letu 2027
Kot izhaja iz dokumenta, bodo fotonapetostni moduli postavljeni na kovinsko podkonstrukcijo, ki bo postavljena na armirano-betonske pasovne temelje. Temelje se postavlja na predhodno utrjeno tamponsko podlago, ki se izvede na obstoječo površino odlagališča, brez poseganja v telo odlagališča. Gradnja se izvaja na zgornjem platoju odlagališča, kjer so odloženi odpadki prekriti s tesnilnim in rekultivacijskim slojem. S predvidenim načinom temeljenja se ne bo posegalo v tesnilne in prekrivne sloje zaprtega odlagališča nenevarnih odpadkov.
»V sklopu same izgradnje je potrebno izvesti tudi določene ukrepe na samem odlagališču. S samimi paneli se zajame padavinska voda ter se jo spravi s samega pokrova odlagališča. Tako se zmanjša možnost pronicanja padavinske vode v samo telo odlagališča,« pojasni Boštjan Gregorc iz Dravskih elektrarn Maribor.
Med predvidene gradbene posege sodijo potrebna tamponska nasutja z utrjevanjem in izravnavo površin za postavitev gravitacijskih temeljev fotovoltaičnih panelov, drogov nadzorne in varovalne tehnike, ter ureditve primarnih in sekundarnih vzdrževalnih in posluževalnih poti med fotovoltaičnimi paneli. V kolikor bo šlo vse po načrtih, v DEM predvidevajo, da bodo gradbeno dovoljenje pridobili v prihodnjem letu, ko naj bi se pričela tudi gradnja. Zaključek del in priključitev pa je predvidena leta 2027.