V letu 2017 se je število deložacij, v primerjavi z enakim obdobjem v letu 2016, nekoliko zmanjšalo. JMSS Maribor vodi zoper najemnike stanovanj v lasti oziroma v upravljanju JMSS Maribor, ki ne plačujejo najemnine in stroškov, ki se plačujejo poleg najemnine, postopke odpovedi najemne pogodbe ter izpraznitve stanovanja.

Vir: JMSS Maribor

Zaradi nizkih dohodkov ne zmorejo plačevati stroškov

V strukturi neplačnikov, ki jim grozi deložacija, so družine in posamezniki, pri katerih je denarna socialna pomoč edini vir dohodka, kakor tudi zaposleni in upokojenci. »Zato v sklopu reševanja problematike deložacij intenzivno sodelujemo s Centrom za socialno delo, prav tako pa smo se povezali z Društvom za pomoč in samopomoč brezdomcev Kralji ulice pri izvajanju programa »Preprečevanje deložacij in ohranjanje obstoječih nastanitev«,« povedo v JMSS Maribor.
V okviru navedenega programa se nudi psihosocialna podpora najemnikom v stanovanjih in bivalnih enotah, s čimer se poskušajo preprečiti morebitni nadaljnji zapleti ter deložacije.

V pomoč tudi Center za socialno delo

V tem letu so na CSD do vključno 31. maja prejeli 30 obvestil različnih izvršiteljev o deložaciji. Marjana Bravc, mag.soc.del., spec., direktorica Centra za socialno delo Maribor, nam je povedala, da so običajno o predvideni deložacijo obveščeni 1-2 meseca pred terminom določenim za izpraznitev stanovanja.

»V treh primerih, je bil dolg v celoti poravnan, v dvanajstih primerih so sklenjeni dogovori z upniki o obročnem odplačevanju dolga. V treh primerih se še skupaj z uporabniki in upniki dogovarjamo o možnih rešitvah,« pojasni. V enem primeru je uporabnik zavrnil začasno bivalno enoto. V dveh primerih, so dolžniki preseljeni, v treh pa so si sami poiskali rešitev pred datumom prisilne izselitve.

Vzrok pogosto izguba rednega dohodka

Na CSD vsakič ponovno ugotavljajo, da so najpogostejši vzroki za neplačevanje stanovanjskih stroškov izguba rednega dohodka in nizki prejemki. V večini primerov poskusijo poiskati rešitve za zniževanje ali pa obročno odplačevanje dolga bodisi iz socialnih transferjev, bodisi s pomočjo različnih humanitarnih organizacij, kar je možno tedaj, ko so zneski nižji. »Vsekakor uporabnikom svetujemo, da najprej poskusijo poiskati pomoč v svoji socialni mreži (sorodniki, sosedi, prijatelji).«

Ljudje se za pomoč obračajo prepozno

Na CSD še dodajo, da opažajo, da se ljudje na njih obračajo prepozno, oziroma po tem, ko sprejmejo sklep sodišča o deložaciji. »Glede na to, da je odločitev sodišča dokončna, je po prejetju sklepa sodišča veliko težje karkoli narediti. Zato svetujemo, da ljudje, ki imajo težave s plačevanjem stanovanjskih obveznosti, pomoč poiščejo takoj, ko ne zmorejo poravnati prvih mesečnih položnic. Že tedaj lahko skupaj naredimo načrt reševanja težav, pomagamo z izrednimi denarnimi pomočmi, v kolikor je dolžnik do nje upravičen in se tako izognemo skrajnega ukrepa deložacije, kot tudi nepotrebnim sodnim postopkom.«