Kot so po neuspešni skupščini sporočili iz uprave podjetja pod vodstvom Marka Žeraka, bodo kljub zavrnitvi njihovega predloga v dialogu z lastniki in upniki iskali druge možne rešitve, ki bi omogočile aktivno lastništvo, predvsem pa uspešno finančno prestrukturiranje Košakov.
Žerak je po današnji skupščini znova poudaril, da se je tekoče poslovanje družbe z 90 zaposlenimi v zadnjem obdobju občutno izboljšalo. Že od leta 2015 namreč povečujejo prihodke, ob tem pa je še bolj pomembno, da opazno zmanjšujejo tekočo izgubo.
Lani prihodke povišali
Košaki so tako lani prihodke v primerjavi z letom 2015 povišali za dobro desetino, tako da so leto sklenili pri dobrih desetih milijonih evrov prometa. Izgubo iz poslovanja, ki je še leta 2014 znašala več kot 900.000 evrov, so lani znižali kar za 70 odstotkov in ob koncu leta pridelali 272.000 evrov izgube.
Podjetje, ki se ponaša z dolgoletno tradicijo proizvodnje mesa in mesnih izdelkov in je na slovenskem trgu navzoča od leta 1872, je k pretvorbi terjatev v kapital povabila upnike, na katere je učinkovala leta 2012 uvedena prisilna poravnava, ki je bila leto pozneje pravnomočno potrjena. Ti bi morali biti poplačani do letošnjega julija, a družba zaradi slabšega poslovanja od načrtovanega ni uspela zagotoviti zadostnih finančnih virov.
Stabilizacija poslovanja
Od takrat jim je ostalo za skupaj 3,2 milijona evrov obveznosti, od tega je približno 920.000 evrov navadnih terjatev, preostalih 2,3 milijona evrov pa je finančnih terjatev in so zavarovane z nepremičninami družbe.
“Postopek, ki bo učinkoval le na obveznosti iz prejšnje prisilne poravnave, je ključen za zaključek dolgoročne stabilizacije poslovanja,” je julija ob uvedbi novega postopka prisilne poravnave povedal Žerak. Podlehniška mesarija Žerak je ob zadrugah največji lastnik Košakov, potem ko je v podjetje pred dvema letoma vstopila z odkupom terjatev DUTB.
STA