Ob besedi žaba pogosto pomislimo na izbuljene oči, sluzasto kožo, nenavadno skakanje in čudno nočno oglašanje. Zelo drugačne so od nas, zato se številnim ljudem zdijo neprijetne. Zaradi neresničnih zgodb, ki so jih otrokom pripovedovali starši, celo gnusne ali nevarne. Tako do njih gojijo polno predsodkov. A te brezrepe dvoživke imajo pomembno vlogo pri ravnovesju v naši naravi.

Zato vsako leto 20. marca, obeležujemo svetovni dan žab. Ta poseben dan je posvečen prav njim in velja za največji svetovni dan izobraževanja o dvoživkah ter ozaveščanja o prizadevanjih za njihovo ohranitev. Predsednik društva Ohranimo naravo čisto iz Spodnjega Dupleka Borut Ludvik je ob tej priložnosti na profilu družbenega omrežja delil zanimiv zapis.

Zakaj si moramo prizadevati ohraniti te dvoživke?

Dvoživke so pomemben vmesni člen v naravnem okolju. Pretežno se hranijo z žuželkami in jih vsako leto pojedo na milijone. Te iste dvoživke so hkrati pomemben vir hrane za druge živali. V ekosistemih igrajo pomembno vlogo tako plena kot tudi plenilcev, s čimer ohranjajo krhko naravno ravnovesje. Koža dvoživk je prepustna, zaradi česar je zelo dovzetna za strupene snovi v okolju. S tem so dvoživke pomemben kazalec stanja kakovosti okolja in tako posredno pred nevarnostjo opozarjajo tudi ljudi.

Akcija prenašanja žab čez cesto na Vurberku že dva tedna poteka med 18:15 do 20:15.

Danes kar tretjini vseh vrst grozi izumrtje. Glavni vzroki za to so poseganje človeka v njihov življenjski prostor, podnebne spremembe, onesnaževanje okolja. Samo prometna cesta, ki preseka migracijo žab na kraj spomladanskega parjenja, lahko zmanjša populacijo teh koristnih dvoživk do 40 % letno. Na dolgi rok pomeni to drastično zmanjšanje števila žabic v lokalnem okolju, kateri sledi povečanje števila mrčesa, zmanjšanje števila ptic in manjših zveri, kot so ježi itd.

Zato smo člani društva Ohranimo naravo čisto in ostali prostovoljci, ki se vozijo tudi iz oddaljenih krajev, dnevno že dva tedna, od 18:15 do 20:15 prisotni ob velikem ribniku na Vurberku. Akcij prenašanja žabic čez cesto se člani društva, na pobudo domačinke Rosande Rojko, udeležujemo že drugo leto zapored,” je še zapisal Ludvik.

Tudi sami lahko pomagate pri prenašanju žabic

Prenašanje žabic bo trajalo na omenjenem mestu, okvirno še do 31.3. in v tem času bi bili iskreno zelo veseli pomoči vsakega dodatnega prostovoljca. Kdor želi pomagati tem pomembnim živalim za naše okolje, ki žabice so, se lahko oglasi na omenjenem mestu zvečer ob 18:15. Zraven naj prinese odsevni jopič, dobro naglavno ali ročno svetilko, večje vedro in gladke rokavice. V spremstvu starša vabljeni tudi otroci, ki bodo na ta način, v živo spoznali te živalice in jih ne bodo poznali le iz knjig ali interneta. Člani društva si vedno vzamemo čas, da povemo kakšno zanimivost o teh dvoživkah. Pa tudi koristen sprehod v naravi, bo v krogu družinskih članov mnogo kateremu dobro del,” še piše Ludvik.

Društvo Ohranimo naravo čisto je letos na tej lokaciji testiralo ograjo, ki se namesti v času selitev in žabicam prepreči prehod čez cesto. Ograja se je izkazala v veliko pomoč, saj je tako povoženih manj žabic, hkrati pa se z ograjo poveča tudi varnost prostovoljcev ob tej precej prometni državni cesti.

Z aktivno vključitvijo predsednika vaške skupnosti Vurberk Sakeljšek Blaža, se bodo po uspešno izvedenem testiranju ograje, kmalu obrnili na pristojne na občini Duplek, za namen nabave in montaže ograje ob cesti, ki bi bila nameščena v času spomladanskih selitev žabic iz vurberških gozdov v in iz velikega ribnika na Vurberku.

Ker samo prenašanje žabic ni dolgoročna rešitev, se bodo v Društvu Ohranimo naravo čisto in upajo, da tudi predstavniki občine Duplek potrudili, da država na tem odseku državne ceste, ki je ena izmed najnevarnejših črnih točk, izvede ukrepe podhodov za dvoživke. Upajo, da bodo pri tem čim bolj uspešni.